DBB: Bayrak üzerinden belediyemiz karalanmak isteniyor DBB: Bayrak üzerinden belediyemiz karalanmak isteniyor

DİYARBAKIR- Diyarbakır Barosu, 1915 olaylarının yıldönümünde yapmış olduğu açıklamada, tarihsel gerçeklerin açığa çıkarılmasını ve adaletin sağlanmasını talep etti.

Geçmiş yıllarda 24 Nisan’da yaptığı açıklamalar nedeniyle soruşturma ve davalık olan Diyarbakır Barosu, bu yıl da 1915 olayları ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, Ermenilerin 24 Nisan 1915’te tarihin tanık olduğu en büyük felaketlerden birine maruz kaldığı belirtildi.

‘Ama’ demeden konuşulmalı’

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Hepimizin büyüklerimizden sıkça duyduğu ‘Fermana Fila, File hemû qirkirin” sözleri yaşadığımız topraklarda Ermeni Halkının nelere maruz kaldığını bütün yönleriyle ortaya koymaktadır. Tarihte yaşanmış acıları önce öğrenmek ve sonra o acıya saygı göstermek gerekir. ‘Ama’ demeden konuşup duygular paylaşılmalı ve hakikatle yüzleşilerek onarıcı bir adalet anlayışı ile hareket edilmelidir. Tehcir, soykırım, kıyım, katliam... Hangi kelimeyi seçerse seçsin, gerçeklerin yanında saf tutmak isteyen herkes, yolun uzun ve engebelerle dolu olduğunu bilir. İnkar ise en kapsamlı, en etkili, en kalıcı, en yaygın insan hakları ihlalidir.”

Kaynak: Haber Merkezi