DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın sokaklarını ve bahçelerini süsleyen beyaz akasyalar, mis gibi kokularıyla şehre baharın müjdesini veriyor, insanlara huzur verirken, şehrin atmosferini değiştirdi.

Kentin sokaklarını ve bahçelerini süsleyen beyaz akasyalar, mis gibi kokularıyla şehre baharın müjdesini veriyor, insanlara huzur verirken, şehrin atmosferini değiştirdi. Mis gibi kokularıyla şehri saran bu doğal güzellik, insanlara huzur verirken, fotoğraf severleri de cezbetmeye devam ediyor.

Akasya çiçeği özellikleri nedir?

·  Akasyalar en çok ağaç olarak bulunurlar. Ayrıca ağaççık ya da boylu, bodur çalı durumlarında da bulunurlar. Yaz kış yaprakları yeşil olarak bulunan akasya ağaçları bulunmaktadır. Çeşitleri arasında yapraklarını kışın dökenler de bulunur. Yaprakları birleşik ve tüylü yaprak durumundadır. Bazı durumlarda tüylü yaprak görünmeyebilir. Tüylü yaprak yerine ince ve uzun flokladlar da bulunur. Yaprakların sapları ise uzundur. Uzun yaprak sapına ait akasya ağaçlarının yaprak dizilişi almaçlıdır.

Diyarbakır’daki silahlı kavgayla ilgili yeni gelişme! Diyarbakır’daki silahlı kavgayla ilgili yeni gelişme!

·  Akasya ağaçlarının çiçekleri güzel kokar. Çiçekleri sarı, beyaz veya kırmızı renkte olmaktadır. Örtü yaprakları 2'ye ayrılır. Bunlar Çanak ve taç olarak ayrılmaktadır. Dört parçalıdır. Ercikleri çok, ipçikleri uzundur.

·  Akasya ağaçları yapısı itibari ile sert bir ağaçtır. Dokusu sıkıdır. Sağlam bir ağaçtır. Esnek, vurulmalara ve sürtünmeye karşı dirençlidir. Farklı hava koşullarında da dayanıklı olan ağaçlardan birisidir. Rendelenme yapıldığında ise pürüzsüz bir yüzey oluşur.

Kaynak: DHA