Medeniyetlerin beşiği Diyarbakır, barındırdığı geniş tarih ile dünya çapında bilinen ve turistler tarafından sık sık ziyaret edilen bir şehirdir.  Camileri, kiliseleri, köprüleri, mağaraları, antik kentleri ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Diyarbakır, bunun yanı sıra içinde dört büyük müze de barındırmaktadır. Bu müzelerden Ziya Gökalp müzesi özellikle yakın tarihimize ışık tutması açısından oldukça önemlidir. Şehri ziyaret edecek vatandaşlarımız Ziya Gökalp müzesi giriş ücreti ne kadar sorusunu sıklıkla sormaktadır. İşte detaylar...

2024 Ziya Gökalp Müzesi Giriş Ücreti

Türk milliyetçiliğinin bir düşünce olarak da öne çıkmasında büyük pay sahibi olan Ziya Gökalp çoğu kişi bilmese de Diyarbakır doğumludur, hayatının önemli bir kısmını da burada geçirmiştir. Kitapları, gözlemleri ve bizzat verdiği mücadele ile Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli isimlerinden olan Ziya Gökalp’in doğduğu ev de kendisinin anısına müzeye çevrilmiştir. 

Ziya Gökalp müzesi giriş ücreti turistler tarafından ziyaret öncesi en sık sorulan sorulardan birisi konumunda. Ayağını yorganına göre uzatmak isteyen vatandaşımız, giriş ücretini önceden öğrenerek elini rahatlatmak istiyor.

Ziya Gökalp müzesi yerli turistler için bir giriş ücretine sahip değil. Eğer ki Müzekart sahibiyseniz sadece kartınızı göstermeniz yeterli oluyor. 

Güncel Müzekart ücreti ise 60 TL. Müzekart çıkarttıktan sonra bir yıl boyunca bu kartı kabul eden tüm müzelere ücretsiz bir şekilde girebiliyorsunuz.

Yabancı turistler için ise 3 Euro tutarında bir ücret isteniyor.


Ziya Gokalp Muzesi Ücret 1

Ziya Gökalp müzesinde neler var?

Ziya Gökalp müzesi yukarıda da bahsettiğimiz üzere Diyarbakır'ın tarihi kesiminde dünyaya gelen ünlü düşünürün çocukluğunu geçirdiği ev. Bu ev 1824 yılında Gökalp ailesine geçti, Ziya Gökalp de 1876 yılında bu evde doğdu.

Bu ev, Diyarbakır mimarisinin klasik örneklerinden birisidir. Bir avlunun etrafında birleşen haremlik ve selamlıklardan oluşur. Evin inşasında Diyarbakır ile özdeşleşmiş siyah bazalt taşı kullanılmıştır 

Cumhuriyet döneminde kendisinin hatırasını yaşatmak isteyen dönemin Demokrat Parti hükümeti, bu evi 23 Mart 1956 tarihinde müzeye çevirerek ziyarete açtı.

Müze, tam 68 yıldır vatandaşın ziyaretine açıktır. Müzeye sadece Ziya Gökalp'in sevenleri değil, Cumhuriyet döneminin ilk yıllarına gitmek isteyenler veya eski Diyarbakır evleri hakkında fikir edinmek isteyenler de ciddi şekilde rağbet göstermektedir.

Ziya Gökalp müzesi evin haremlik kısmında bulunmaktadır. Selamlık kısmıysa Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin himayesindedir.

Ziya Gökalp müzesinde neler var sorusunun cevabına da bakalım. İlk olarak müzede Ziya Gökalp'in kişisel eşyaları ve belgeleri önemli yer tutmaktadır, bu eşyalar üstünden düşünürümüzün hayatı anlatılmaktadır.

2024 Diyarbakır Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti 2024: Nerede? Kaça Kadar Açık? 2024 Diyarbakır Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti 2024: Nerede? Kaça Kadar Açık?

Bunun yanı sıra Ziya Gökalp müzesi aynı zamanda ufak çaplı bir etnografya müzesi görevi de taşımaktadır. Müzede yörenin etnografik unsurları sergilenmektedir.

Ziya Gokalp Muzesi Ücret 2

Ziya Gökalp Müzesi Kaça Kadar Açık?

Diyarbakır'ın en önemli müzelerinden olan Ziya Gökalp müzesi, Pazartesi günleri harici haftanın tüm günleri ziyarete açıktır.

Ziya Gökalp müzesi çalışma saatleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı internet sitesinde şu şekilde belirtilmektedir:

  • Ziya Gökalp MüzesiAçılış Saati: 08:00
  • Ziya Gökalp Müzesi Kapanış Saati: 17:00
  • Ziya Gökalp Müzesi Gişe Kapanış Saati: 16:30

Eğer ki müzeyi görmek istiyorsanız, müze Pazartesi harici her gün tam dokuz saatliğine kapılarını turistler için açmakta. 

Ziya Gökalp Müzesi nerede? 

Ziya Gökalp dünyaya Diyarbakır'ın tarihi kesiminde, yani Sur ilçesinde gelmiştir. Çocukluğunu burada geçiren düşünür, sonraki hayatının da bir kısmını Diyarbakır'da geçirmiştir.

Ziya Gökalp'in mezarı şu anda Abdülhamit Türbesi'nin yanındaki mezarlıkta yer alıyor, fakat yine de Diyarbakır'da kendisinin anısı yaşatılıyor.

Ziya Gökalp müzesi nerede sorusunun cevabını müzenin açık adresini sizlere sunarak verelim. Evin bulunduğu mahalle ve sokak da bizzat kendi ismini taşımakta.

Ziya Gökalp müzesi giriş ücreti ne kadar sorusunun ardından da son olarak müzenin adresini sizlerle paylaşalım: 

  • Ziya Gökalp Mahallesi, Gökalp Sokak,No: 7

Editör: Alp Editor