DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Kocaköy ilçesinde bulunan Ambar Çayı, sessiz ortamı ve doğal güzelliği ile tanınan önemli bir mekandır; Hani ile Kocaköy ilçeleri arasında yer alan kanyon, karstik yapısı nedeniyle çeşitli rüzgar oluşumlarına ev sahipliği yapmaktadır ve göçebe hayvancılıkla uğraşan gruplar hala mevsimlik göçlerinde bu yolu kullanmaktadır.

Ambar Çayı Kanyonu

Diyarbakır'ın Kocaköy ilçesinde bulunan Ambar Çayı, sessiz ortamı ve doğal güzelliği ile tanınan önemli bir mekandır. Hani ile Kocaköy ilçeleri arasında yer alan kanyon, karstik yapısı nedeniyle çeşitli rüzgar oluşumlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Ambarçayıkanyonu

Ambar Çayı vadisi, Kuzey Mezopotamya ana ticaret yolunu ve Toros silsilesindeki hammadde kaynaklarını birleştiren doğal bir güzergahtır.

Diyarbakır’ın arkeolojik mirası: Müslümantepe Höyüğü! Diyarbakır’ın arkeolojik mirası: Müslümantepe Höyüğü!

Ambarçayıkanyonu1

Bu nedenle göçebe hayvancılıkla uğraşan gruplar hala mevsimlik göçlerinde bu yolu kullanmaktadır.

Ambar

Hani'de bulunan Ambar Çayı Kanyonu, Piraziz ve Nerip (İnceburun) Dağları arasında yer alır ve doğaseverler için popüler bir destinasyondur. Özellikle dağ tırmanışı, kanyoning ve yamaç paraşütü gibi aktivitelerin düzenlendiği bu bölge, son zamanlarda ön plana çıkmaktadır.

Ambar Çayı

Kaynak: Diyarbakir.Net