Doğan Hatun'dan İçişleri Bakanı'na çağrı Doğan Hatun'dan İçişleri Bakanı'na çağrı

DİYARBAKIR- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Yeni Şafak gazetesinin "Kandil Diyarbakır'a kayyım atamış" başlıklı haberine sert tepki gösterdi.

 Belediyeden yapılan açıklamada, söz konusu haberin belediyenin kurumsal kimliğini zedelemeye yönelik bir iftira olduğu ve basın etiğine aykırı bulunduğu belirtildi. Açıklamada, Yeni Şafak gazetesinin, 31 Mart'ta halkın büyük teveccühüyle göreve gelen yönetimi itibarsızlaştırma amacı güttüğü ifade edildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İktidarın basın bülteni görevini yürüten Yeni Şafak gazetesi, basın etiğinden uzak, kişilik haklarını yok sayan ve masumiyet karinesini tanımayan bir tutum sergilemektedir. Daha önce de benzer haberlerle kayyım ataması için zemin hazırlayan bu gazete, kamuoyunu yanıltıp antidemokratik yöntemlerle halk iradesine müdahale etmeye çalışmaktadır. Bu tür iftiralarla yönetim kadememizi hedef alan gazete ve haberi yapan kişi, tetikçi konumuna düşmüştür."

Açıklamada ayrıca, haberde adı geçen her bir çalışma arkadaşının en az 10-15 yıllık devlet memuru olduğu ve kayyım dönemlerinde de görevlerinin başında bulunduğu vurgulanarak, "Bu insanlarla ilgili o dönemde bir sorun yokken, şimdi üst düzey görevlere getirilince mi sorun oluyor?" denildi.

Belediye, habere ilişkin yasal yollara başvurulacağını belirtti: "Belediyemizin tüzel kişiliği adına, yönetimimiz yarın sabah ilk iş olarak, söz konusu gazete ve gazeteci hakkında suç duyurusunda bulunacaktır. Ayrıca, haberde adı geçen her bir çalışma arkadaşımız da ilgili gazete ve gazeteci hakkında suç duyurusunda bulunacaktır."

Son olarak, açıklamada "Sandıkta başaramadığınızı zor aygıtlarınızla da başaramayacaksınız. Size, sizin yalanlarınıza, aparatlarınıza boyun eğmeyeceğiz" ifadeleri kullanıldı. 

Kaynak: Haber Merkezi