Doğayla iç içe vakit geçirmek, tatil yapmak ya da vaktini değerlendirmek isteyen kişiler için Diyarbakır, adeta saklı kalmış bir cennet konumundadır. Diyarbakır, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle olduğu kadar, doğal güzellikleriyle de ön planda olan şehirler arasında… Bu içerikte sizler için Diyarbakır kamp alanları 2024 listesini hazırladık.

Diyarbakır’da kamp alanları bakımından pek çok doğal güzellik bulunuyor. Dağların, akarsuların, mağaraların çokça bulunduğu bu şehirde aynı zamanda pek çok kamp yeri bulunuyor. Diyarbakır kamp yerleri için aşağıdaki listeyi değerlendirebilirsiniz. İşte Diyarbakır ücretli ve ücretsiz kamp alanı listesi…

Diyarbakır'da Kamp Alanları Var Mı?

Diyarbakır kamp alanları bakımından Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en gelişmiş şehirleri arasında yer almaktadır. Doğal güzellikleri, eşsiz atmosferi ve huzur dolu vakit arayanlar için çeşitli avantajlarıyla göl, mağara, şelale çevrelerinde birçok kamp alanı bulabilmek mümkündür. Diyarbakır kamp alanı için şehir genelinde ilçe bazlı araştırma yapmanız önemlidir.

Diyarbakır’da kamp alanı arıyorsanız Yatır Kamp Alanı konumu ön plana çıkmaktadır. Ancak şehir genelinde saklı kalmış cennet konumunda pek çok kamp yeri bulunmaktadır. Aşağıdaki listeden faydalanabilir, eşsiz bir etkinliğe imza atabilirsiniz.

Diyarbakır Kamp Alanları Listesi: En İyi 9 Kamp Alanı!

Diyarbakır, kültürel zenginlikleriyle birlikte aynı zamanda doğal güzellikleriyle de ünlü bir şehrimizdir. Şehir genelinde dağlar, nehir kenarları, göl kenarları, mağaralar gibi pek çok alternatif kamp alanı bulabilmek mümkündür. Diyarbakır’da kamp alanları, her zevke uygun olacak şekilde alternatifi çok bir şekilde yer almaktadır. İşte ilgili listemiz…

Diyarbakır kamp alanları listesi şu şekildedir:

  • Yatır Kamp Alanı
  • Salkımlı Kamp Alanı
  • Göksu Barajı Kamp Alanı
  • Uzunova Gölü Kamp Yeri
  • Ergani Mağaralar Bölgesi
  • Uzunova Gölü Kamp Alanı
  • Karasu Şelalesi
  • Miyalan Şelalesi Kamp Alanı
  • Eğil Barajı Kamp Alanı

İşte Diyarbakır’da kamp yerleri listesinin detayları…

1- Yatır Kamp Alanı

Yatır Köyü, Diyarbakır kamp alanları listesinin ilk sırasında yer almaktadır. Eğil ilçesine bağlı olan bu kamp alanı, Dicle Nehri’ne birkaç dakikalık yürüme mesafesiyle oldukça ilgi görüyor. Nehrin her iki yakasında da çadır kampı yapma imkanı bulunmaktadır. Köy içerisinde yer alan fırın, bakkal, manav gibi işletmeler de bu alanın diğer avantajlarını oluşturuyor.

Diyarbakır Kamp Alanları Yatır

Diyarbakır’da kamp alanları arıyorsanız, şehir merkezine yaklaşık olarak 50 km mesafede yer alan Yatır Kamp Alanı’nı mutlaka ziyaret edin. Burada kamp yapmak tamamen ücretsizdir ve çadır kampı etkinlikleri için çeşitli fırsatlar bulunmaktadır.

2- Salkımlı Kamp Alanı

Diyarbakır kamp yerleri arayanlar için bir diğer önereceğimiz alan Salkımlı Köyü’dür. Diyarbakır’ın Kulp ilçe sınırları içerisinde yer alan Salkımlı Köyü, kamp severler için eşsiz fırsatları da beraberinde getiriyor. Köy çevresinin alabildiğine yeşil olması harika bir atmosfer sağlarken, kamp yapmaya uygun olan düzlükleri ise rahat bir etkinlik için ideal ortamı sağlamaktadır.

Diyarbakır Kamp Alanları Salkımlı

Diyarbakır kamp alanları arayanlar için şehrin gürültüsünden uzak, huzur dolu bir kamp atmak adına Salkımlı Kamp Alanı’nı önerebiliriz. Köyün yerleşim yeri sınırları dışında kalan her yerde istediğiniz şekilde kamp yapabilirsiniz. Tertemiz bir dağ havası eşliğinde tüm yorgunluğunuzu atmak istiyorsanız, kamp için Salkımlı Kamp Alanı’nı tercih edebilirsiniz.

3- Göksu Barajı Kamp Alanı

Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Akçomak mevkiinde yer alan Göksu Barajı da kamp için ideal ortamı sağlar. Diyarbakır kamp alanları arayanlar için bu bölgede kamp yapmanın tamamen ücretsiz olduğunu ifade edebiliriz. Hafta sonları bölge halkının mola verdiği, şehir gürültüsünden uzaklaştığı yerlerden birisi olan Göksu Barajı, Diyarbakır kamp yerleri arasında örnek olarak gösterilebilir.

Diyarbakır Kamp Alanları Göksu

Bu bölgede yer alan geniş çimenlikler, ayrıca gölgelik olarak kullanılabilecek alanlar, kamp için en ideal avantajları sağlamaktadır. Diyarbakır’da kamp alanları arayanlar için bu bölgenin çevresinde tesislerin de olduğunu belirtebiliriz. Bu da kamp için eşsiz fırsatları beraberinde getiriyor.

4- Uzunova Gölü Kamp Yeri

Diyarbakır kamp alanı listesinde yer alan diğer bir bölge olan Uzunova Gölü, Kulp ilçe sınırları içerisinde yer alıyor. Geniş yeşil ovalar üzerinde bulunan bu göl, huzurlu bir tatil seçeneği iken aynı zamanda çeşitli kamp yerleri de sunmaktadır. Çadır kampı yapmak isteyenler için alternatif rotalardan birisi olan Uzunova Gölü’ne Diyarbakır kamp alanları listenizde mutlaka yer verin.

Diyarbakır Kamp Alanları Uzunova

Çevresinin tamamen boş olması ve beraberinde inanılmaz bir sessizliğe sahip olması, huzur dolu saatler geçirmek isteyenler için ideal fırsatları sunmaktadır. Aynı zamanda gürültüden uzak, doğayla  iç içe kamp yeri arayanlar için de güzel seçenekler arasında yer almaktadır.

5- Ergani Mağaralar Bölgesi

Diyarbakır kamp alanları 2024 listesinin bir diğer üyesi Ergani Mağaralar Bölgesi’dir. Ergani ilçe sınırlarında yer alan ve Boncuklu, Sökündüzü, Sesverenpınar köylerinin kesişiminde bulunan bu kamp alanı, Diyarbakır’da gezi yerleri açısından görülmeye değer bir alternatiftir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nden 13 kırsal ilçeye 48 ilaçlama aracı desteği Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nden 13 kırsal ilçeye 48 ilaçlama aracı desteği

Diyarbakır Kamp Alanları Ergani

Diyarbakır kamp yerleri arıyorsanız mutlaka Ergani Mağaralar Bölgesi’ni ziyaret edin. Bölge, Neolitik çağa ait pek çok eseri de bünyesinde barındırıyor. Diyarbakır şehir merkezine ise 64 km uzaklıkta bulunmaktadır.

6- Bırkleyn Mağarası Kamp Alanı

Diyarbakır’da kamp alanları arıyorsanız, Bırkleyn Mağarası da önerilecekler arasında yer alır. Bingöl karayolunda bulunan Kara Deresi kenarında, aynı zamanda küçük bir göleti de içeren Bırkleyn Mağarası, eşsiz bir kamp deneyimi için en uygun yerlerden birisidir. Ancak, bu bölgenin atmosferi ve sessizliği gereği burada kamp atmak sizin için biraz ürkütücü olabilir.

Diyarbakır Kamp Alanları Birkleyn

Diyarbakır kamp alanları arayanlar için mağara etrafının yemyeşil ağaçlardan oluştuğunu söyleyebiliriz. Ancak mağara etrafının temizliği yeterli değildir. Bırkleyn Mağarası Lice ilçe sınırları içerisinde, Abalı mevkiinde bulunmaktadır.

7- Karasu Şelalesi

Diyarbakır ve Mardin il sınırları içerisinde bulunan Karasu Şelalesi de kamp atmak için önemli yerlerden birisidir. Yücebağ mevkiinde yer alan Karasu Şelalesi, daha çok Mardin tarafında kalır. Ancak Diyarbakır kamp alanları arasında da değerlendirilebilir. Bölge, her iki şehirden de ziyaretçi aldığından dolayı çoğunlukla kalabalıktır.

Diyarbakır Kamp Alanları Karasu

Karasu Şelalesi’nin çevresi kamp yapmak için uygun düzlüklere ve gölgelik alanlara sahiptir. Özellikle geceleri güvenli bir şekilde kamp yapabilme avantajı, kamp severler için önemli bir fırsatı beraberinde getiriyor. Ancak, ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere WC, yeme içme noktası ya da şarj istasyonu bulunmamaktadır. Bu nedenle ilgili ihtiyaçlar hususunda tedarikli gelmenizde yarar bulunuyor.

8- Miyalan Şelalesi Kamp Alanı

Diyarbakır kamp alanları listesinde Çermik ilçe sınırları içerisinde yer alan Miyalan Şelalesi’ne de yer verebiliriz. Muazzam bir doğaya sahip olması, manzara eşliğinde kamp yapmak isteyenler için önemli bir avantajdır. Miyalan Şelalesi’nin çevresi, neredeyse insan etkisi olmayacak kadar doğal kalmıştır. Yaklaşık olarak 3 metre yükseklikten akan suyun sesi ise huzurunuzun adresi olabilir!

Diyarbakır Kamp Alanları Miyalan

Diyarbakır kamp yerleri arayanlar için bu bölgeye Ergani ilçesinden ulaşım sağlanabildiğini söyleyelim. Ayrıca Miyalan Şelalesi ya da Yabanardı Köyü’ne ulaşım biraz zordur. Bu nedenle belirli bir noktaya kadar aracınızla gittikten sonra yürüyerek ulaşım sağlamanız söz konusu olabilecektir.

9- Eğil Barajı Kamp Alanı

Eğil Barajı ve çevresi, Diyarbakır kamp alanları listesinde belki de en güzel yerlerden birisidir. Müthiş doğası, yürüyüş ve piknik yapma olanağı, doğa sporu yapma imkanı, kamp atabilmek gibi pek çok avantaj, sizleri bekliyor! Eğil Barajı, çevre bölgelerden de yoğun ziyaretçi aldığından dolayı yıl boyunca kalabalıktır.

Diyarbakır Kamp Alanları Eğil Barajı

Diyarbakır’ın Eğil ilçe merkezine birkaç dakikalık yürüme mesafesinde olan baraj, kamp yerleri açısından uygun bir ortama sahiptir. Ücretsiz bir şekilde çadır kurabilir, çevre bölgelerde kamp yapabilirsiniz. Aynı zamanda içerisindeki tesiste WC, elektrik, yeme içme gibi tüm ihtiyaçları giderebilmek mümkündür.

Diyarbakır kamp alanları listesini sizlerle paylaştık. Şimdi kısaca diğer konulara değinelim.

Diyarbakır Kamp Yerleri Ücretli Mi?

Diyarbakır’da kamp alanlarının birçoğu tamamen ücretsizdir. Yani mağara, göl ya da baraj çevresinde uygun bir kamp alanı bulduğunuzda, eğer herhangi bir yasak yoksa, rahatlıkla ücretsiz bir şekilde çadır kurarak kamp atabilirsiniz. Ancak, Diyarbakır ücretli kamp alanları da bulunabilir. Yukarıdaki listede pek çok yerin ücretsiz olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Sıkça Sorulan Sorular

Diyarbakır kamp alanları ile ilgili en sık sorulan soruları yanıtladık:

Diyarbakır'da kamp yapmak için nereye gidilir?

Diyarbakır’ın pek çok ilçesinde yer alan barajlar, göller, dağlar, şelaleler ve bu yerlerin çevreleri, uygun düzlükler, gölgelikler içermektedir. Yukarıdaki listedeki pek çok yeri kamp alanı olarak kullanabilirsiniz.

Diyarbakır ücretli kamp alanları nelerdir?

Diyarbakır’da kamp alanları açısından ücretli bir tesis ya da işletme bulunmamaktadır.