Diyarbakır, kültürel mirası ve doğal güzellikleriyle piknik yapmayı seven kişiler için birçok seçeneği barındıran bir şehir. Tarihi şehir, kaleleri, nehirleri, yeşil alanları ve ünlü yapılarıyla hem şehir içinde hem de çevresinde piknik yapabileceğiniz pek çok alternatif sunuyor. Diyarbakır piknik alanları arayanlar için şehirde keşfedilecek birçok harika nokta bulunuyor.

Diyarbakır’da ailenizle keyifli vakit geçirebileceğiniz 10 piknik alanını sizler için derledik…

Diyarbakır Piknik Alanları

Diyarbakır’da doğanın içinde huzur bulabileceğiniz, tarihi yapıları keşfedebileceğiniz birçok alan mevcut. Ancak bazen hep aynı yerlere gitmek sıkıcı olabilir. Bu sebeple bu yazımızda size Diyarbakır’da bulunan en iyi 10 piknik alanını tanıtacağız.

Ailenizle keyifli vakit geçirebileceğiniz Diyarbakır piknik alanları aşağıdaki gibidir:

  • Diyarbakır Kent Ormanı ve Kent Parkı
  • Dicle Üniversitesi Piknik Alanı
  • Deve Geçidi Piknik Alanı
  • Geliye Goderne Şelalesi – Taş Köprü
  • Göletli Park
  • Çınar, Çeme Reş – Karaçay
  • Eğil - Peygamberler Türbesi
  • Şeyhandede Şelalesi
  • Gazi Köşkü Piknik ve Mesire Alanı
  • Karaköprü Sosyal Yaşam Parkı ve Mesire Alanı

Diyarbakır Kent Ormanı ve Kent Parkı

Diyarbakır Piknik Alanları Kent Ormanı

Diyarbakır Kent Ormanı ve Kent Parkı 2015 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı. Şehir merkezinden sıkılanlar için yeşil alan sunan kent ormanı tatil dönemlerinde ve hafta sonları pek çok kişinin tercih ettiği yerler arasında. Diyarbakır piknik alanları dendiğinde akla gelen ilk yer olan kent ormanında ailenizle piknik yapabilir ve mangal yakabilirsiniz.

Peki Diyarbakır Kent Ormanı nerede? Silvan yoluna girdikten sonra 4,5 km daha gitmeniz gerekiyor. Sonrasında U dönüşü yapıp 700 metre geldiğinizde eski Hani yoluna dönün, 1 km sonra kent ormanı kapısını görebilirsiniz.

Girişlerin ücretli olduğunu da belirtelim.

Dicle Üniversitesi Piknik Alanı

Diyarbakır Piknik Alanları Dicle Üniversitesi

Diyarbakır'da toprağa gömülü 80 kilo patlayıcı bulundu Diyarbakır'da toprağa gömülü 80 kilo patlayıcı bulundu

Diyarbakır piknik alanları listemizde ikinci sırada Dicle Üniversitesi piknik alanı yer alıyor. Diyarbakır’a bağlı Kayapınar ilçesinde yer alan bu yer, üniversitenin içerisinde bulunuyor.

Birçok açıdan Diyarbakırlıların tercihi olan bu yer özellikle kolay ulaşım sağlanması sebebiyle Diyarbakır piknik alanları dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biri. Ancak belirtmemiz gerekir ki bu piknik alanını yalnızca üniversite öğrencileri ve üyeleri kullanabiliyor.

Deve Geçidi Piknik Alanı

Diyarbakır Piknik Alanları Devegeçidi

Diyarbakır piknik alanları listemizin üçüncü sırasında Devegeçidi Piknik Alanı var. Devegeçidi piknik alanı, Devegeçidi çayı üzerine sulama amacıyla yapılan baraj etrafında bulunuyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından 2016 yılında halka açılan bu alan piknik yapmak için oldukça iyi bir tercih olabilir.

Aynı zamanda bu alanda havuz da bulunuyor. Ziyaretçilere keyifli bir piknik deneyimi sunan alan, Diyarbakır piknik alanları listemizde görülmesi gereken yerlerden biri. Alanda ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir market de mevcut.

Peki nerede? Devegeçidi piknik alanına ulaşım için toplu taşıma servis hizmetleri veriliyor. Bu servisler Dağkapı, Gevran Caddesi, Koşuyolu, Tesisler, Diclekent ve Mahabad güzergahlarından geçiyor.

Geliye Goderne Şelalesi – Taş Köprü

Diyarbakır Piknik Alanları Geliye Goderne

Geliye Goderne Şelalesi, Kulp ilçesinde bulunan ve Diyarbakır piknik alanları söz konusu olduğunda halkın tercih ettiği yerlerden biri. Bu piknik alanı, Kulp’u Silvan ve Hazro’ya bağlayan Taşköprü Köyü mevkiinde yer alıyor.

Oldukça eskilere dayanan tarihi ve zengin ekosistemi sayesinde ziyaretçilere keyifli anlar sunan bu mekanı mutlaka görmelisiniz. Ancak bu alana pek çok kişi geldiğinden yer bulmak için yola erken çıkmanızda fayda var.

Göletli Park

Diyarbakır Piknik Alanları Göletli Park

Diyarbakır piknik alanları listemizde sırada Göletli Park var. Diyarbakır’ın merkez ilçesinde yer alan Göletli Park mimarisi açısından birçok kişinin dikkatini çekiyor. Bu sebeple yaz kış kalabalık oluyor.

Diyarbakır’daki ilk su parkı olma özelliğine sahip Göletli Park’ta piknik yapmak birçok açıdan konforlu. Çünkü alanda üç adet kafe, büfe, amfi tiyatro, yürüyüş parkurları ve oturma alanları bulunuyor.

Çınar, Çeme Reş – Karaçay

Diyarbakır Piknik Alanları Karaçay

Diyarbakır’da piknik yapılacak yerler listemizde sırada Karaçay var. Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Aşağı Konak köyünde bulunan bu yer halk tarafından Çeme Reş olarak da biliniyor.

Diyarbakır piknik alanları listesinde bulunan Karaçay’da yaz sıcaklarında serinleyebileceğiniz kaynak suyu mevcut. Özellikle yazın oldukça kalabalık olan bu bölge, bugünlerde turistlerin de ilgisini çekmeye başladı.

Eğil - Peygamberler Türbesi

Diyarbakır Piknik Alanları Eğil

Eğil ilçesi, zengin geçmişiyle tarihi bir öneme sahip. Hem bu tarihi dokusu hem de doğal güzellikleriyle Diyarbakır piknik alanları konusunda da pek çok seçenek sunuyor. Nitekim çevresinde pek çok tesis bulunan Eğil, Eğil Baraj Gölü’nde yapılan feribot seferleriyle de ünlü.

Aynı zamanda bölge balık tuttuktan sonra tesislere gidip burada pişirebilir, ailenizle beraber doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Şunu da belirtelim, Diyarbakır ile Eğil arası yaklaşık 52 kilometredir.

Şeyhandede Şelalesi

Diyarbakır Piknik Alanları Şeyhandede

Diyarbakır piknik alanları listemizde sırada Diyarbakır’ın az bilinen güzelliklerinden biri var: Şeyhandede Şelalesi. Bu alan halkın bildiği kesimler tarafından ziyaretçi akınına uğruyor.

Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde bulunan alanda yaklaşık 30 metreden akan bir şelale bulunuyor. Şeyhandede köyüne yaklaşık 3-4 km bulunan şelaleye patika yoldan 45 dakika yürüdükten sonra ulaşılabiliyor.

Gazi Köşkü Piknik ve Mesire Alanı

Diyarbakır Piknik Alanları Gazi Köşkü

Ziyaret saatleri yaz ve kış aylarında değişen Gazi Köşkü Piknik ve Mesire Alanı, Diyarbakır piknik alanları listemizdeki sıradaki yer. Köşk yaz aylarında daha erken açılırken kışın daha geç açılıyor.

Sur’un Köşkler Mahallesi’nde yer alan bu piknik alanı ziyaretçiler için piknik imkanı sağlayan yerlerden biri. Girişlerin ücretsiz olduğunu da belirtelim.

Karaköprü Sosyal Yaşam Parkı ve Mesire Alanı

Diyarbakır Piknik Alanları Karaköprü

Diyarbakır Çınar Yolu üzerinde bulunan Karaköprü Sosyal Yaşam parkı, Diyarbakır piknik alanları dendiğinde akla gelen bir diğer mesire alanı.

Piknik alanında hem sosyal tesisler mevcut hem de alan içinde spor tesisleri ve bir de havuz bulunuyor. Oldukça geniş bir alana sahip bu yer, çocuklar ve yetişkinler için favori piknik alanlarından biri.