Diyarbakır'da trafik kazası: Dört kişi yaralandı Diyarbakır'da trafik kazası: Dört kişi yaralandı

Diyarbakır’ın ilçeleri, gelen son TÜİK verilerine göre nüfus dağılımıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Diyarbakır ilçeleri nüfusu 2024 bilgilerini sizlerle paylaşıyoruz. Diyarbakır’ın en büyük ilçeleri, nüfus açısından kalabalık yerleri gösterirken, genel anlamda şehir nüfusunun da arttığını söyleyebiliyoruz.

Diyarbakır İlçeleri Nüfusu 2024: Güncel Veriler

Diyarbakır ilçeleri isimleri bakımından merak edilirken aynı zamanda bu ilçelerin nüfusları da araştırılıyor. Her yıl TÜİK tarafından yapılan nüfus sayım çalışmaları için son verileri sizlerle paylaşıyoruz. İşte Diyarbakır’ın ilçe nüfuslarının güncel durumu…

Diyarbakır ilçeleri nüfusu 2024 yılında aşağıdaki gibidir:

İlçe

Nüfus

Kayapınar

425.143

Bağlar

394.338

Yenişehir

223.446

Ergani

137.492

Bismil

119.972

Sur

98.938

Silvan

87.707

Çınar

78.351

Çermik

49.900

Dicle

38.533

Kulp

37.576

Hani

32.777

Lice

26.168

Eğil

23.712

Hazro

17.772

Kocaköy

15.537

Çüngüş

10.771

NOT: TÜİK’in 2023 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemi sonuçlarıdır. Kurum tarafından yapılacak yeni çalışmalarda elde edilen farklı sonuçlara göre tablo güncellenecektir.

Diyarbakır nüfusu 2024 yılında ilçelerdeki değişikliklere göre 13.253 kişi artmıştır. Buna bağlı olarak nüfus bakımından en kalabalık ilçe Kayapınar olurken, en az nüfuslu ilçe Çüngüş olmuştur. İşte nüfusa göre Diyarbakır’ın en büyük ilçeleri…

Diyarbakir Ilceleri Nufüs 2

1- Kayapınar

Diyarbakır ilçeleri nüfusuna dair son veriler, şehrin en kalabalık ilçesinin Kayapınar olduğunu gösteriyor. Kayapınar, Diyarbakır’ın en gelişmiş ilçelerinden birisi olarak aynı zamanda ulaşım, sanayi, ekonomi ve eğitim alanında da ön planda olan yerler arasında. Kayapınar, Diyarbakır’ın bir diğer gelişmiş ilçesi Yenişehir ile komşu ve merkezi konumuyla hızla gelişmeye devam ediyor.

Diyarbakır ilçe nüfusları 2024 bilgilerine göre TÜİK’in açıkladığı verilerde toplamda 425.143 kişilik nüfusuyla Kayapınar, en kalabalık ilçe oldu. Eğitim ve sağlık hizmetlerinin geliştiği ilçede önümüzdeki yıllarda da nüfusun giderek artması bekleniyor. 

2- Bağlar

Bağlar, Diyarbakır’ın merkezi ilçelerinden birisidir ve daha önce bir semt statüsündeyken kanun ile ilçe statüsüne geçmiştir. 21 Aralık 1993 tarihinde kurulan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Sur ve Yenişehir ilçelerine ek olarak Bağlar Belediyesi de kurulmuştur. Kurulduğu dönemde Körhat, Kaynartepe, 5 Nisan, Yeniköy, Muradiye, Alipınar, Fatih olmak üzere toplamda 7 mahallesi bulunmaktaydı. Günümüzde ise yoğun göç alması nedeniyle Diyarbakır ilçeleri nüfusu 2024 verilerine göre en kalabalık ikinci ilçe konumundadır.

Bağlar’ın nüfusunun önemli bir bölümü mevcut nüfusun çok çocuklu olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle nüfus büyük oranda çocuklardan oluşur. Türkiye’nin en büyük mahallesi Bağcılar da Bağlar Belediyesi’ne bağlıdır. Diyarbakır ilçeleri nüfus bilgilerine göre Bağlar’ın nüfusu 2024 yılında 394.338 kişiden oluşmaktadır.

3- Yenişehir

Diyarbakır ilçeleri nüfusu bakımından en kalabalık üçüncü ilçesi Yenişehir’dir. Merkezde yer alan dört ilçeden birisi olan Yenişehir, aslen Diyarbakırlı olan yerlilerin büyük bir çoğunluğunun yaşadığı ilçe konumundadır. Vilayet ve Ofis gibi işlek semtler, bu ilçenin sınırları içerisinde olduğundan dolayı çok hareketli bir yapıya sahiptir. 22 Mart 2008 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan 5747 sayılı Kanun ile ilçe statüsüne kavuşmuştur.

Diyarbakır nüfusu 2024 bilgilerine göre Yenişehir ilçesinin güncel nüfusu 223.446 kişiden oluşmaktadır. Diyarbakır merkez ilçeleri içerisinde Yenişehir, şehrin yaşam ve ticaret merkezlerinden birisi olarak kabul ediliyor.

4- Ergani

Diyarbakır ilçe nüfusları 2024 verilerine göre en kalabalık dördüncü ilçe Ergani oldu. Diyarbakır’ın önemli ve tarihi ilçelerinden birisi olan Ergani, zengin tarihi ve kültürel mirasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Ergani; Asurlular, Persler, Hititler, Romalılar gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Diyarbakır ilçeleri nüfusu verilerine göre ise 137.492 kişi yaşamaktadır.

İlçenin en önemli doğal güzelliği, güney bölgesinde eteklerine kurulu olduğundan için Zülküf Dağları oluşturmaktadır. Ergani Kalesi, ilçenin en önemli tarihi yapılarından birisi olarak ön plana çıkıyor. Diyarbakır’ın en büyük ilçeleri arasında yer alan Ergani, aynı zamanda il olma şartlarını taşıyan ve potansiyel gösteren ilçeler arasında da bulunmaktadır.

5- Bismil

Diyarbakır’ın en kalabalık beşinci ilçesi Bismil’dir. Bismil, aynı zamanda tarihi kalıntıların yoğun olarak yer aldığı bir ilçedir. Özellikle ilçe sınırları içerisinde çıkan eski mezar taşlarının 250 – 400 yıllık olduğu söylenmektedir. Diyarbakır ilçeleri nüfusu 2024 bilgilerini araştırıyorsanız, şehrin kurulan altıncı ilçesi olduğunu da ekleyelim. Diyarbakır’da ilk kurulan ilçelerden birisi olması, stratejik olarak gelişiminin önünü açmıştır.

Diyarbakır ilçe nüfusları açısından değerlendirildiğinde Bismil’de 119.972 kişinin yaşadığını belirtebiliriz. Şehir merkezine 54 km uzaklıkta olan Bismil, Batman’a daha yakın mesafededir.

Diyarbakır'ın En Büyük İlçeleri Nelerdir?

Diyarbakır ilçeleri nüfusuna dair güncel bilgileri sizlerle paylaştık. Diyarbakır ilçe isimlerine göre değerlendirildiğinde en kalabalık ilçenin Kayapınar (425.143), nüfusu en düşük ilçenin ise Çüngüş (10.771) olduğu ortaya çıkmıştır. Buna bağlı olarak nüfusa göre değerlendirildiğinde Diyarbakır’ın en büyük ilçelerinin de ayrıca incelenmesi gerekebilir.

Diyarbakır’ın en kalabalık ve büyük ilçeleri şu şekildedir:

  • Kayapınar
  • Bağlar
  • Yenişehir
  • Ergani
  • Bismil

TÜİK tarafından yayınlanan 2023 adrese dayalı nüfus sistemi sonuçlarına göre Diyarbakır’ın en kalabalık ilçeleri bu şekildedir. Görüldüğü üzere kalabalık ilçelerin birçoğu, Diyarbakır’ın merkez ilçelerinden oluşmaktadır.

Diyarbakır İlçeleri Nelerdir? Merkez İlçeleri

Diyarbakır nüfusu 2024 bilgilerine göre ilçelerin nüfus verilerini paylaştık. Bu verilere göre en kabalık ilçeler şehrin merkezi ilçelerinden oluşmaktadır. Bu kapsamda Diyarbakır ilçeleri nüfus bilgileri haricinde ilçeleri sıralamak ve ayrıca merkezi ilçeleri belirtmek de önemlidir. İşte konuyla ilgili detaylar…

Diyarbakır ilçeleri isimleri şu şekildedir:

Merkezi İlçeler

Diğer İlçeler

Bağlar

Ergani

Yenişehir

Bismil

Kayapınar

Çınar

Sur

Çermik

Silvan

Kulp

Lice

Hani

Hazro

Kocaköy

Eğil

Dicle

Çüngüş

Diyarbakır merkez ilçeleri haricinde şimdi son sayım çalışmalarına göre Diyarbakır’ın güncel nüfusuna dair bilgileri aktaralım.

Diyarbakir Ilceleri Nufüs 1

Son Sayıma Göre Diyarbakır Nüfusu 2024

Diyarbakır ilçeleri nüfusu 2024 bilgilerinde pek çok ilçenin, Türkiye’de birçok ilden daha fazla nüfusa sahip olduğu görülmektedir. Bununla birlikte geçtiğimiz yıla kıyasla Diyarbakır’ın nüfusu da artıştadır. İşte son TÜİK sayımına göre Diyarbakır nüfusu..

Diyarbakır’ın güncel nüfusu şu şekildedir:

  • Diyarbakır nüfusu 2024 sayımlarına göre 1.818.133 kişiden oluşmaktadır.
  • Nüfusun %50,49’luk kısmı erkek, %49,51’lik kısmı kadındır.

Sıkça Sorulan Sorular

Diyarbakır ilçeleri nüfusları konusunda sıkça sorulan soruları yanıtladık:

1- Diyarbakır'ın nüfusa göre en büyük ilçesi hangisidir?

Nüfusa göre Diyarbakır’ın en kalabalık ilçesi 425.143 kişi ile Kayapınar olmuştur.

2- Diyarbakır ilçeleri kaç tane?

Diyarbakır ilçeleri, 4’ü merkezi ilçe olmak üzere toplamda 17 tanedir.

Diyarbakır ilçeleri nüfusu 2024 bilgileri hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar bölümünden belirtebilir, ayrıca sorularınızı sorabilirsiniz.

Editör: Alp Editor