DİYARBAKIR- Diyarbakır’a gelip de bu müzeleri gezmemek olmaz. Peki Diyarbakır’da hangi müzeler var? Diyarbakır’daki müzeler ne zaman açık? Ne zaman kapalı? Müze ücretleri ne kadar? Detaylar haberimizde. 

Diyarbakır, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle ünlü bir şehir olup, birçok müzeyi bünyesinde barındırmaktadır. İşte Diyarbakır’da ziyaret edebileceğiniz bazı müzeler ve onların kısa tanıtımları: 

Arkeolojimüzesi

Diyarbakır Arkeoloji Müzesi 

Diyarbakır Arkeoloji Müzesi, 1934 yılında hizmete giren şehrin ilk arkeoloji müzesidir. Müze, Diyarbakır'ın İç Kale bölgesindeki tarihi bir komplekste bulunan iki binada konumlanmıştır. 2023 itibarıyla, müzenin koleksiyonunda 29,270 adet envanterlik eser bulunmaktadır. Müze, Zinciriye Medresesi'nde 1934-1986 yılları arasında faaliyet göstermiştir. Daha sonra Elâzığ Caddesi'nde 1993-2015 yılları arasında ziyaretçilere hizmet vermiştir. 

Diyarbakır Arkeoloji Müzesine nasıl gidilir? 

Cevat Paşa, 21300 Sur/Diyarbakır 

Diyarbakır Arkeoloji Müzesi ücretli mi? 

T.C Kimlik Kartı Sahipleri: MüzeKart ile girilebilir 

 Yabancı ziyaretçiler için geçerli ücret: € 3 

Ziyagökalp

Ziya Gökalp müzesi 

Ziya Gökalp Müzesi, şehrin en güzel sivil mimari örneklerinden biri olarak dikkat çekiyor. Melik Ahmet Caddesi'nde yer alan bu ev, 19. yüzyılda inşa edilmiş olup, içinde barındırdığı tarihi ve kültürel değerlerle doludur. Ev, Ziya Gökalp'in ailesine ait olup, Gökalp’ın doğum yeri olarak da bilinmektedir. Günümüzde ise Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından müze olarak düzenlenerek ziyarete açılmıştır. 

Ziya Gökalp müzesi’ne nasıl gidilir? 

Merkez, Ziya Gökalp Mh., 21300 Diyarbakır 

Ziya Gökalp müzesi ücretli mi? 

T.C Kimlik Kartı Sahipleri: MüzeKart ile girilebilir 

Yabancı ziyaretçiler için geçerli ücret: € 3 

343767,Diyarbakir Cahitsitkitaranci02Jpg

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi 

Cahit Sıtkı Tarancı Evi Kültür Müzesi, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde ünlü şairimiz Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğduğu ve çocukluk yıllarını geçirdiği evdir.  Diyarbakır’ın geleneksel konut mimarisinin tüm özelliklerini taşıyan, merkezi bir avlu etrafında sıralanmış dört kanattan oluşan ve tamamen bazalt taş kullanılarak zemin üzerine tek katlı olarak inşa edilmiş olan evin yapım tarihi 1733 yılıdır. 

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi’ne nasıl gidilir? 

Camii Kebir Mahallesi, Cahit Sıtkı Tarancı sokak No:3 Merkez Diyarbakır 

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi ücretli mi? 

T.C Kimlik Kartı Sahipleri: MüzeKart ile girilebilir 

Yabancı ziyaretçiler için geçerli ücret: € 3 

Diyarbakır’ın ilk müzesi: Diyarbakır Arkeoloji Müzesi Diyarbakır’ın ilk müzesi: Diyarbakır Arkeoloji Müzesi

Ahmet Arifmüzesi

Ahmet Arif Edebiyat Müzesi 

Ahmed Arif Edebiyat Müzesi, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde bulunan bir müzedir. Müze, Diyarbakır doğumlu şair Ahmed Arif'e ithaf edilmiş olup 2011 yılında faaliyete geçmiştir. Müzenin bulunduğu 120 yıllık konak, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kamulaştırılarak restore edilmiş ve Ahmed Arif adına tahsis edilmiştir. Müzede Arif'in kişisel eşyaları, el yazısıyla yazdığı şiirleri ve Güneydoğu'da yetişmiş birçok şairin fotoğrafları sergilenmektedir. 

Ahmet Arif Müzesi’ne nasıl gidilir? 

Merkez, Suriçi, Sur, Diyarbakır 

Ahmet Arif Müzesi ücretli mi? 

Tam: 10 TL 
Öğrenci - Öğretmen: 4 TL 
65 yaş üstü ve engelli ücretsizdir. 

Sezai2

Sezai Karakoç Müzesi ve Kültür Evi 

Sezai Karakoç Kültür ve Edebiyat Evi Diyarbakır Ergani’de açıldı. Diyarbakır’da, Şehzadeler Konağı’nın restorasyonu tamamlanarak Sezai Karakoç Kültür ve Edebiyat Evi’ne dönüştürüldü. 

Sezai Karakoç Müzesi ve Kültür Evi’ne nasıl gidilir? 

Saray, 21950 Ergani/Diyarbakır 

Sezai Karakoç Müzesi ve Kültür Evi ücretli mi?

Sezai Karakoç Müzesi ve Kültür Evi ziyaretçilere ücretsizdir.

Kent Müzesi

Diyarbakır Kent Müzesi

Cemil Paşa Konağı, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde bulunan tarihi bir konağın günümüzde kent müzesi olarak kullanıldığı bir yapıdır. Cemil Paşa tarafından 1888 ile 1902 yılları arasında inşa edilmiştir. İki bin metrekarelik bir alana sahip olan konak, 17. yüzyılın konut mimarisini yansıtan önemli bir yapıdır. 

Diyarbakır Kent Müzesi’ne nasıl gidilir? 

Diyarbakır Kent Müzesi, Ali Paşa, Binici Sk., 21300 Sur/Diyarbakır 

Diyarbakır Kent müzesi ücretli mi?

Diyarbakır Kent Müzesi ziyaretçilere ücretsizdir

Atatürk Müzesi

Diyarbakır Atatürk Köşkü  

Gazi Köşkü veya Atatürk Köşkü, Diyarbakır'da bulunan iki katlı tarihi bir köşktür. 15. yüzyıldan kalma olan bu yapı, Akkoyunlu dönemine ait bir eser olarak bilinir. Köşk, başlangıçta Semanoğlu Köşkü olarak bilinmekteydi. Ancak I. Dünya Savaşı sırasında 16. Kolordu Komutanı olan Mustafa Kemal Atatürk tarafından karargâh olarak kullanılmıştır. Atatürk, 14 Mart 1916 tarihinde Diyarbakır'a gelmiş ve 27 Mart 1917 tarihine kadar Gazi Köşkü'nde kalmıştır. 1937 yılında Diyarbakır Belediyesi tarafından satın alınarak Atatürk'e armağan edilmiştir.  

Diyarbakır Atatürk Köşkü’ne nasıl gidilir?  

Cevat Paşa, 21200 Sur/Diyarbakır  

Diyarbakır Atatürk Köşkü ücretli mi?  

Diyarbakır Atatürk Köşkü ziyaretçilere ücretsizdir.  

Bu müzeler, Diyarbakır’ın zengin tarihini ve kültürünü keşfetmek isteyen herkes için kaçırılmaması gereken duraklardır. Şehrin geçmişine ışık tutan bu mekanlar, ziyaretçilere unutulmaz bir deneyim sunuyor. Diyarbakır’a yolunuz düşerse, bu müzelerin her birini ziyaret etmeyi unutmayın!  

Kaynak: Diyarbakir.Net