Türkiye son birkaç yıldır yüksek enflasyon, yüksek faiz, yüksek işsizlik sarmalına kapılmış vaziyette. Bu nedenle vatandaşlarımız kendilerine devlet veya belediye kadrolarında yer arıyorlar. Doğal olarak öncesinde bir araştırma yapılıyor. Belediye çöpçü maaşları ne kadar oldu" gibi sorular sık sık soruluyor.

Asıl ismiyle temizlik görevlileri bir kentin işleyişinde ciddi öneme sahiplerdir. Başta çöplerin toplanması olmak üzere tüm temizlik işlerini üstlenen bu görevliler, arka planda halkın huzuru için çaba göstermektedirler. Dolayısıyla belediye çöpçü maaşları da iyi bir sınırın üstünden verilmekte.

Bu yazımızda belediye çöpçü maaşları 2024 yılında ne kadar oldu sorusunun cevabını arayacağız. İyi okumalar.

Belediye Çöpçü Maaşları 2024 Yılında Ne Kadar Oldu?

Belediye işçileri devlet memuru statüsünde sayılmıyorlar, dolayısıyla hem Ocak ayındaki enflasyon zammı, hem de yıl ortasındaki ikinci zam çoğunlukla bu işçileri etkilemiyor.

Fakat yine de bir kamu kuruluşu olan belediyeler maaşları çoğunlukla yüksek tutmaktalar. Bu da özel sektörde çalışan bir temizlik görevlisine kıyasla bir belediye temizlik görevlisinin daha fazla maaş alabilmesine olanak sağlıyor.

Yazımız boyunca belediye bazında inceleme yaparak belediye çöpçü maaşları 2024 yılında ne kadar oldu sorusuna cevap vereceğiz. Ancak öncesinde taban ücretlere bir göz atalım. Detaylar geliyor...

Belediye Çöpçü Maaşı Ne Kadar?

2024 yılının ilk günleri itibariyle neredeyse tüm belediyeler çalışanlarının maaşlarına zam yaptılar. Özellikle belediye kadrosunda yer alan temizlik görevlilerinin maaşları tatmin edici seviyelere yükseldi bu zam sayesinde.

Belediye çöpçü maaşları konusunda kadrolu çalışanların avantajı yüksektir. Hem yan haklar hem de iyi bir maaş bu çalışanları beklemektedir. Dışarıdan sözleşmeli işçilerin veya geçici işçilerin maaşları daha düşük seviyededir.

Unvan

Maaş Aralığı

Kadrolu Belediye Çöpçü Maaşı

25.000 TL- 30.000 TL

Sözleşmeli Belediye Çöpçü Maaşları

19.000 TL- 25.000 TL 

Geçici Temizlik İşçisi Maaşı

17.002 TL- 20.000 TL 

1- İstanbul Belediye Çöpçü Maaşları

Türkiye'nin nüfus açısından en büyük ili olan İstanbul, tam 40 ilçeden oluşan bir idari yapılanmaya sahiptir. 16 milyon kişinin yaşadığı kentin temizlenmesi için her gün temizlik işçileri ciddi çaba sarf etmektedir. Şehirde her gün 20.000 ton çöp toplanmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan çöpçülerin aldığı maaşlar 25.000 TL seviyesinden başlamaktadır ve 27.500 TL seviyesine kadar yükselmektedir.

2- Ankara Belediye Çöpçü Maaşları

Türkiye'nin başkenti ve en kalabalık ikinci ili olan Ankara'nın belli bölgelerinde şehirleşme oldukça iyi. Bazı yerlerinde ise çarpık kentleşmenin etkileri görülüyor. Çöpçüler ise yokuşları, soğuğu ve yer yer kar yağışlarıyla ünlü şehrimizin temizliği için her gün ciddi mesai kaydetmekteler.

Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan çöpçülerin aldığı maaşlar 25.000 TL seviyesinden başlamaktadır ve ortalama olarak da 25.000 TL seviyesinde seyretmektedir.

3- İzmir Belediye Çöpçü Maaşları

Ülkemizin en batısında bulunan İzmir, en kalabalık üçüncü şehrimiz konumundadır. Son yıllarda ani nüfus artışlarının ve çarpık kentleşmenin pençesi altındaki İzmir, temizlik işçilerine en dolgun maaşları veren şehirlerden biri.

İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan çöpçülerin aldığı maaşlar 27.500 TL seviyesinden başlamaktadır. Üç büyükşehir arasında en yüksek belediye çöpçü maaşları İzmir'e aittir. 

Belediye Cöpcü Maaslari 1

Belediye Çöpçü Çalışma Saatleri

Belediyelerin vatandaşlara sunduğu en temel hizmetlerden biri temizlik hizmetidir. Günümüzün toplumunda insanın hızlıca tükettiğini ve tükettiği üründen hızlıca kurtulduğunu düşünürsek, ciddi bir çöp arzı mevcuttur. Bu arza yetişecek çöpçü talebi de belediyeler tarafından hızlı bir şekilde sağlanmaktadır.

Her ilçe belediyesinin yüzlerce çöp konteynırı olduğunu hesaba katarsak, bir ilin sınırları içerisinde binlerce konteynıra rastlıyoruz. Hem ilçe belediyelerinin hem de il belediyelerinin çalışanları bu konteynırları günübirlik olarak boşaltmaktadırlar.

Ancak şunu unutmamakta fayda var: belediyeler bir kamu kurumu olarak sayılabileceği için mesai saatleri oldukça tatmin edicidir. Acil durumlar olmadığı sürece haftada 45 saat bandı aşılmaz.

Belediye çöpçü çalışma saatleri hakkındaki temel bilgiler şu şekilde:

  • Temizlik hizmetleri için belediyelerin benimsediği prensip "7/24 hizmet" şeklinde özetlenebilir.
  • Belediye çöpçüleri günde 8 saat çalışmaktadırlar. Toplam üç vardiya bulunmaktadır.
  • Vardiya saatleri her belediye için değişiklik gösterir. Genel olarak tercih edilen saatler ise 23.00-07.00, 07.00-15.00, 15.00-23.00 şeklindedir. Yani bir sabah, bir akşam, bir de gece vardiyası mevcut.

Belediye Cöpcü Maaslari 2

Belediye Temizlik İşçisi Nasıl Olunur?

Belediye çöpçü maaşlarının sekiz saat çalışmaya göre oldukça dolgun olduğunu gören vatandaşlarımız bu işe fazlasıyla rağbet gösteriyor. Bu nedenle belediye çöpçü maaşları sorusu kadar nasıl çöpçü olunur sorusu da karşımıza çıkıyor.

Çöpçü alımları belediyeler tarafından gerçekleştiriliyor, dolayısıyla ilk aşamada hangi ilçede çalışmak istiyorsanız o ilçenin belediyesine müracaat etmeniz gerekmektedir

Belediyede çöpçü olarak çalışmak için çoğunlukla üç basit şart aranmaktadır;

TFF Başkan Adaylığından Çekilen Servet Yardımcı Kimdir? Kaç Yaşında? Hangi Takımlı? Detaylar… TFF Başkan Adaylığından Çekilen Servet Yardımcı Kimdir? Kaç Yaşında? Hangi Takımlı? Detaylar…
  • Erkek personel için askerlik görevini tamamlamış olmak
  • Genel olarak 18-40 yaş bandında olmak
  • En az ilkokul düzeyinde eğitim

Bu şartları karşılayan bir vatandaş, eğer ki belediye ile gereken anlaşmaya varabilirse işe alınacak ve çöpçü olarak işe başlayabilecektir. Belediyelere iş başvurusunu internet üzerinden yapabilir veya bizzat belediyeye giderek özgeçmişinizi bırakabilirsiniz. Bunun yanı sıra İŞKUR tarafından açılan ilanlara da göz atmakta fayda var.

Editör: Alp Editor