DİYARBAKIR- Hür Dava Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Faruk Dinç, basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda seçim çalışmaları ve projelerini anlattı. Toplantıda, seçim sürecinde izleyeceği stratejileri paylaşarak, kent genelindeki projelerini aktaran Dinç, “Diyarbakır'ı, halkının hak ettiği modern, adil ve sürdürülebilir bir kent haline getirmek için yola çıktık. Bu süreçte şeffaf, katılımcı ve etkili bir yönetim anlayışını benimseyeceğiz" dedi.

Diyarbakır'ın karşılaştığı sorunlara yönelik çözüm odaklı projelerinin olduğunu söyleyen Dinç, özellikle şehrin ulaşım, eğitim, sağlık ve istihdam gibi temel konulardaki ihtiyaçlarını ele aldı. Dinç, kentteki kültürel zenginlikleri ve tarihi değerleri koruma, kültür-sanat etkinliklerini destekleme ve gençlere yönelik sosyal projeleri hayata geçireceğini vurguladı.

Evlenecek gençlere çeyiz yardımı

Gençlere yönelik projelerini açıklayan Dinç, bu kapsamda evlenecek gençlere çeyiz yardımı yapacaklarını söyledi. Dinç, “Bugün gençlerimiz evliliği hayal bile edemiyor. Hatta evliliğin hayalini bile kuramıyorlar. Niye? Çünkü evliliği düşününce aklına gelen ilk şey evini nasıl döşeyeceği, düğün salonu ve birçok masrafı düşünüp hesap yapınca evlilikten vazgeçiyor. Bizim her şeyden önce özellikle gençlerimizin istihdamına ve evliliklerine yönelik çalışmalarımız olacaktır. Biz ücretsiz bir şekilde belediyeye ait düğün salonlarını gençlerimize tahsis edeceğiz. Çeyiz ve beyaz eşya konusunda gençlerimize desteklerimiz olacak” şeklinde konuştu.

“Çocuklarımıza da ana dillerinde eğitim kreşleri açacağız”

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin yönetimini sadece Hüda-Par kadrolarının olduğu meclis üyeleriyle değil aynı şekilde halktan oluşan halk istişare meclislerini oluşturacaklarını söyleyen Dinç, Kürtçe hizmet vereceklerini ifade ederek, “Hem dinimiz hem de dilimiz bizim değerlerimizdir. Kırmızı çizgilerimizdir. Bu konuda biz belediyede çok dillilik belediyecilik sistemini geliştireceğiz. Hem belediyenin içinde hem de mahallelerimizde her şeyden önce özellikle ana dilinde eğitim almak isteyenler için kurslar açacağız. Bu konuda çalışmalar yapacağız. Sadece yetişkinlere ait değil küçük çocuklarımıza da ana dillerinde eğitim kreşler açacağız ve çocuklarımız da orada kendi ana dillerini öğrensinler. Biz kendi neslimize sahip çıkacağız, kendi gençliğimize sahip çıkacağız. Hiçbir kınayıcının kınanması da hiç umurumuzda değil. Çünkü bize göre diller Allah'ın ayetleridir. Allah'ın ayetlerini muhafaza etmek ve bu konuda kültürümüze de sahip çıkmak bizim birinci vazifelerimizdendir. Bizim parti programımızda Kürtçenin Ana dilde eğitiminin sağlanması ve Kürtçenin ikinci resmi dil olması için çalışmalarımız var. Belediye imkânları elimize geçtiği zaman Allah'ın izniyle bizim halkımız belediyeye gelince kendilerini, kendi dillerini görecekler” diye konuştu.

Kaynak: Yenigün Haber