DİYARBAKIR- Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Fidan ve yönetim kurulu üyeleri, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Diyarbakır OSB Başkanı Mustafa Fidan, şu anda faal olarak çalışan 400 işletmede toplam 20 bin kişinin istihdam edildiğini ifade etti.

Diyarbakır OSB'nin 5. etap arsa tahsislerine başlayacaklarını belirten Fidan, “Diyarbakır OSB, 33 yıllık geçmişiyle 4 etaptan oluşuyor. Faal olarak üretim yapan 400 işletmemizde toplam 20 bin kişi istihdam ediliyor. Yoğun arsa başvuruları nedeniyle geçen yıl 5. etabın kurulması için başvuruda bulunduk. 5. etap için tahsislere en yakın zamanda başlamayı planlıyoruz. Şu ana kadar 300'e yakın yerli ve yabancı firma arsa tahsisi için başvuruda bulundu. Bu başvuruların çoğunluğu kentte henüz temsil edilmeyen sektörlerden geldi” diye konuştu.

Mustafa Fidan, “Diyarbakır'ı bölgenin ticaret merkezi haline getirmek istiyoruz. Hedefimiz, asırlar önce İpekyolu’nun önemli ticaret duraklarından biri olan Diyarbakır’ı, üretimde, istihdamda ve ihracatta hak ettiği seviyelere taşımaktır. Yeni arsa tahsisleri ve üretimin çeşitlenmesiyle birlikte istihdam rakamını 30 binlere çıkarmak, 85 ülkeye ihracat yapan Diyarbakır OSB’nin 2023’teki 231.5 milyon dolarlık ihracatını 500 milyon dolara, daha sonra 1 milyar dolara çıkarma hedefindeyiz. Kentimizi cezbedici yatırımlarla bölgenin ticaret merkezi haline getirmek istiyoruz. Çünkü tarihi geçmişi, kültürel değerleri, bereketli toprakları, çalışkan toplum yapısı ve üretken sanayicileriyle Diyarbakır, ülkemizin Ortadoğu’ya açılan en önemli kapılarından biridir. 4. etabımızın doğalgaz ve altyapı işleri tamamlanmak üzeredir. 1. ve 2. etap elektrik hatlarının tamamen yenilenip yer altına alınması için yapılan başvuru sonucunda projemiz 2024 yılı yatırım programına alınmıştır. 2024 yılı içerisinde ihale sürecinin tamamlanması ve çalışmalara başlanması öngörülmektedir” dedi.

Kaynak: İHA