DİYARBAKIR- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Sümer Park Ortak Yaşam Alanı'nda, özel gereksinimli bireyler için Aktif Yaşam Merkezi'nde müzikten hobi odalarına birçok faaliyet yapılıyor. 

Diyarbakır’da bayram tatili hareketliliği devam ediyor! Diyarbakır’da bayram tatili hareketliliği devam ediyor!

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren ve tüm engelli bireylerin kullanımına uygun olan merkezde; müzik, bilgisayar, hobi ve boyama atölyeleri ile spor salonu, özel çocuklar için okul öncesi çocuk gelişim sınıfı bulunuyor. Seminer salonu da bulunan merkezde her gün 50 özel gereksinimli birey ağırlanıyor. Bireylerin gelişim özelliklerine ve ihtiyaçlarına göre etkinlikler düzenlenen Aktif Yaşam Merkezi’nde şu anda 300 kayıtlı öğrenci bulunuyor. 

Aktifyaşammerkezi (2)

8 atölyede 10 farklı branşta eğitim yapılıyor 

Özel gereksinimli bireylerin bağımsızlaşmasına destek olmak, çevre koşullarını iyileştirmek, kapasitelerini geliştirmek, psiko-motor becerilerinin gelişimine katkı sunarak yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla hizmet veren merkezde 8 atölyede 10 branş öğretmeni ve 7 özel eğitim öğretmeni ile eğitim veriliyor. 

Artı 1 Kafe 

Aktif Yaşam Merkezi alanı içinde yer alan Artı 1 Kafe’de ise down sendromlu bireylerin sosyalleşmesine katkı sunmak amacıyla eğitimler veriliyor. Engelli bireyler, burada hamur hazırlama ve hizmet alanında uzmanlardan eğitimler alıyor. Özel gereksinimli bireyler, bu sayede hem öğreniyor hem de arkadaşlarıyla farklı bir aktivite yapmanın keyfini yaşıyor. 

Editör: Neval AKYÜZ