Günümüzde ambulans şoförlüğü, sağlık sektörü için en önemli görevleri yerine getiren önemli bir meslek olarak kabul edilir. Bu alanda çalışmak isteyen ve  yeni başlayan kişiler ise ambulans şoförü maaşları ne kadar merak ediyor.

Ülkemizde hem kamu hem de özel sektör hastanelerinde ambulans şoförleri bulunmaktadır. Ambulanslar genel olarak pek çok hastanede mevcuttur ve bu ambulanslarda çalışan çok sayıda şoför vardır.

Birçok insan hayat kurtarmak için birçoğu ise iyi bir meslek olduğunu düşündüğü için ambulans şoförü olmayı tercih ediyor. Peki 2024 yılında ambulans şoförü maaşları ne kadar oldu? Yazımızda sizler için ambulans şoförü maaşlarının 2024 yılında ne kadar olduğunu ve ambulans şoförlüğüne dair merak edilenleri derledik.

İşte detaylar…

Ambulans Şoförü Maaşları 2024

2024 yılında yapılan zamlardan sonra ambulans şoförü maaşları da artış gösterdi. Devlet memuru olarak çalışan personeller, asgari ücrete göre %49,25 oranında zam aldı.

Ambulans şoförü maaşı, çalışan deneyimi ve kariyer gelişimi ile doğrudan ilişkilidir. Özel sektörde daha fazla deneyim, mesleki beceriler ve eğitim düzeyi maaşları etkiler. Devlet ambulans şoförlüğü maaşları genellikle 657 sayılı Kanun'a göre belirlenir.

Ambulans Şoförü Maaşları (5)

Yeni zamlar hem kamu hem de özel sektörde farklı oranlarda gerçekleşse de oran bakımından neredeyse aynı oldu. Ambulans şoförlerinin maaşları, özel sektörde çalışanlar için %49 ve kamuda çalışanlar için %49,25 oranında artırıldı. Bu zam oranlarından farklı olarak, ambulans şoförlerinin maaşları özel durumlarda farklı bir şekilde artırılabilmektedir.

Ambulans şoförleri, maaşları bakımından en iyi mesleklerden birisi olarak görülüyor. Bununla birlikte, çalışma koşulları ve önemli sorumluluklar üstlenilmesi nedeniyle, bu meslek grupları genellikle yüksek maaş alırlar.

Peki 2024 yılı itibariyle ambulans şoförü maaşları ne kadar oldu? Sizler için 2024 yılında güncel ambulans şoförü maaşlarını listeledik.

Ambulans Şoförleri

Maaşları

Kadrolu Ambulans Şoförü Maaşları (Devlette)

33.500 TL – 36.000 TL

Yeni Başlayan Ambulans Şoförü Maaşı

25.000 TL – 33.500 TL

Özelde Ambulans Şoförlüğü Maaşları

25.000 TL – 35.000 TL

Özelde Ambulans Şoförü Maaşları

Şoför statüsündeki personel, özel sektörde kamuya göre daha düşük maaştan başlar. Ambulans şoförleri için, özel hastanelerin çoğu diğer sağlık bölümlerine göre çok daha yüksek maaş önerisinde bulunurlar. Bu nedenle özelde çalışan ambulans şoförlerinin maaşları yeterli düzeyde başlar diyebiliriz.

Ambulans Şoförü Maaşları (1)-1

2024 yılında özelde çalışan ambulans şoförü maaşları;

 • Özel sektörde yeni başlayan bir ambulans şoförü ortalama olarak 25.000 TL kadar maaş alır.
 • Ambulans şoförünün deneyimi ve gelişimi arttıkça bu maaşlar 35.000 TL'ye kadar çıkabilir.

Ambulans Şoförü Maaşları Devlette Ne Kadar 2024?

Özel sektöre kıyasla, devlet hastanesi ambulans şoförü maaşı daha yüksektir. Ayrıca, derece ve kıdem arttıkça maaşlar da önemli ölçüde artış gösterir. Bu nedenle ambulans şoförleri için maaş açısından en iyi seçenek, KPSS'den yeterli puanı alarak kamu kurumlarına atanmaktır.

2024 yılında devlette çalışan ambulans şoförü maaşları;

 • Kamu kurumlarında yeni işe başlayan bir ambulans şoförünün ortalama maaşı 33.500 TL’dir.
 • Kıdemli olarak, derece artışı ve diğer faktörler göz önüne alındığında, ambulans şoförü maaşları ortalama olarak 36.000 TL'ye kadar çıkabilmektedir.

Ambulans Şoförü Maaşları (3)

Yeni Başlayan Ambulans Şoförleri Maaşı

Ambulans şoförü olmak istiyorum diyen çok sayıda insan, kamu ve özel sektörde yeni başlayan ambulans şoförü maaşları da merak ediliyor. Daha önce belirttiğimiz gibi, özel sektörde başlangıç maaşları kamuya göre daha düşüktür. Sonuç olarak, devlet hastanelerinde ambulans şoförü olmak daha yüksek bir gelir getirecektir.

2024 yılında yeni başlayan ambulans şoförü maaşları;

 • Özel hastanelerde yeni işe başlayan ambulans şoförü ortalama 25.000 TL alır. Ancak hastane politikalarına göre maaşlar değişebilir.
 • Devlet hastanelerinde ambulans şoförleri için başlangıç maaşı 33.500 TL'dir.

Ambulans Şoförü Maaşları (1)

Ambulans Şoförlerinin Çalışma Şartları Nasıl?

Ambulans şoförü maaşıyla birlikte çalışma koşulları da en çok merak edilen konulardan biridir. 

Ambulans şoförlüğü gibi birçok sağlık alanında çalışan kişiler için özel çalışma koşulları vardır. Ambulans şoförleri de nöbet sistemini kullanmaktadır.

Ambulans şoförlerinin çalışma koşulları, kamu sektörü için 40 saat iken özel sektör için 45 saat çalışmayı gerektirir. Nöbet sistemi ise genellikle vardiya sistemi ile birlikte kullanılır. Aynı zamanda özel hastanelerde çeşitli çalışma protokolleri de uygulanabilir.

Ambulans Şoförü Maaşları (2)

Elektrik ve doğalgaz faturaları cep yakacak! Temmuz zammı iddiası gündeme damga vurdu Elektrik ve doğalgaz faturaları cep yakacak! Temmuz zammı iddiası gündeme damga vurdu

Ambulans Şoförü Olma Şartları

Ambulans şoförlerinin maaşlarını devlet/özel sektör olarak paylaştık. Aynı zamanda ambulans şoförlerinin çalışma şartlarından da bahsettik. Peki ambulans şoförü olma şartları nelerdir? Ambulans şoförü olmak isteyen adayların birkaç şartı yerine getirmeleri gerekir. 

Ambulans şoförü olmanın şartları;

 • İlgili ön lisans ya da meslek liselerinin ilgili bölümlerinde eğitim görmüş ve sertifika sahibi olmak
 • Adayların B sınıfı bir ehliyeti olması
 • İlk yardım sertifikası olması
 • Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan psikolojik analiz testlerinin yeterli olması ve ileri düzey araç sürebilme sertifikası 
 • Adayların kamuda iş bulmaları için KPSS puanı olması ve yeterli bulunması

Sık Sorulan Sorular

Ambulans şoförlerinin maaşlarını devlet ve özel sektör olarak ikiye ayırdık ve yeni başlayan ambulans şoförlerinin maaşlarını da bu bilgilere ekleyerek paylaştık. Aynı zamanda ambulans şoförlerinin çalışma şartlarından da bahsetmiştik. Şimdi konu ile ilgili sık sorulan sorulara cevap verelim.

Ambulans şoförü ne kadar maaş alıyor 2024?

Ambulans şoförleri devlette 33.500 TL – 36.000 TL aralığında maaş alırken özel sektörde çalışan ambulans şoförlerinin maaşları 25.000 TL – 35.000 TL aralığındadır.

Kadrolu ambulans şöförü nasıl olunur?

İlgili ön lisans ya da meslek liselerinin ilgili bölümlerinde eğitim görmüş ve sertifika sahibi olduktan sonra kişilerin B sınıfı ehliyeti olması gerekmektedir. Kadrolu yani devlette ambulans şoförü olmanın şartlarından olmazsa olmazı ise KPSS puanı şartıdır.

Ambulans şoförü günde kaç saat çalışır?

Ambulans şoförlerinin çalışma saatleri kamu sektörü için 40 saat, özel sektör için 45 saat olarak belirlenmiştir.