DİYARBAKIR- TFF 2. Lig Kırmızı Grup'ta şampiyon olarak TFF 1. Lig'e çıkmaya hak kazanan Diyarbakır temsilcisi Amedspor'un başarısı, uluslararası alanda da dikkat çekti. 

Amedsporbasın-1

Amedspor Teknik Direktörü Ersun Yanal Diyarbakır’da Amedspor Teknik Direktörü Ersun Yanal Diyarbakır’da

''Barcelona for Kurds': Why Amedspor's Turkish league win is about more than football'' (Kürtler için Barselona': Amedspor'un Türkiye ligi galibiyeti neden futboldan daha önemli?) başlıklı sunulan haberde, 11 Mayıs'ta binlerce kişinin katıldığı Diyarbakır'daki şampiyonluk kutlamalarında Kürt sopranonun sesi, kırmızı, yeşil ve beyaz formalı taraftarlardan oluşan adeta bir denizin içine girdiği belirtildi. 

Amedspor'un  2014 yılındaki isim değişikliğinden bu yana  rakip taraftar şiddetinin ve Türkiye Futbol Federasyonu'nun cezalarının hedefi olduğuna işaret edilen haberdeki ifadelerin bir bölümü şöyle: 

''TFF, Amedspor taraftarlarının deplasman maçlarına gitmesini sık sık yasakladı, ciddi para cezaları verdi ve Türk takımlarının bazen hayatta kalabilmek için ihtiyaç duyduğu SMS bağış toplama faaliyetlerini yasakladı. Bu arada aşırı sağcı politikacılar, maç günü kulübe yönelik şiddet olaylarından memnuniyet duyuyor. Amedspor'un ağır para cezalarına ve ekonomik ayrımcılığa maruz kaldığı gözlemlendi. Sürekli olarak milliyetçi siyasetçiler tarafından hedef alınıyordu. Dicle Üniversitesi akademisyenlerinden Vahap Coşkun, Kürt Çalışmaları Merkezi'nin kulübün karşılaştığı ayrımcılık ve şiddete ilişkin yakın zamanda adil rekabet kurallarının Amedspor'a hiçbir zaman uygulanmadı. 2019'da dönemin Türk içişleri bakanı Süleyman Soylu, kulübün, PKK'nın üslerinin bulunduğu Irak Kürdistanı'ndaki dağlar olan Kandil'den emir aldığını iddia etmişti. Soylu'nun kendi bakanlığı tarafından kulüp hakkında yapılan incelemede bu iddianın asılsız olduğu ortaya çıktı.'' 

Kaynak: Cega Medya