Narkotik köpek, Diyarbakır-Nevşehir uyuşturucu kaçakçısını yakaladı Narkotik köpek, Diyarbakır-Nevşehir uyuşturucu kaçakçısını yakaladı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da, Dicle Nehri kıyısında yaşanan ilginç bir olay görenleri şaşırttı: Su samuru, balık çalarken bir vatandaş tarafından cep telefonu ile görüntülendi.

Diyarbakır’da, Dicle Nehri kıyısında yaşanan ilginç bir olay görenleri şaşırttı. Dünya Doğa ve Doğal Kaynaklarını Koruma Birliği (IUCN) tarafından ‘Nesli tükenme tehdidine yakın’ kategorisinde sınıflandırılan su samuru, balık hırsızlığı yaparken bir vatandaş tarafından cep telefonu ile görüntülendi.

Dicle Nehri kıyısında çay bahçesi işleten ve aynı zamanda balıkçılık yapan Ferat Karagöz, su samurunu cep telefonu ile kaydetmeyi başardı. Karagöz, yaptığı açıklamada, “Dicle Nehri kıyısında çay bahçesi işletiyorum. Yıllardır Dicle Nehri’nde balık yakalarım. Bizim balık havuzumuz var, bu su samurları havuzdaki balıkları yemeye geliyor. Yani alışmış sürekli balıklarımızı çalıyor. Bu gelişinde fark ettim ve görüntüye aldım” dedi.

Karagöz’ün bu görüntüleri paylaşmasının ardından, bölgedeki çevreciler ve doğaseverler, su samurunun nadir ve tehlikede olan bir tür olduğuna dikkat çekti. Su samurunun, doğal yaşam alanlarında korunması gereken bir tür olduğu ve bu gibi durumlarda insan müdahalesi olmaması gerektiği ifade edildi.

Dicle Nehri kıyısında yaşanan bu olay, su samurunun yaşam alanlarına yapılan müdahalelerin ve insan etkisinin ne denli önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Su samurunun yaşam alanlarının korunması ve insanlarla uyum içinde yaşaması için, çevresel bilincin artırılması ve doğa koruma çalışmalarının desteklenmesi gerektiği vurgulandı.

Görüntülerde bot içerisinde bulunan balıkları çalmaya çalışan su samuru, görüntülendiğini fark edince bir süre kendisini görüntüleyenleri izleyerek tekrar suya dalarak gözden kayboldu.

Kaynak: İHA