DİSKİ, kanalizasyon sorunlarını robotlarla çözüyor DİSKİ, kanalizasyon sorunlarını robotlarla çözüyor

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Çınar ve Mardin'in Mazıdağı ilçelerinde yangınlardan zarar görenlere vatandaşlar küçükbaş hayvan yardımı yaptı.

20 Haziran günü Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bağlı Köksalan (Tobıni) kırsal mahallesinde başlayan yangın, Çınar ilçesine bağlı Yazçiçeği (Herberê), Bağacık (Bağcağê) ve Ağaçsever (Botika) kırsal mahalleleri ile Mardin'in Mazıdağı ilçesi Yücebağ (Kelekê), Şenyuva (Şevaşî) ve Yetkinler (Dirînê) kırsal mahallelerinde etkili oldu. Yangında 15 kişi hayatını kaybetti, 78 kişi yaralandı ve büyük çapta maddi zarar meydana geldi.

Amedtimesyardım

İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, yangınla ilgili yaptığı açıklamada, "Yangında 556 küçükbaş hayvanımız maalesef telef olmuştur. 250 yaralı hayvanımız vatandaşların da rızaları ile Et Balık Kurumuna kesime sevk edilmiş. 120 hayvanımız da bölgede veteriner hekimlerimiz ve fakültemizin desteğiyle tedavi edilmiştir." ifadelerini kullandı.

Yangın sonrası duyarlı çobanlar sosyal medya üzerinden organize olarak, yangından zarar görenlere 300 küçükbaş hayvan yardımı yaptı.

Yardım kampanyasını başlatan Mehmet Tari, "Bu kampanyayı başlatma nedenimiz yangından etkilenen ailelere yardımcı olmak. Yardım kampanyasına memleketimizin birçok yerinden destek geldi. Bingöl'den, Solhan'dan, Karlıova'dan, Şanlıurfa'dan, Mardin'den ve birçok yerden destek aldık. Şu ana kadar yaklaşık 300 küçükbaş hayvan topladık ve bir hafta daha toplamaya devam edeceğiz. Topladığımız hayvanları yangında mağdur olan ailelere teslim edeceğiz. Tamamen hayırsever vatandaşlarımızın desteği ile köy köy dolaşarak bu yardımları topladık. Destek veren tüm kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Vefat eden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yaralılara da Allah'tan acil şifalar diliyorum. Kampanyaya destek olmak isteyenler bizimle irtibata geçebilir. Biz yangından zarar gören vatandaşlarımızın gurbete gidip çalışmak zorunda kalmalarını değil, tekrar hayvancılık yapmalarını istiyoruz." dedi.

Kaynak: Haber Merkezi