DİYARBAKIR- Aslen Diyarbakırlı olan Onnik Dinkjian ve Ara Dinkjian kimdir? Ailesinin anılarıyla büyüyen Onnik Diyarbakır’ı nasıl hatırlıyor? Müzisyen baba-oğul hakkında bunları biliyor musunuz? Detaylar haberimizde.. 

Dinkjiannn

 Ünlü ud sanatçısı ve kilise de müzisyen olan Onnik’in oğlu Ara Dinkjian da babası gibi ünlü bir ud sanatçısı ve bestekardır. Ahmet Kaya’nın seslendirdiği ve çok fazla bilinen ‘’ Ağladıkça’’ şarkısının bestekarı da aslen Diyarbakırlı olan Ara Dinkjiandır. Dinkjian ayrıca Sezen Aksu’nun da ‘’Vazgeçtim’’ şarkısının bestekarıdır. Peki Dinkjian ailesinin baba, oğulunu tanıyalım. 

Dink

Onnik Dinkjian 1929 yılında Fransa’da doğmuştur. 17 yaşına geldiğinde ailecek Amerika’ya taşınmışlardır. Onnik Dinkjian konuk olduğu programlarda babasının sürekli Diyarbakır’dan bahsettiğini belirtmiştir. Hatta Ara Dinkjian babasıyla Diyarbakır’ı ziyaret ettiğinde dedesinin babasına anlattığı yerleri babasının hemen anladığını vurgulamıştır. Onnik Dinkjian Diyarbakır’dan bahsederken Dikranagert diye bahsetmiştir. Onnik Dinkjian ailesinin bir zamanlar Diyarbakır’da doğduğunu, Diyarbakır’da evlendiğini ve Diyarbakır sokaklarında gezdiklerini anlatmıştır. Onnik Dinkjian babasının Surp Giragos Kilisesi’ni, Paşa Hamamını, Keçi Burcunda top oynadıklarını, Diyarbakır sokaklarını ve Hançepek’i Diyarbakır’ı ziyaret ettiğinde anlattıklarından anladığını da eklemiştir. 

Ara

Diyarbakırlı Osmanlı devlet adamı Said Paşa kimdir? Diyarbakırlı Osmanlı devlet adamı Said Paşa kimdir?

Türkiye’de sevilen pek çok şarkının aslen Diyarbakırlı olan Dinkjian ailesinin besteleri olması ise oldukça şaşırtıcıdır. Ara Dinkjian’ın Night Ark Grubu’nda çalan Arto diye bahsettiği kişinin Sezen Aksu’nun o dönem aranjörü olan Onno Tunç’tur ve Sezen Aksu’ya ilk önce ‘’Sarışınım’’ şarkısını vermiştir. Türkiye’de çok sevilen ve geniş kitlelere ulaşan bu şarkıdan sonra Sezen Aksu, Arto vasıtasıyla Ara Dinkjian’da bir şarkı daha istemiştir. İşte o şarkı da ‘Vazgeçtim’ parçasıdır. Hatta Ara Dinkjian o yılları anlatırken bu isteğin onu çok heyecanlandırdığını da anlatmıştır. 

Ara Dinkjian (5)

Onnik Dinkjian Diyarbakır’ı ve Diyarbakırlı ermenileri anlatırken şunları söylemiştir: Bütün Ermenileri Diyarbakırlı zannederdim’ demiştir. Onnik Dinkjian, Diyarbakır’da doğmadığını ama sanki hep Diyarbakır’daymış gibi hissettiğini de anlatmıştır. Bir zamanlar insanların huzurlu bir şekilde Diyarbakır’da yaşadıklarını ve ailesinin o anları sürekli anlattıklarını ve çocukluğunun Diyarbakır’ı dinlemekle geçtiğini de söylemiştir. 

Ara Onnik Dink

Onnik Dinkjian nerede doğmuştur? 

Fransa doğumlu Amerikan-Ermeni müzisyen ve şarkıcı Onnik Dinkjian, 1929'da doğdu. Oğlu Ara Dinkjian'la birlikte diğer Ermeni müzisyenlerle çalışmıştır. Onnik, müziğe ilgi duymaya 10 yaşında iken Paris'teki St. Gregory’s Ermeni Kilisesi'nde başlamıştır. 2020'de Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin Ulusal Miras Bursu'na layık görülmüştür.  

Ara Dinkjian nerede doğmuştur? 

Ara Dinkjian ise 18 Haziran 1958'de doğmuş bir Ermeni-Amerikan müzisyen olarak bilinir. Night Ark grubunun kurucusudur ve dünyanın en iyi oud çalanlarından biri olarak kabul edilir. Besteleri on üç farklı dilde kaydedilmiş ve 2004 Olimpiyat Oyunları'nın kapanış törenlerinde seslendirilen 'Dinata' gibi hit parçaları bulunmaktadır. Ayrıca Eleftheria Arvanitaki, Ahmet Kaya ve Sezen Aksu için şarkılar yazmış ve Türk şarkıcılar tarafından seslendirilmiştir. 

Kaynak: Diyarbakir.Net