DİYARBAKIR- Türkiye İşçi Partisi (TİP) eski milletvekili Barış Atay, 30 Mayıs’ta Diyarbakır Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde “İntihar Şov” oyununu sahneleyecek. 

Barış Atay kimdir? 

22 Eylül 1981 tarihinde Almanya'da doğan Mengüllüoğlu, aslen Arap-Alevi kökenlidir. 1999 yılına kadar Hatay'ın Mengüllü köyünde yaşadı. Çukurova Üniversitesi Biyoloji Bölümünde lisans eğitimi almaya başladı ancak tiyatroya olan düşkünlüğünden dolayı öğreniminin son yılında okulu bıraktı. İstanbul'a gitti, Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü sınavlarını geçerek bu üniversitede lisans eğitimine başladı ve mezun oldu. 2011 yılında Kadir Has Üniversitesinde sinema ve televizyon alanında yüksek lisansa başladı. 

Mengüllüoğlu, Hacı ve Şöhret adlı dizilerde oynadı. Arka Sıradakiler dizisinde canlandırdığı "Saffet" karakteriyle dikkat çekti. Sonrasında Hayat Devam Ediyor ve Şubat dizilerinde rol aldı. Ayrıca Kabuk ve Zincirbozan, Güzel Günler Göreceğiz, Köpek, Eksik, Damat Koğuşu adlı filmlerde de rol aldı. Eksik ve Aden filmlerini yönetti. 

2013'te Kadıköy Emek Tiyatrosu'nun sahnelediği Özen Yula'nın Kırmızı Yorgunlar adlı oyununda rol aldı. Bu oyunu sergilediği sırada bazı sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alınan sanatçının, bu gözaltı sürecinin ardından oyunun Gebze'de Osman Hamdi Bey Sahnesi'nde sahnelenmesine izin verilmediği iddia edilmiş ve sansür iddiası kamuoyunda tartışılmıştır. 

Oyuncu, 2015-2016 arasında yine Kadıköy Emek Tiyatrosu'nda Onur Orhan‘ın kaleme aldığı, Caner Erdem‘in yönettiği Sadece Diktatör adlı tek kişilik oyunu sahneledi. Herhangi bir diktatörün hikayesini konu alan, yeri ve zamanı belli olmayan bir çalışma odasında geçen oyun, üçüncü sezonunda hükûmet tarafından sakıncalı bulunarak yasaklandı. 

Siyasi hayatı 

DBB kuru peyzaj çalışmalarına ağırlık veriyor DBB kuru peyzaj çalışmalarına ağırlık veriyor

22 Kasım 2013 tarihinde Redhack soruşturması kapsamında polis tarafından gözaltına alındı, üç gün sonra serbest bırakıldı 

2018 Türkiye genel seçimleri için Halkların Demokratik Partisinden milletvekili adayı oldu. 24 Haziran 2018 seçim sonuçlarına göre Hatay milletvekili seçildi11 Ekim 2018 tarihinde Türkiye İşçi Partisine geçti.2023 Genel seçimlerinde Türkiye İşçi Partisi Antalya milletvekilliğine aday oldu ama seçilemedi. 

Kaynak: AMED TV