Diyarbakır Mardin arası kaç km sorusunun cevabı, planlanan yolculukları daha sağlıklı bir şekilde tamamlamayı mümkün kılıyor. Peki Diyarbakır ile Mardin arasında kaç kilometre var? Diyarbakır’dan Mardin'e özel arabayla, uçakla ve otobüsle gitmek kaç saat sürüyor ve Diyarbakır-Mardin arası kaç kilometredir?

Yazımızda sizler için Diyarbakır-Mardin arası kaç km. Sorusunun yanıtlarını çeşitli araçlar ile bulabilirsiniz. Ek olarak İstanbul-Mardin arasındaki ulaşım alternatiflerine de değineceğiz. İşte detaylar…

Diyarbakır Mardin arası Kaç Km?

Vatandaşlar, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan ve Türkiye'nin en büyük kentleri arasında yer alan Diyarbakır ile yine Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan ve sınırda yer alan turistik şehirlerimizden biri olan Mardin arasındaki mesafeleri ve varış zamanlarını sıklıkla araştırıyor. Bu inceleme, iki konum arasındaki seyahatlerin daha düzenli ve daha sağlıklı olmasını amaçlıyor.

Diyarbakır Mardin Arası Kaç Km (1)-1

İlk olarak, iki şehir arasındaki mesafe kişilerin tercih ettiği ulaşım yöntemine göre değişmekte olduğunu söyleyelim..

 • İki şehir arası özel araç ile D950 karayolu üzerinden 93,6 kilometredir.
 • Diyarbakır Mardin arası otobüsle 96 kilometredir.
 • Uçakla yapılan uçuşlarda iki şehir arasındaki mesafe 73 kilometre uzaklıktadır.

Diyarbakır Mardin arası kaç km sorusuyla beraber ulaşım alternatifleri de merak edilenler arasında. İşte detaylar…

Diyarbakır Mardin Arası Ulaşım Alternatifleri

Diyarbakır, Güney Doğu Anadolu bölgesinin en gelişmiş ve güzel şehirlerinden biri. Birçok memur ve farklı alanlarda çalışan kişiler iş için Diyarbakır'ı tercih ediyor. Bu, Diyarbakır'ın Doğu bölgesindeki diğer birçok şehre göre çok daha zengin ve gelişmiş olmasının bir sonucudur. Diyarbakır, köklü bir geçmişe sahip olduğu için çok sayıda tarihi güzelliğe de sahiptir.

Mimari, etnografik, arkeolojik, tarihi ve görsel değerleri ie Güneydoğu'nun şiirsel kentlerinden biri olan Mardin camileri, türbeleri, kiliseleri, manastırları ve diğer dini eserleri ile ünlüdür. Yine Mardin farklı dini inanışların yanı sıra sanatsal açıdan tarihi değerlere de sahiptir. Mardin, İpek Yolu üzerinde yer alır ve bahsettiğimiz diğer güzellikleri ile de sıkça ziyaret edilir.

Diyarbakır ve Mardin arasındaki yolculukların kaç saat sürdüğü de merak konusudur. Seçilen araca göre bu süre de değişecektir.

Diyarbakır Mardin Arası Kaç Km (3)

Diyarbakır Mardin arası ulaşım alternatiflerini sizler için inceledik.

Mardin Diyarbakır Arası Arabayla Kaç Saat Sürüyor?

Özel aracıyla seyahat eden kişiler Diyarbakır ile Mardin arası yolculuklarda, yaklaşık 1 saat 30 dakikada gidecekleri şehre ulaşırlar.

Mardin Diyarbakır Otobüsle Kaç Saat Sürüyor?

Otobüs ile her iki bölgeye arasındaki mesafe ortalama 2 saat 8 dakika sürer. 

Mardin Diyarbakır Arası Uçakla Kaç Saat Sürüyor?

Havayoluyla Mardin ile Diyarbakır arasındaki uçuş süresi de merak edildiğinden cevap verelim. Her iki şehir arası uçuş da yaklaşık 20 dakika sürer.

Diyarbakır - Mardin arası otobüs ile yolculuk etmek isteyen kişiler için bu güzergahta seyahat ederek yolcu taşıyan otobüs firmalarını listeledik:

 • Mardin Seyahat
 • Yeni Midyat Turizm
 • Özel Diyarbakır
 • Yeni Diyarbakır Seyahat
 • Midyat Seyyidoğlu Turizm
 • Özlem Cizre Nuh
 • Tokat Yıldızı Seyahat

Diyarbakır Mardin Arası Kaç Km (5)

Diyarbakır Mardin arası kaç km sorusunu yanıtladık. Şimdi de farklı ulaşım olanaklarına bakalım.

Özel Araç, Uçak, Otobüs gibi taşıtlar ile Diyarbakır Mardin arası ne kadar sürüyor?

İstanbul ve Diyarbakır arasındaki mesafe nedeniyle insanlar özel araç, otobüs veya uçak kullanarak iki yer arasındaki seyahatlerini gerçekleştirebilirler. Bu iki konum arasındaki hangi araçla ne kadar mesafe olduğu ve yolculuğun kaç saat sürdüğü araştırılmaktadır. Bu araştırmalar, yolculuk planlamalarının daha düzenli olmasını sağlar. 

Diyarbakır Mardin Arası Kaç Km (1)-2

Özel araçla, uçakla ve otobüsle Diyarbakır’dan Mardin’e nasıl gidilir ve ne kadar sürer birlikte bakalım.

 • Özel araçla Diyarbakır’dan Mardin’e 93,6 kilometre olan yolculuk 1 saat 30 dakikada tamamlanabilir.
 • Uçakla Diyarbakır’dan Mardin'e mesafe 73 kilometre uzaklığında olduğundan 20 dakika dakikada yolculuk yapılabilir.
 • Otobüs ile Diyarbakır Mardin arası ise 96 kilometredir ve yolculuk süresi 2 saat 8 dakika kadar sürer.

Sık Sorulan Sorular

Diyarbakır Mardin arası kaç km, hangi ulaşım yollarını tercih edebilirsiniz gibi merak edilen soruların cevaplarını yazımızda sizler için derlemiştik. Şimdi ise konu ile ilgili sık sorulan sorulara cevap verelim.

Mardin ve Diyarbakır arası kaç saat?

Özel araçla Diyarbakır’dan Mardin’e 1 saat 30 dakikada gidebilirsiniz. Otobüs ile Diyarbakır Mardin arası yolculuk süresi ise 2 saat 8 dakikadır.

Diyarbakır Mardin’e yakın mı?

Diyarbakır ve Mardin şehirlerinin arasında hiçbir şehir bulunmaz, bu iki şehir komşu şehirlerdir ve birbirine çok yakındır.

Diyarbakır ve Batman için kamulaştırma kararı alındı! Diyarbakır ve Batman için kamulaştırma kararı alındı!

Mardin-Diyarbakır Havaalanı arası kaç km?

Uçakla seyahat etmek istediğinizde Diyarbakır’dan Mardin'e mesafe 73 kilometre uzaklığındadır. Yolculuk süresi ise 20 dakika kadar sürer.

Editör: Esra Editor