Diyarbakır’da ulaşım krizi Diyarbakır’da ulaşım krizi

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da AFAD ekipleri, 17 ilçede, 47 kişilik uzman ekiple 1046 mahalle muhtarına, 9 gün boyunca yangın ve deprem eğitimi veriyor.

Eğitimlerle, muhtarların anız yangınları, yangın öncesi tedbirler, yangın anında yapılacaklar ve kriz yönetimi konularında bilinçlenmesi hedefleniyor.

Diyarbakır'da Afetler Öncesi Hazırlık Programı kapsamında deprem başta olmak üzere birçok alanda bilinçlendirme eğitimi veren İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri, yangınlarla mücadele için de çalışma başlattı.

Hazırlanan 9 günlük eğitim programı kapsamında 17 ilçede 47 kişilik uzman ekip tarafından 1046 merkez ve kırsal mahalle muhtarına "anız yakmanın zararları, yangın öncesi alınacak tedbirler, yangın anında yapılması gerekenler, panik ve kriz yönetimi" gibi konularda eğitim veriliyor.

"Faydalı bir eğitim oldu"

Merkez Sur ilçesine bağlı Fetih Mahallesi'nin muhtarı Mustafa Korkmaz, Diyarbakır'ın Çınar ve Mardin'in Mazıdağı ilçeleri arasındaki bölgede 20 Haziran'da çıkan ve 15 kişinin hayatını kaybettiği yangının herkesi üzdüğünü dile getirdi.

Verilen eğitimin önemli olduğunu belirten Korkmaz, eğitimin güzel geçtiğini belirtti.

Sur ilçesine bağlı Cevatpaşa Mahallesi'nin muhtarı Mehmet Değer de bu eğitimlerin zaman zaman yapılmasının ve muhtarların bu konuda bilinçlendirilmesinin çok önemli olduğunu dile getirdi.

Sur ilçesine bağlı Fidanlar Mahallesi'nin muhtarı Ahmet Fidan ise verilen eğitimlerin önemli olduğunu ifade ederek, muhtarların da çevrelerindeki insanları bilinçlendireceğini söyledi.

Kaynak: AA