Gelen zamlardan birisi de akaryakıta oldu. Uzun süredir konuşulan akaryakıt zammına ilişkin detaylar vatandaşlar tarafından merak edilirken TÜİK Haziran ayı enflasyon rakamlarının netleşmesiyle kontak kapattıracak akaryakıt zammı da netleşmiş oldu. 

Milyonlarca araç sahibinin cebini yakından ilgilendiren akaryakıt zammıyla ilgili detaylar araştırılmaya başlandı. Arama motorları üzerinde ‘Akaryakıta ne kadar zam gelecek?’’ sorusunun yanıtı araştırılmaya başlandı. Peki akaryakıta ne kadar zam geldi?

Elektrik ve doğalgaz faturaları cep yakacak! Temmuz zammı iddiası gündeme damga vurdu Elektrik ve doğalgaz faturaları cep yakacak! Temmuz zammı iddiası gündeme damga vurdu

Cumhurbaşkanı Kararı ile belirlenen özel tüketim vergisi (ÖTV) artışları, TÜİK'in açıkladığı altı aylık üretici fiyat endeksi (ÜFE) verileri doğrultusunda güncellendi. Ozan Bingöl açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Otomatik ÖTV zammına bağlanan alkol, tütün ve akaryakıt ürünlerinin ÖTV’sine yapılacak artış oranı ilk altı aylık ÜFE oranında yani %19,49 olacaktır.

Bugünkü otomatik ÖTV artışıyla birlikte;

-1 Litre benzindeki ÖTV tutarı 9,45 liradan 11,29 liraya

-1 Litre motorindeki ÖTV tutarı 8,86 liradan 10,59 liraya

-1 Litre alkoldeki ÖTV tutarı 1.062 liradan 1.269 liraya yükselecektir.

TÜİK verileri doğrultusunda yapılan bu artışla birlikte, litrede motorine 2 lira 7 kuruş, benzine ise 2 lira 20 kuruş zam geldi. Ayrıca, otogazda (LPG) da maktu ÖTV tutarları artırıldı.

Editör: Gülistan Korban