DİYARBAKIR- Diyarbakır'da 1 Mayıs günü Sur ilçesinde tabancayla vurularak öldürülen Orçun Kartal'ın (24) katil zanlısı, cinayet büro amirliğinin titiz çalışmaları ve güvenlik kamera kayıtlarının incelenmesi sonucunda, Meryem Sevim cinayetinin azmettiricisi olarak yargılanıp 6 ay önce tahliye edilen Yakup Özmez olarak belirlendi.

İkilinin çocukluk arkadaşı oldukları, Orçun Kartal’ın daha önce Yakup’u bıçakladığı, aralarında husumet olduğu, Yakup’un tahliye olduktan sonra intikam amaçlı arkadaşını takip ederek silahla vurduğu ortaya çıktı.

Orçunkartal

Cinayet silahıyla birlikte kayıplara karışan Yakup Özmez’in yakalanması için cinayet büro amirliğinde özel bir ekip kuruldu.

Özmez, cafede arkadaşlarıyla otururken Tiktok’tan canlı yayın açtığı için eski sevgilisi Musa Sevim’in silahlı saldırısında hayatını kaybeden Meryem Sevim cinayetinin de azmettiricisi olmaktan tutuklu yargılanırken 6 ay önce Ağır Ceza Mahkemesince tahliye edilmişti.

Diyarbakır’da iki otomobil çarpıştı: 4 yaralı Diyarbakır’da iki otomobil çarpıştı: 4 yaralı

Savcı ise bu tahliye kararına karşı yeniden tutuklanması için bir üst mahkemeye itiraz etmişti.

Cinayet işleme düşüncesini kuvvetlendirdi

Savcı itirazında, her ne kadar Yakup Özmez’in tahliyesine karar verilmiş ise de, katil zanlısı Musa Sevim ile cinayet öncesi buluştuğunu, Meryem’in oturduğu kafeyi öğrendikten sonra katil ile birlikte cinayet yerine gittiğini belirtti.

Musa’nın sevgilisinin masasına oturduktan sonra Yakup Özmez’e, “Benim midem bulanıyor ben şimdi buraya kusacağım, senin de midem bulanıyor mu?” diye sorduğu, Özmez’in de, “Yok abi benim midem bulanmıyor, ama sen kus dersen kusarım” demesiyle Musa’nın “Ben şimdi buraya kusacağım” dediği, Yakup Özmez’in de “Kus abi hakkındır” deyince belindeki tabancayı çekip önce Meryem’in ayaklarına, ardından kafasına doğru ateş edip öldürdüğünü belirtti.

Sanığın, daha sonra katil zanlısıyla birlikte aynı araca binerek olay yerinden kaçtığı belirtilen itiraz dilekçesinde, sanık Yakup Özmez’in, Musa’nın suç işleme düşüncesini kuvvetlendirdiği gibi, cinayeti gerçekleştirmek için önceden araç temin ettiğini, kendisinin de cinayet sonrasında silahla yakalandığını, cinayet sonrası tanınmamak için kıyafetlerini değiştirip yüzlerini kapüşonla kapatarak Lice İlçesine kaçtıklarına dikkat çekti.

Sanığın cinayetten sonra kaçmak için hazır vaziyette kafe önünde aracı hazır beklettiği gibi katil zanlısı Musa Sevim'in yanında yer alıp Musa’nın suç işleme kararını kuvvetlendirerek kadına karşı öldürme suçuna yardım ettiği için yeniden tutuklanması istendi, ancak itiraz reddedildi. Özmez, şimdi de Orçun Kartal cinayetinin faili olmaktan aranıyor.

Kaynak: SÖZCÜ