Çalışan kadınları özellikle de zorlayan durumlardan birisi de çocuk olurken kreş ve bakıcı masraflarının büyük oranda artışı nedeniyle kadınların yaşadığı zorlukların önüne geçebilmek adına yeni düzenlemelerin yolda olduğu belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada 3 büyük düzenlemeden söz edildi.

Çalışankadınn

TÜİK verilerine göre doğum oranını 2.38'den 1.51 seviyesine çekilmesinden sonra harekete geçen AK Parti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile birlikte gelecek günlerde bir çalıştay düzenleyecek. AK Parti Sosyal Politikalar Başkan Yardımcısı Hakkı Öztürk konu ile ilgili yaptığı son dakika açıklamasında Sosyal Politikalar Başkanı Fatma Betül Sayan Kaya ve birçok akademisyenin katılımı ile düzenlenecek çalıştayın 2 Temmuz tarihinde gerçekleşeceği açıklandı.

Çalışankadın3

Elektrik ve doğalgaz faturaları cep yakacak! Temmuz zammı iddiası gündeme damga vurdu Elektrik ve doğalgaz faturaları cep yakacak! Temmuz zammı iddiası gündeme damga vurdu

Çalıştay’ın gündeminde yer alması beklenen 3 büyük düzenleme şu şekilde bahsedildi;

"Üç temel başlık var; doğum izni ile ilgili süre uzatımı, özellikle kadının çalışma hayatı içerisindeyken kreş veya bakım süreçlerinin maddi olarak desteklenmesi ve ikinci ve üçüncü çocuğa teşvik verilmesi gibi konuların uygulanacağı genel paketleri ve çözüm önerilerini bu çalıştayda kararlaştıracağız. Alacağımız tedbirlerle birlikte ‘demografik fırsat penceresi’ adı verilen genç ve eğitimli nüfusumuzu hem muhafaza ederek, hem de sayısını arttırarak büyük Türkiye olmaya ilerleyecek mekanizmayı ortaya koymayı amaçlıyoruz"

Çalışankadın2

Bahsi geçen üç destekten ilki doğum izninin 1 yıla uzatılması olurken ikincisi doğum izni sonrası çalışmaya başlayan kadınlara kreş ve bakıcı desteği ve üçüncüsü ise ikinci, üçüncü çocuklar için teşvikler verilmesi olarak adlandırıldı.

Söz konusu düzenlemenin kısa sürede hazırlanarak Cumhurbaşkanlığına sunulması bekleniyor. Temmuz ayında yapılacak değerlendirme sonrası Ekim ayında meclis gündeminde konu ele alınacak.