Diyarbakır ve Gaziantep Türkiye'nin doğusunda ve ortasında bulunan iki kenttir. Çeşitli ulaşım araçlarıyla bu iki şehir arasında sık sık seyahat edilir. Bu nedenle insanlar Diyarbakır Gaziantep arası kaç km gibi soruları sıklıkla aranmaktadır.

Diyarbakır Gaziantep arası kaç km sorusunun cevabı, planlanan yolculukları daha sağlıklı bir şekilde tamamlamayı mümkün kılıyor. Peki Diyarbakır ile Gaziantep arasında kaç kilometre var? Diyarbakır’dan Gaziantep’e özel arabayla, uçakla ve otobüsle gitmek kaç saat sürüyor ve Diyarbakır-Gaziantep arası kaç kilometredir?

Yazımızda sizler için Diyarbakır-Gaziantep arası kaç km. sorusunun yanıtlarını çeşitli araçlar ile bulabilirsiniz. Ek olarak Diyarbakır-Gaziantep arasındaki ulaşım alternatiflerine de değineceğiz. İşte detaylar…

Diyarbakır Gaziantep Arası Kaç Km?

Vatandaşlar, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan ve Türkiye'nin en büyük kentleri arasında yer alan Diyarbakır ile Türkiye'nin iki bölgesinin kesişim noktasına yer alan biri Akdeniz Bölgesi diğeri ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Gaziantep arasındaki mesafeleri ve varış zamanlarını sıklıkla araştırıyor. Bu inceleme, iki konum arasındaki seyahatlerin daha düzenli ve daha sağlıklı olmasını amaçlıyor. 

  • Diyarbakır ve Gaziantep arasındaki uzaklık 307,9 km uzaklıktadır. Elazığ, Bingöl ve Muş ile komşu olan Diyarbakır'dan Antep'e gitmek yaklaşık 3,5 saat sürer. İki şehirde de havalimanı olduğu için bu mesafeyi uçak ile seyahat edebilirsiniz. 

Ayrıca araç ile seyahat etmek isterseniz de Adana Şanlıurfa Otoyolu'nu kullanmanız gerekir. Sonrasında Şanlıurfa Diyarbakır Otoyolunu kullanarak yola devam edebilirsiniz.

Diyarbakır Gaziantep Arası Kaç Km (5)

Diyarbakır Gaziantep Arası Ulaşım Alternatifleri

Diyarbakır, Güneydoğu Anadolu bölgesinin en gelişmiş ve güzel şehirlerinden biri. Birçok memur iş için Diyarbakır'ı tercih ediyor. Bu, Diyarbakır'ın Doğu bölgesindeki diğer birçok şehre göre çok daha zengin ve gelişmiş olmasının bir sonucudur. Diyarbakır, köklü bir geçmişe sahip olduğu için çok sayıda tarihi güzelliğe sahiptir. 

Gaziantep, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan Türkiye'nin önemli şehirlerinden biridir ve sanayi ve gelişmişlik açısından oldukça gelişmiştir. Aynı zamanda Gaziantep, gastronomi şehri olarak da bilinir ve bu sebepten hem yurtdışından birçok turist hem de ülke içindeki vatandaşlar sıklıkla bu güzide şehri ziyaret eder.

Peki Gaziantep’ten Diyarbakır’a nasıl gidebilirsiniz? Gaziantep Diyarbakır arası ulaşım alternatiflerini sizler için inceledik.

Antep ile Diyarbakır arasında seyahat etmek isteyenler için hem havayolu hem de karayolu seçenekleri mevcuttur. Antep ile Diyarbakır arasındaki mesafe seçeceğiniz ulaşım çeşidine göre değişiklik gösterebilir. 

Özel Araç, Uçak, Otobüs gibi taşıtlar ile Diyarbakır Gaziantep arası ne kadar sürüyor?

Gaziantep, Güney Doğu Anadolu Bölgesi'ni Akdeniz'e bağlarken, Diyarbakır bölgenin orta kısmında yer alır. Elazığ, Bingöl ve Muş ile komşu olan Diyarbakır, Antep üzerinden yaklaşık 3,5 saat sürer. Diyarbakır ve Antep, bölgenin en popüler şehirlerinden biridir ve birbirlerine 307,9 km uzaklıktadır.

Gaziantep ile Diyarbakır arasındaki mesafe nedeniyle bir şehirden diğerine gitmek isteyen kişiler özel araç, otobüs veya uçak kullanarak iki yer arasındaki seyahatlerini gerçekleştirebilirler. İki konum arasındaki hangi araçla ne kadar mesafe olduğu ve yolculuğun kaç saat sürdüğü araştırılmaktadır. Bu, yolculuk planlamalarının daha düzenli olmasını sağlar. 

Diyarbakır Gaziantep Arası Kaç Km (3)

Özel araçla, uçakla ve otobüsle Gaziantep’ten Diyarbakır'a nasıl gidilir ve ne kadar sürer birlikte bakalım.

Diyarbakır'da kara yılanların büyüleyici dansı! Diyarbakır'da kara yılanların büyüleyici dansı!
  • Özel araçla Gaziantep’ten Diyarbakır'a 307,9 kilometre olan yolculuk 3 saat 30 dakikada tamamlanabilir.
  • Uçakla Gaziantep’ten Diyarbakır'a mesafe kullanılan güzergaha ve aktarmalı uçuşların güzergahına göre değişir ancak genellikle bu yolculuk 3 saat 10 dakika sürer.
  • Otobüs ile Gaziantep Diyarbakır arası ise 307,9 kilometredir ve yolculuk süresi 4,5 saat ile 6 saat aralığında sürer.

Diyarbakır Gaziantep Arası Kaç Km (4)

Diyarbakır - Gaziantep arası otobüs ile yolculuk etmek isteyen kişiler için bu güzergahta seyahat ederek yolcu taşıyan otobüs firmalarını listeledik:

  • Has Diyarbakır
  • Siirt Has  Bağtaş Turizm
  • Best Van
  • Metro
  • Siirt Kurtalan Express

Sık Sorulan Sorular

Diyarbakır Gaziantep arası kaç km, hangi ulaşım yollarını tercih edebilirsiniz gibi merak edilen soruların cevaplarını yazımızda sizler için paylaştık. Şimdi ise konu ile ilgili sık sorulan soruları yanıtlayalım.

Diyarbakır Gaziantep arası uçakla kaç saat?

Uçakla Gaziantep’ten Diyarbakır'a mesafe kullanılan güzergaha ve aktarmalı uçuşların güzergahına göre değişir ancak genellikle bu yolculuk 3 saat 10 dakika sürer.

Diyarbakır’dan Gaziantep’e giderken hangi illerden gidilir?

Diyarbakır-Gaziantep arasında araç ile seyahat ettiğinizde Adana Şanlıurfa Otoyolu'nu kullanmanız gerekir. Bu durumda Şanlıurfa şehrini geçmeniz gerekir.

Diyarbakır Gaziantep arabayla kaç saat?

Özel araçla Gaziantep’ten Diyarbakır'a 307,9 kilometre olan yolculuk 3 saat 30 dakika kadar sürer.

Editör: Esra Editor