DİYARBAKIR- Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, '2024 Ali Emiri Kültür Sanat Sezonu' kapsamında "Dengbejlik Geleneği" paneli düzenledi. Merkez Sur ilçesinde bulunan Dengbej Evi'nde gerçekleşen panele akademisyenler ve araştırmacılar katıldı.

Panel öncesinde dengbejler, katılımcılara kılamlarını seslendirdi. İki oturumlu panele Dr. Öğr. Üyesi M. Şerif Azarkan, Dr. Öğr. Üyesi Nevzat Eminoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Ömer Delikaya ile Araştırmacı Seyda Goyan ve Araştırmacı Zeynep Yaş sunumlarını gerçekleştirdi.

Dengbejlik geleneği dünya genelinde ilgi görüyor. Panelde yer alan Luna Erşahin, Kürt geleneğini Danimarka'dan araştırmak için geldiğini belirtti. Erşahin, Dengbejlikle ilgilenmeye başladığını ve panelin kendisine önemli katkılar sağladığını ifade ederek, "Maalesef Kürtçe bilmiyorum ama öğreniyorum. Dengbejleri anlamasam bile duyguları yansıttığı çok belli. Ben de müzisyenim ve müziğimde Türkçe ve Kürtçe kullanıyorum. Dengbejler benim için çok ilham verici oldu."

Muş Alparaslan Üniversitesi Kürdoloji Bölümü'nden Dr. Öğr. Üyesi Nevzat Eminoğlu, Dengbejlik geleneğinin Kürt Halk Edebiyatı içinde önemli bir yer tuttuğunu belirterek, "Dengbejlik, toplumun sevinçlerini, yaslarını, baharı, güzellikleri ifade eden özel bir alandır. Dengbejliğin kayıtları iki yüzyıl öncesine dayanıyor ancak kaynağı bin yıllık belki daha eski sözlü geleneğe dayanıyor. Günümüzde dengbejlik yüksek lisans ve doktora tezleri olarak araştırma konusu yapılıyor. Hatta Kürt Dili ve Edebiyatı bölümünde Dengbejlik Tarihi ders olarak okutuluyor."

Geçen sene yaşanan depremde hayatını kaybedenleri anarak konuşmasına başlayan Dengbej İbrahim Almas, dengbejlik kültürünü tanıtmak için panel düzenlediklerini belirtti. Almas, "Burada hem dengbejliğe rehberlik ediyoruz hem de dengbejlik hünerlerini ortaya koyuyoruz. Şu anda burada bulunan misafirlerimiz gibi sürekli misafirlerimiz geliyor. Misafirlerimizi burada ağırlıyoruz. Bildiklerimizi Türkçe ve Kürtçe onlara aktarıyoruz, sordukları soruları cevaplıyoruz." dedi.

Kaynak: AMED TİMES