Anneler günü ne zaman? Anneler Günü ne zaman kutlanmaya başlandı? Nasıl ortaya çıktı, ilk kez kim tarafından kutlandı? Detaylar haberimizde.. 

Annnelergünü

 Annelerimiz bizim için dünyanın en kutsal varlıklarıdır. Hatta bununla ilgili pek çok söz vardır. Anaların hakkı ödenmez, Anneler kahramandır, Annelik kutsaldır gibi. Peki ama Anneler Günü ne zaman? Anneler Günü ilk kez ne zaman kutlandı? Nasıl ortaya çıktı? İlk kez kim tarafından kutlandı? Bu sorular oldukça merak ediliyor, bu soruların cevaplarını sizin için araştırdık. Detaylar haberimizde.. 

Annne

Anneler, sevginin en saf ve özgün halini temsil ederler. Onların şefkati, fedakarlığı ve sevgisi, yaşamımızın her anında bize rehberlik eder. Türkiye'de, Anneler Günü her yıl Mayıs ayının ikinci Pazar gününde kutlanır. Bu özel gün, annelerimizin sevgi dolu kucaklarını, sonsuz sabrını ve özverisini onurlandırmak için bir fırsattır.

Anne

Diyarbakır’da kadın hastalıkları sempozyumu başladı Diyarbakır’da kadın hastalıkları sempozyumu başladı

Anneler, toplumun temel direği ve en büyük kahramanlarıdır. Anneler Günü, onlara minnettarlığımızı ifade etmenin ve sevgimizi göstermenin bir yolu olarak kutlanır. Peki bu özel günün kökeni nereye dayanır merak ettiniz mi hiç? Gelin anneler gününün tarihçesine birlikte göz atalım. 

Annelergünüamerika

Anneler Günü ilk nerede kutlandı? 

Anneler Günü'nün kökeni, farklı kültürlerde farklı zamanlara dayanır ve kutlanma biçimi de ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. Modern Anneler Günü'nün kökeni ise 19. yüzyıl Amerika'sına dayanır. 

Annelergünüüü

Anneler Günü’nü ilk kez kim kutlamıştır? 

Anna Jarvis, Amerika'da Anneler Günü'nü kurma fikrini, kendi annesi Ann Reeves Jarvis'in 1905'te vefatından sonra almıştır. Ann Jarvis, Amerikan İç Savaşı sırasında tıbbi ve sosyal yardım çalışmalarında önemli bir rol oynamıştı ve savaş sonrasında anneler arasında barış ve birlik için çalışmıştı. Anna Jarvis, annesinin anısını yaşatmak için Anneler Günü'nü ulusal bir tatil olarak kabul ettirmek için çaba harcadı. 

Annee

Anneler Günü ilk kez ne zaman kutlandı? 

Anna Jarvis, ilk kez Anneler Günü'nü 1908'de, West Virginia'da annesi Ann Reeves Jarvis'in anısına bir tören düzenleyerek kutladı. Bu törenler, annelerin fedakarlıklarını ve sevgilerini kutlamayı amaçlıyordu.

Annelergünü

Anna Jarvis daha sonra Anneler Günü'nün ulusal bir tatil olarak kabul edilmesi için lobi yapmaya başladı ve bu çabaları sonucunda 1914 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde Anneler Günü resmi olarak kutlanmaya başlandı. Daha sonra bu gelenek, diğer ülkelerde de benimsendi ve farklı zamanlarda kutlanmaya başladı. 

Anneçocuk

Anneler Günü Türkiye’de ne zaman kutlanmaya başlandı? 

Türkiye'de Anneler Günü, Amerika'da olduğu gibi 20. yüzyılın başlarında değil, daha sonraki yıllarda kutlanmaya başladı. Türkiye'de Anneler Günü'nün resmi olarak kutlanmaya başlama tarihi 1955 yılıdır. Bu tarihten itibaren her yıl 2. Pazar günü Anneler Günü olarak kutlanmaktadır. Ancak, bu kutlama öncesinde de bazı kişisel ve sivil toplum girişimleriyle anneler onurlandırılmış olabilir. Ancak, resmi bir kutlama ve tanıma 1955 yılından itibaren gerçekleşmiştir. 

Kaynak: Diyarbakir.Net