İstanbul ve Diyarbakır, Türkiye'nin doğusunda ve batısında bulunan iki kenttir. Çeşitli ulaşım araçlarıyla bu iki şehir arasında sık sık seyahat edilir. Bu nedenle insanlar Diyarbakır İstanbul arası kaç km gibi soruları sıklıkla aratıyor. 

İstanbul Diyarbakır arası kaç km sorusunun cevabı, planlanan yolculukları daha sağlıklı bir şekilde tamamlamayı mümkün kılıyor. Peki Diyarbakır ile İstanbul arasında kaç kilometre var? İstanbul'dan Diyarbakır'a özel arabayla, uçakla ve otobüsle gitmek kaç saat sürüyor ve Diyarbakır-İstanbul arası kaç kilometredir?

Yazımızda sizler için Diyarbakır-İstanbul arasın kaç km. Sorusunun yanıtlarını çeşitli araçlar ile bulabilirsiniz. Ek olarak İstanbul-Diyarbakır arasındaki ulaşım alternatiflerine de değineceğiz. İşte detaylar…

Diyarbakır İstanbul arası kaç km?

Vatandaşlar, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan ve Türkiye'nin en büyük kentleri arasında yer alan Diyarbakır ile Marmara Bölgesi'nde bulunan ve Türkiye'nin en büyük kenti olan İstanbul arasındaki mesafeleri ve varış zamanlarını sıklıkla araştırıyor. Bu inceleme, iki konum arasındaki seyahatlerin daha düzenli ve daha sağlıklı olmasını amaçlıyor. 

Diyarbakır Istanbul Arası Kaç Km (4)

İstanbul ve Diyarbakır arasındaki uzaklık 1.440,3 km uzaklıktadır. Ankara'dan Tarsus Otoyolu/O-21 ve E90 üzerinden yapılacak yolculuklar bu mesafenin hesaplanmasında kullanılmıştır. Ancak, İstanbul ile Diyarbakır arasındaki mesafe, tercih edilen vasıtaya göre değişkenlik gösterebilir.

İstanbul Diyarbakır Arası Ulaşım Alternatifleri

Güney Doğu Anadolu bölgesinin en gelişmiş ve güzel şehirlerinden biri Diyarbakır'dır. Diyarbakır, birçok memurun iş için tercih ettiği şehirlerden biridir. Bu durumun sebebi ise Diyarbakır'ın Doğu bölgesindeki diğer birçok şehre göre çok daha ekonomik ve gelişmiş olmasıdır. Diyarbakır, köklü bir geçmişe sahip olduğu için tarihi birçok güzelliği barındırır. 

Peki Diyarbakır’a nasıl gidebilirsiniz? İstanbul Diyarbakır arası ulaşım alternatiflerini sizler için inceledik.

Diyarbakır Istanbul Arası Kaç Km (5)

İstanbul ve Diyarbakır arasında seyahat ederken tercih edebileceğiniz birçok farklı ulaşım yöntemi vardır.

 • Uçak yolculuğu, bu ulaşım seçeneklerinin en hızlı ve en rahat olanıdır. İstanbul ile Diyarbakır arasında uçuş 1 saat 15 dakika sürmektedir tabii aktarmasız yolculuklar için hesaplanan bir süreden bahsediyoruz.
 • Aktarmalı yolculukları tercih ederseniz, ulaşım süresi uzayabilir. İstanbul ile Diyarbakır arasında ulaşım sağlamak için özel araç kullanmak veya otobüs bileti satın almak diğer seçenekler arasında yer alır.

Diyarbakır - İstanbul arası otobüs ile yolculuk etmek isteyen kişiler için bu güzergahta seyahat ederek yolcu taşıyan otobüs firmalarını listeledik:

 • Can Diyarbakır Turizm
 • Has Diyarbakır Seyahat
 • Lüks Batman Seyahat
 • Diyarbakır Barış Turizm
 • Özlem Batman Turizm
 • Siirt Baykan Jet Turizm
 • Siirt Has Bağtaş Turizm
 • Siirt Kurtalan Ekspres
 • Öz Diyarbakır Seyahat

Diyarbakır Istanbul Arası Kaç Km (6)

Yargıda değişim: 4,299 hakim ve savcının görev yeri değişti! Yargıda değişim: 4,299 hakim ve savcının görev yeri değişti!

Diyarbakır İstanbul Arası Ne Kadar Sürüyor?

İstanbul ve Diyarbakır arasındaki mesafe nedeniyle insanlar otobüs, uçak veya özel araç kullanarak iki yer arasındaki seyahatlerini gerçekleştirebilirler. Bu nedenle, yolculuk planlamalarının daha düzenli olması için, iki konum arası hangi araçla ne kadar mesafe olduğu ve yolculuğun kaç saat sürdüğü araştırılmaktadır. 

Özel araçla, uçakla ve otobüsle İstanbul'dan Diyarbakır'a nasıl gidilir ve ne kadar sürer birlikte bakalım.

 • Özel araçla İstanbul'dan Diyarbakır'a 1.440 kilometre olan yolculuk 13 saat 11 dakikada tamamlanabilir.
 • Uçakla İstanbul'dan Diyarbakır'a mesafe 1.026 kilometre uzunluğunda olduğundan 1 saat 27 dakikada yolculuk yapılabilir.
 • Otobüs ile İstanbul Diyarbakır arası ise 1.364 kilometredir ve yolculuk süresi 20 saat 13 dakika kadar sürer.

Diyarbakır Istanbul Arası Kaç Km (3)

Diyarbakır’dan İstanbul’a Yol Tarifi

Diyarbakır ilinden İstanbul iline özel araçları ile gitmek isteyen kişiler içinse bu güzergahın yol tarifinden bahsedelim.

İstanbul ve Diyarbakır arasında yolculuk yaparken Ankara-Tarsus Otoyolu/O-21 ve E90 üzerinden geçmelisiniz.

Sık Sorulan Sorular

Diyarbakır İstanbul arası kaç km, hangi ulaşım yollarını tercih edebilirsiniz gibi merak edilen soruların cevaplarını yazımızda sizler için derlemiştik. Şimdi ise konu ile ilgili sık sorulan sorulara cevap verelim.

İstanbul ve Diyarbakır arası kaç saat?

İstanbul ile Diyarbakır arasında yaklaşık 1613 km vardır. Diyarbakır'dan İstanbul'a seyahatiniz en az 18 saat sürer. Bu durum hava ve trafik koşullarına bağlı olarak değişebilir.

Diyarbakır’dan İstanbul’a giderken hangi illerden gidilir?

İstanbul'dan Diyarbakır'a gitmek için Ankara, Kırıkkale, Yozgat, Sivas, Malatya ve Elazığ şehirlerini geçmek gerekir.

Diyarbakır İstanbul arası uçakla kaç km.?

Diyarbakır ile İstanbul arasındaki uçuş mesafesi 1031 kilometredir. Uçakla iki şehir arasındaki yolculuk 1 saat 27 dakika kadar dakika sürüyor.

Editör: Esra Editor