Milyonlarca mahkum ve mahkum yakınlarının büyük bir merakla beklediği konulardan birisi de af yasasına yönelik olurken af yasasının ne zaman çıkacağı vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Af yasasına yönelik araştırmalar hızla yapılmaya devam edilirken arama motorları üzerinde ''2024 af yasası ne zaman çıkacak?'' sorusunun yanıtı merak edildi. Af yasası çıktı mı, ne zaman çıkacak?

Mahkum ve mahkum yakınlarının en çok araştırdığı konu son günlerde af yasası ile ilgili oldu. AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde basın mensuplarıyla da bir araya gelen Adalet Bakanı Yılmaz Tunç af yasasına yönelik dikkat çeken açıklamalarda bulunurken konuya dair detaylar merak edildi. 

2024 AF YASASI SON DAKİKA

Bakan Tunç yaptığı açıklamalarda 9. Yargı Paketi üzerine gelen soruyla ilgili de, "Adalet Bakanlığı olarak taslak üzerine çalışmıştık o taslak üzerinde de milletvekillerimizin değerlendirmelerinin tamamlanmasından hemen sonra teklife dönüşecektir." açıklamasında bulundu.

Bakan Tunç, " yönelik bir düzenleme... 'Türkiye'de araştırma yapanlar cezalandırılacakmış' gibi değerlendirmelerin hiçbir doğruluk payı yok. Mesela; kişisel verileri ihlal etti, bunu casusluk kastıyla yaptı hem kişisel verilerin ihlalinden hem de casusluktan ceza almasına yönelik düzenleme. Bu düzenlemeye de hiçbir kişinin itiraz etmeyeceğini düşünüyoruz. Kamuoyuna yanlış aktarılıyor. Sanki 'Türkiye'de araştırma yapan, haber yapan birisi cezalandırılacakmış' gibi algı oluşturuluyor. Bu algı doğru değil. Bu .milletvekillerimizin değerlendirmesine açık olan bir husus. Grubumuz değerlendiriyor. Yargı paketinde yer alır, almaz tamamen onların takdirinde olan bir husus" ifadelerine yer verdi. 

AF YASASI GELECEK Mİ?

TBMM'ye gelmesi beklenen af yasası ile ilgili detaylar şu şekilde yer aldı;

Orman Muhafaza Memuru Maaşı 2024: Temmuz Zamları! Orman Muhafaza Memuru Maaşı 2024: Temmuz Zamları!

* 4/4 diye tabir edilen cezanın tamamının kapalı cezaevinde infaz edilmesinin gerektiren maddenin kaldırılıp 4/3'e çekilmesi öngörülüyor.

* Cezasının %40'ını tamamlayan hükümlünün açık ceza infaz kurumuna sevk edilmesi, oradan DS hükümleri uyarınca tahliye edilmesi bekleniyor.

* Cezasızlık algısının ortadan kaldırılması amacı ile ''girdi-çıktı'' diye tabir edilen açık ceza infaz kurumlarında 3-7 gün arasında geçirilen hükümlülük ortadan kaldırılarak, 1 ay bile caza alan şahsın 12 gününü kapalı ceza evlerinde geçirmesi konusu üzerinde duruluyor.

* Henüz kesin olmamakla beraber Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılına özel 5 yıl ceza indirimi de muhalefetin talepleri arasında yer alıyor.

* Cezasızlık algısının kırılmasına yönelik denetimli serbestlik alanında yeni bir düzenleme bekleniyor.

* Hükümlülerin koşullu salıverilme süresinin beşte birini denetimli serbestlikte geçirmesi formülü üzerinde duruluyor.

* Pakette kadınların soyadı hakkına ilişkin yeni bir değişiklik de bekleniyor. İki soyadı kullanan evli kadınlara yalnızca kendi soyadını kullanma hakkı gündemde.

* Kapalı ceza evlerinin doluluk oranını da dikkate alan adalet bakanlığı yeni düzenleme ile açık ceza evlerinde hafif suçlardan hüküm giyen mahkumları denetimli serbestliğe ayırmak suretiyle kapalıdaki yoğunluğu açıklara yönlendirme seçeneği üzerinde duruyor.

* Adalet Bakanlığı'nın en çok şikayet alan konusu denetimli serbestlikte imza kaçırmadan dolayı mağdur olanların aynı mağduriyetleri yaşamaması için 'cep telefonu' uygulaması ile imza atma olanağını devreye 9. Yargı Paketi ile sokacağı biliniyor.

* Teklifle, Hakimler ve Savcılar Kanunu'nda da değişikliğe gidilmesi beklenenler arasında.

* Sporda şiddete yönelik de yeni düzenlemelerin gündemde olması ihtimaller arasında.

* Caydırıcılık açısından cezaların artırılması da gündemde olabilir.

* Soyadı düzenlemesi yapılacak. Pakette kadınların soyadı hakkına ilişkin bir değişiklik de yer alacak İki soyadı kullanan evli kadınlara yalnızca kendi soyadını kullanma hakkı gelecek.

* Teklifle, Hakimler ve Savcılar Kanunu'nda da değişikliğe gidilecek.

* Hakim ve savcıların disiplin cezaları daha nesnel ölçütlere bağlanacak. Terfi sistemi nitelik, liyakat ve performansı esas alacak şekilde güncellenecek.

Editör: Serdar AKYOL