Güneydoğu Anadolu Bölgesi, medeniyetin beşiği denebilecek pek çok şehre ev sahipliği yapıyor; Gaziantep, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa ve daha nicesi. Bu şehirlerin hepsi birbirine oldukça yakın, dolayısıyla Güneydoğu Anadolu turu yapmak isteyen birisi için bir haftada tüm şehirleri gezmek mümkün. Bu tür bir gezi yapmak isteyenler de Diyarbakır Urfa arası kaç km gibi sorularla sık sık karşımıza çıkıyor.

Kurban Bayramı’nda ücretsiz ring seferleri düzenlenecek Kurban Bayramı’nda ücretsiz ring seferleri düzenlenecek

Diyarbakır Urfa Arası Kaç Km?

Bölgenin en büyük iki şehri Şanlıurfa ve Diyarbakır. Her ikisi de Türkiye'nin en büyük on şehri arasında yer alan Şanlıurfa ve Diyarbakır, birbirlerine de komşu iller konumundalar. Aralarında hoş bir rekabet olan bu şehirlerin her ikisi de yukarıda bahsettiğimiz üzere tarihi şehirler.

Dolayısıyla her ikisi de görülmeye ve gezilmeye fazlasıyla değer. Zaten turistler de böyle düşünüyor ki internette sık sık Urfa Diyarbakır arası kaç saat gibi sorularla karşılaşıyoruz.

Bu yazımızda Diyarbakır Urfa arası kaç km sorusunun cevabını farklı şekillerle ele alacak, ancak bununla da kalmayıp sizlere Diyarbakır-Urfa arası güzergahlar hakkında da bilgi vereceğiz. İşte detaylar…

Diyarbakır Urfa Arası Kaç Km (2)

Urfa Diyarbakır Arası Kaç Km?

Urfa Diyarbakır arası kaç km sorusunun tek bir cevabı yoktur. İki şehir arasında pek çok alternatif güzergah bulunmaktadır. İsteyen istediği güzergahı kullanarak Urfa'dan Diyarbakır'a, Diyarbakır'dan Urfa'ya varabilmektedir.

Elbette bazı güzergahlar hem yol kalitesi açısından hem de mesafeyi kısaltması açısından daha çok tercih edilmekteler. Biz de yazımızın temelini en hızlı güzergahlar üzerinden atacağız, fakat diğer güzergahlardan da bahsedeceğiz.

Detaylar yazımızın devamında…

Diyarbakır Urfa Arası Kaç Km (3)

Urfa Diyarbakır Arası Güzergahlar

Urfa Diyarbakır arası iki ayrı ana güzergah bulunmaktadır. İki güzergah arasında pek bir mesafe farkı yok, isteyen duruma göre istediği güzergahı tercih edebilmektedir.

Gelelim şimdi bu güzergahlara ve bu güzergahlar arasından Diyarbakır Urfa arası kaç km sorusuna.

  • Urfa Diyarbakır arası kaç km sorusunun ilk cevabı 177 km, ikinci cevabı ise 199 km şeklindedir.

Urfa Diyarbakır arası en hızlı güzergah: Şanlıurfa'nın kuzeyinden başlayan ve Diyarbakır'ın batı girişinde sonlanan güzergahtır. Bu yol üzerinden Urfa Diyarbakır arası 177 kilometredir.

Yol üzerinde Karaköprü, Hilvan ve Siverek ilçeleri yer almaktadır. Siverek sonrasında yol çoğunlukla boş arazilerden oluşur. Yol otoban değildir ancak duble yoldur, yani sollama yapmak mümkündür.

  • Bu güzergah üzerinden Diyarbakır Urfa arası kaç saat sorusunun cevabı, 2 saat 12 dakika olacaktır.

Urfa Diyarbakır arası ikinci en hızlı güzergah: Şanlıurfa'nın doğusundan başlayan ve Diyarbakır'ın güney girişinde sonlanan güzergahtır. Bu yol üzerinden Urfa Diyarbakır arası 199 kilometredir. Diğer yol ile arada 22 kilometrelik bir fark bulunmaktadır.

Diyarbakır Urfa Arası Kaç Km (5)

Yol çoğunlukla boş arazilerden geçer ve yol üzerinde sadece tek bir ilçe bulunmaktadır: Şanlıurfa'nın en büyük çevre ilçelerinden Viranşehir. Viranşehir sonrası yol kuzeye döner ve tarihi Diyarbakır'ın yanından geçerek şehir merkezine ulaşır.

  • Bu güzergah üzerinden Diyarbakır Urfa arası kaç saat sorusunun cevabı 2 saat 40 dakika olacaktır. Diğer yol ile arada 28 dakikalık bir fark bulunmaktadır.

Ana sorumuz olan Diyarbakır Urfa arası kaç km sorusunun cevabını verdik. Şimdi sizlerden gelen soruları yanıtlamaya çalışacağız. Böylece yazımız Diyarbakır Urfa arası seyahat edecek yolcular için bir rehber niteliği taşıyacak.

Urfa Diyarbakır Arası Otobüsle Kaç Saat?

Urfa ve Diyarbakır birbirlerine yakın şehirler denebilir. Eskiden iki şehir arası yol kat etmek daha zorlayıcıydı, ancak duble yolların artmasıyla birlikte yolculuk süresi kısaldı.

Urfa Diyarbakır arası otobüsler Hilvan-Siverek yolunu kullanmaktadırlar. Bazı otobüsler transit seferler gerçekleştirmektedir, bazı otobüslerse Hilvan veya Siverek otogarlarında durmaktadırlar.

Urfa Diyarbakır arası veya Diyarbakır Urfa arası şehirlerarası otobüslerin bazıları da uzun yolculukların bir parçası konumundadır. Örneğin İzmir-Van seferi yapan bir otobüs, sadece Urfa Diyarbakır arası gidecek yolcuları da almaktadır.

Diyarbakır Urfa Arası Kaç Km (6)

  • Urfa Diyarbakır arası otobüsle 2 saat 15 dakika ila 3 saat 30 dakika sürmektedir. Bu süre otobüsün mola süresine, durduğu lokasyonlara ve diğer pek çok faktöre göre değişim gösterebilir.

Diyarbakır Urfa arası otobüs seferleri oldukça sık şekilde gerçekleştirilmektedir. İki şehir arası ortalama 90 otobüs seferi bulunmaktadır.

  • Diyarbakır Urfa arası otobüs biletleri de oldukça uygun fiyatlara bulunabiliyor. Urfa Diyarbakır otobüs biletleri ortalama 300-350 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Diyarbakır Urfa Arası Tren Var Mı?

Diyarbakır Urfa arası kaç km sorusuyla beraber iki şehir arasında tren yolculuğu alternatifi var mı, merak ediliyor. Diyarbakır Urfa arası trenle seyahat etmeyi düşünen yolcularımız için kötü bir haberimiz var: maalesef iki şehir arası demiryolu ile ulaşım bulunmamaktadır.

Şanlıurfa'nın güney ilçelerinden demiryolu geçmektedir, ancak bu demiryolu günümüzde daha çok ticari amaçlarla kullanılıyor. Bu demiryolu da Diyarbakır Urfa arası güzergahtan ilerlemiyor.

Diyarbakır'dan geçen tek tren Güney Kurtalan Ekspresi'dir, o tren de Malatya üzerinden gelmekte, Batman-Siirt yönüne devam etmektedir. Gelecekte Mersin-Adana hızlı treninin uzatılması, Şanlıurfa ve Diyarbakır'a da hızlı tren gelmesi planlanmaktadır.

Diyarbakır Urfa Arası Kaç Km (4)

Diyarbakır Urfa Arası Ne Kadar Yakar?

Bu sorunun net bir cevabı yok. Bunun sebebi her aracın farklı yakıt performansına sahip olması. Bazı araçlar çok yakar, bazı araçlar daha az yakar. Dolayısıyla her araç için farklı cevaplar bulunabilir.

Yine de temel bir cevap vermek gerekiyor.

  • Benzinli bir araç kullanıyorsanız 177 Km mesafede 11.6 litre yakıt tüketimi gerçekleşecektir. Bunun maliyeti 467 TL olacaktır.
  • Dizel bir aracınız varsa 10,7 litre yakıt tüketimi gerçekleşecektir. Bunun maliyeti 421 TL olacaktır.

Editör: Esra Editor