Diyarbakır’da silahlı kavga: 1 yaşındaki çocuk ağır yaralandı Diyarbakır’da silahlı kavga: 1 yaşındaki çocuk ağır yaralandı

DİYARBAKIR- Dicle Üniversitesi akademisyenlerinin "Manyetik Nanoparçacıklara Tutturulmuş Ajanlarla Tüberkülozun Hızlı ve Kolay Tanısı" adlı buluşunun patent başvurusu tescillendi.

Dicle Üniversitesi akademisyenlerinin "Manyetik Nanoparçacıklara Tutturulmuş Ajanlarla Tüberkülozun Hızlı ve Kolay Tanısı" adlı buluşu, patent başvurusu tescillenerek büyük bir başarıya imza attı.

Patent

Bu yenilikçi buluş, tüberkülozun teşhisinde kullanılan geleneksel yöntemlerin dezavantajlarını ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Patentli yöntem, tüberküloz bakterisinin numune ortamından hızlı ve düşük maliyetli tanısını sağlamak için kimyasal ön işlem gerektirmeyen bir nanoteknolojik çözüm sunuyor. Manyetik fonksiyonel nano-malzeme, spesifik olarak tüberküloz bakterisine bağlanarak, bakteriyi manyetik olarak izole ediyor. Bu yöntem, numune ortamında düşük bakteri yükü olsa bile etkili bir teşhis sağlayabiliyor.

Klasik yöntemlere göre çevre dostu, hızlı, zahmetsiz, kolay ve düşük maliyetli olan bu buluş, özel ekipman gerektirmeden iş güvenliğini de sağlıyor. Patent sürecinde emeği geçen Prof. Dr. Bilsen Tural, Prof. Dr. Servet Tural, Dr. Öğretim Üyesi Alican Bilden, Dr. Öğretim Üyesi Erdal Ertaş, Prof. Dr. Selahattin Atmaca, Doç. Dr. Nida Özcan ve Tıbbi Laboratuvar Teknisyeni Mehmet Çavdar tebrik edildi.

Kaynak: Haber Merkezi