DBB başkanlarından taziye mesajı geldi! DBB başkanlarından taziye mesajı geldi!

DİYARBAKIR- Diyarbakır’ın İçkale’de mezarı bulunan Diyarbakır’da 2 yıl 8 ay boyunca valilik görevini yapan Gürcü paşa kimdir? 

Osmanlı İmparatorluğu’nun tarih sahnesindeki önemli figürlerinden biri olan Reşid Mehmed Paşa, 1780-1836 yılları arasında yaşamış ve döneminin en etkili devlet adamlarından biri olarak kayıtlara geçmiştir. II. Mahmud’un hükümdarlığı sırasında sadrazamlık görevini üstlenen Paşa, askeri ve idari alandaki başarılarıyla tanınmıştır. Gürcü asıllı bir köle olarak başladığı hayat yolculuğunda, Osmanlı’nın zirvesine kadar yükselen Paşa’nın, Mora isyanını bastırma ve Osmanlı-Rus Savaşı’ndaki liderliği özellikle dikkat çekicidir.   

Reşidpaşa

Osmanlı Devleti'nin sadrazamlarından Reşid Mehmed Paşa, 28 Ocak 1829 ile 18 Şubat 1833 tarihleri arasında, II. Mahmud döneminde dört yıl yirmi bir gün boyunca bu görevi yürüttü.1780 yılında doğan ve 1836 yılında vefat eden Paşa, Gürcü asıllıdır ve Osmanlı İmparatorluğu'nun çeşitli bölgelerinde önemli görevler üstlenmiştir. Hayatının çeşitli dönemlerinde valilikler ve askeri görevlerde bulunmuş, II. Mahmud döneminde de sadrazamlık görevini üstlenmiştir. 1833 yılında sadrazamlık görevinden alınmıştır. Sonrasında Sivas ve Diyarbakır gibi çeşitli vilayetlerde valilik yapmıştır. Diyarbakır'da 2 yıl 8 ay boyunca valilik görevini sürdürdükten sonra Diyarbakır'da vefat etmiştir ve Diyarbakır İçkale Camii'nde defnedilmiştir. 

Kaynak: Diyarbakir.Net