Diyarbakır'da trafik kazası: Dört kişi yaralandı Diyarbakır'da trafik kazası: Dört kişi yaralandı

Diyarbakır hamamları, benzersiz mimarileriyle şehri güzelleştiriyor. Diyarbakır, kültürel miras bakımından en zengin şehirlerimizden biri olması ile ünlenmesinin yanında tarihi hamamları ile de ünlü bir şehrimizdir. Bu içeriğimizde Diyarbakır hamam fiyatlarını derledik…

Kentin birçok yerinde tarihi hamamlar bulunuyor. Vatandaşlar hala sur içinde ve diğer ilçelerde bulunan hamamları sık sık ziyaret ederek hamam kültürünü yaşatmaya devam ediyor.

Sizler için derlediğimiz yazımızda Diyarbakır’da bilinen ve sık tercih edilen 10 Diyarbakır hamamından bahsedeceğiz. 2024 yılında güncelenen Diyarbakır hamam fiyatlarını inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz. İşte detaylar…

Diyarbakır Hamam Kültürü: 10 Meşhur Hamam

Diyarbakır hamamları, çok eski zamanlardan günümüze kadar ayakta kalmış ve yapılan restorasyonlar ile birlikte vatandaşlara hamam kültürünü tarihi bir şekilde yaşatmaya devam ediyor.

Diyarbakır Hamam Fiyatları X (2)

Diyarbakır’ın tarihine yaraşır birçok tarihi hamama rastlayabilirsiniz. Diyarbakır şehri, birçok kültüre ev sahipliği yapan hamamları da koruyarak günümüze kadar gelmiştir. Diyarbakır hamam fiyatlarına geçmeden önce Diyarbakır’ın sizler için seçtiğimiz 10 hamamını listeledik.

  • Diyarbakır Termal Sauna ve Hamam
  • Zana Termal Sauna
  • Güneydoğu Lüks Suana Hamam
  • Tarihi Diyarbakır Hamamı
  • Emek Banyo ve Sauna
  • Kadı Hamamı
  • Güven Hamamı
  • Gökkuşağı Hamam ve Sauna
  • Yeni Paşa Hamamı
  • Melik Ahmet Hamamı

Bahsettiğimiz Diyarbakır hamamlarının hepsinde kese ve köpük hizmeti verilmektedir.

Diyarbakır Hamam Fiyatları 2024

Diyarbakır hamamları aynı Diyarbakır şehri gibi birçok kültüre ev sahipliği yapmış ve her bir kültürden bir parça alarak harmanlanmış bir kültür olmuştur. 

Hamamlar eski dönemlerde kişisel banyoların olmaması nedeniyle kullanılsa da günümüzde bu hamamlar artık bir kültür haline gelmiş hatta zaman zaman keyif yapmak için de kullanılmaktadır. 

Diyarbakır Hamam Fiyatları (4)

Bir önceki başlığımızda bahsettiğimiz 10 Diyarbakır hamamının 2024 yılındaki fiyat listesi de merak edilenler arasında yer alıyor. 

Peki Diyarbakır hamam fiyatları ne kadar oldu? Sizler için Diyarbakır hamam fiyatlarını derledik;

Diyarbakır Hamamları

Giriş Fiyatları

Diyarbakır Termal  Sauna ve Hamam

150 TL – 225 TL

Zana Termal Sauna

150 TL – 225 TL

Güneydoğu Lüks Sauna Hamam

150 TL – 225 TL

Tarihi Diyarbakır Hamamı

150 TL – 225 TL

Emek banyo ve sauna

150 TL – 225 TL

Kadı Hamamı

150 TL – 225 TL

Güven Hamamı

150 TL – 225 TL

Gökkuşağı Hamam ve Sauna

150 TL – 225 TL

Yeni Paşa Hamamı

150 TL – 225 TL

Melik Ahmet Hamamı

150 TL – 225 TL

Diyarbakır’ın Tarihi Hamamları

Hamamlar, hem Türk hem de Anadolu kültürünün en önemli parçalarından biridir. Türkiye'nin her yerinde bulunan hamamlar, derin tarihi bağlantıları ve sosyal önemi nedeniyle dikkat çeker. Bu benzersiz gelenek, Anadolu'dan çok önce, antik Roma döneminde başlamış olup günümüze kadar gelmiştir.

Diyarbakır Hamam Fiyatları (2)

Türk hamamı, sadece temizlik ve arınma etkinliği değildir; aynı zamanda dinlenmek, sosyalleşmek ve dinlenmek için gidilen bir yerdir. Yüzyıllar boyunca, sıcak su, tas, kese, köpük, mermer ve muhabbetin bir birleşmesi, insanların ruhunu ve bedenini yenilemiştir.

Diyarbakır’da bulunan hamamlar da ülkemizin geleneklerini, tarihi geçmişini ve kültür zenginliğini anlatan hamamlardandır. Öyle ki daha önce bahsetmiş olduğumuz Diyarbakır hamamları ile birlikte Diyarbakır’da bulunan birçok tarihi hamam vardır. 

Diyarbakır Hamam Fiyatları X (1)

Diyarbakır’ın tarihi hamamlarını merak edenler için bu hamamları sizler için listeledik. İşte Diyarbakır tarihi hamamları:

1. Deliler Hamamı

15. yüzyılda inşa edilen bu hamam Ulu Cami'nin yanında bulunur. Bu hamamın ihtişamlı mimarisi onu dikkat çekici hale getirmiştir. 

2. Çarşı Hamamı

16. yüzyıldan kalma bu hamam İçkale'nin güneybatısında bulunuyor. Çarşı Hamamının tarihi yapısı gelenleri geçmişe dönük bir yolculuğa çıkarıyor.

3. Hasanpaşa Hamamı

Hasanpaşa Hamamı, 16. yüzyılda inşa edilmiştir. Harap bir durumda olan hamam, günümüzde yenilenerek halkın hizmetine açılmıştır.

4. Ziya Gökalp Hamamı

Ziya Gökalp Hamamı, Diyarbakır'ın modern semtlerinden birinde yer alıyor ve hem şehrin geleneksel mimarisini hem de modern kültürünü birleştiren bir hamam olarak hizmet veriyor.