DİYARBAKIR- Kurban Bayramı yaklaşırken Diyarbakır’daki otellerde yer kalmadı. Bayram tatilini fırsat bilen yerli ve yabancı turistler, kentin tarihi ve kültürel zenginliklerini keşfetmek için rezervasyonlarını erkenden yaptılar.

Diyarbakır Turizm Tanıtma Derneği 2. Başkanı Edip Paçal, bu bayramda da Diyarbakır’da turist akının olacağını belirtti.

Paçal “Geçen Bayram Diyarbakır’da her taraf doldu, bu bayramda da aynısını olmasını bekliyoruz. Geçen bayram bu sayı 200 bin civarındaydı bu bayramda da aynı sayıya ulaşmasını bekliyoruz. Tarihi, kültürü ve gastronomisi olarak Diyarbakır çok önemli bir yer. Bunu da yaygınlaştırarak, Diyarbakır’ın üzerindeki tanıtım çalışmalarını belli bir aşamaya getirmek istiyoruz. Bayram sonrası DTSO öncülüğünde, çok güzel bir çalışma olacak. Tüm turizm bileşenleri bir araya gelecek ve yol haritamızı çizeceğiz.” dedi.

Pikniğe giden araç şarampole uçtu: 1’i ağır 4 yaralı Pikniğe giden araç şarampole uçtu: 1’i ağır 4 yaralı

Amedtimes Turi̇st

Diyarbakır’da tarihe sahip çıkılıyor

Diyarbakırlı olan ancak şehir dışında yaşayan Müjdat Gültekin ise Diyarbakır’da tarihe sahip çıkılma noktasında ilerlediklerini belirtti.

Gültekin “Önce Diyarbakır’ımızı, daha sonra da Zerzevan Kalesi ve Mithras Tapınağı’nı gezdikten sonra Elazığ’dan başladık. Malatya’da Arslantepe Höyüğü ’ne gittik. Oradan Nemrut’ta indik. Aşağı inip Şanlıurfa Göbeklitepe’yi gezdik. Ben Diyarbakır’da tarihi yapılara sahip çıkıldığını fark ettim. Grubu Cahit Sıtkı Tarancı müzesine götürdüm orasının tadilatta olduğunu öğrendim. Tarihimize sahip çıkıldığını fark ettim.” ifadelerini kullandı.

Amedtimes 1

Diyarbakır bir derya kuyusu

170’ten fazla ülke gezdiğini ancak Diyarbakır gibi bir yerin az sayıda rastlanabilir olduğunu belirten Belgin Karadağ ise “Bütün dünyayı neredeyse gezdim. 170’e yakın ülkede bulundum. UNESCO’nun tüm miraslarını görmek istedim. Çin ve Hindistan çok büyük olduğu için defalarca gittim. Ama ülkemiz ayrıca güzel. Türkiye’de de ilçeler dâhil 81 ili geziyorum. Diyarbakır’a 15 yıldır gelmiyordum fakat geldiğimde çok büyük bir değişim gördüm. Tarihini de tam bilmiyormuşum meğerse. Bir derya kuyusu Diyarbakır. Kendine özel yemekleri, yapıları gerçekten her şeyi ile güzel.” diye konuştu.

Amedtımes2-3

Kaynak: AMED TİMES