Türkiye'de milyonlarca kişinin gündeminde yer alan konulardan birisi de asgari ücret zammına yönelik olurken Temmuz'da asgair ücrete ara zam gelip gelmeyeceği merak ediliyordu. Hükümet asgari ücrete ara zam çalışması olmadığını ifade etse de yüksek enflasyon ve vatandaşların alım gücünde yaşanan düşüş asgari ücrete zam beklentilerinin güçlenmesine neden oldu. 

Asgari ücrete zam gelip gelmeyeceği birçok kişi tarafından merak konusu olurken arama motorları üzerinde ''Asgari ücrete zam gelecek mi? sorusunun yanıtı araştırılmaya başlandı. Türkiye'de yaşanan ekonomik gelişmeler vatandaşların alım gücünü oldukça etkilemeye devam ederken asgari ücrete zam beklentisi artmaya devam ediyor. Peki asgari ücrete zam gelecek mi? Temmuz'da asgari ücrete ara zam gelecek mi?

Temmuz ayına emekli ve memurlar merakla zammı beklemeye devam ederken asgari ücrete de zam gelip gelmeyeceği vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. CHP heyetinin dün Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile gerçekleştirdiği 4 saatlik zirvede de gündeme gelen asgari ücret zammıyla ilgili kulis bilgisi Ankara'yı salladı.

İddianın doğru çıkması durumunda Temmuz ayında gelen yüzde 15'lik zam ile asgari ücretin 17.002 TL'den 19.552 TL'ye yükselmesi bekleniyor. Karakaş, konuyla ilgili "Yapılacak zam, asgari ücretle geçinen vatandaşların hayat pahalılığı için önemli bir destek olacak.  Geçim sıkıntısı yaşayan asgari ücretliler, gıda, kira ve diğer temel ihtiyaçlardaki fiyat artışlarından olumsuz etkileniyor. Zor durumda olan asgari ücretliler için planlanan zam, ekonomik anlamda büyük bir rahatlama sağlayacak." ifadelerini kullandı.

Orman Muhafaza Memuru Maaşı 2024: Temmuz Zamları! Orman Muhafaza Memuru Maaşı 2024: Temmuz Zamları!

Asgari ücret zammına ilişkin açıklamada bulunan AK Partili Hamza Dağ "Hazine ve Maliye Bakanlığı çalışma yaptığını ifade ediyor. Henüz somutlaşan bir takım şeyler yok. Basın mensupları bazı haber kaynaklarından aldığı bilgilerden yansıtıyor bakanlık yalanlıyor" dedi. 

Herhangi bir zam çalışması olmadığını ifade eden Dağ "Covid’den sonra yaşadığımız süreç, Asgari ücrette yıllık taraflar bir araya gelerek süreç yürütülüyordu. Asgari ücrette yılda 2 kez tarafları bir araya getirdik. Esas mücadelemiz enflasyonu düşürme noktasında. Temmuz ayında asgari ücretle ilgili bir süreçle ilgili bir süreç olacak mı derseniz, olmayacak diyebilirim" ifadelerini kullandı. 

Editör: Serdar AKYOL