DİYARBAKIR- Diyarbakır’da bulunan tarihi hamamlar hangileridir, bu tarihi hamamlara nasıl gidilir? Sizin için derledik.   

Diyarbakır’da hamam kültürü geçmişten günümüze devam etmektedir. Diyarbakır’da günümüzde artık hamamlar pek tercih edilmese de kentteki tarihi hamamlar görülmeye değerdir. Bu hamamlardan bazıları zamana direnemeyip yıkılmıştır. Ayakta kalan tarihi hamamlar ise restore edilerek ziyarete açılmıştır. Meşhur Diyarbakır tarihi hamamlarının adları nedir, hangi hamam nerededir, nasıl gidilir? Bu soruların cevabı haberimizde.. 

Paşahamamı

Paşa Hamamı (Behram Paşa) 

Osmanlı döneminde Diyarbakır Valisi Behram Paşa tarafından 1564-67 yıllarında yapılan ve halk arasında “Paşa Hamamı” olarak da bilinen tarihi hamam, 2000 yılına kadar hizmet verdi. 

Paşa Hamamı’na nasıl gidilir? 

Diyarbakır'daki Eşbek Hamamı'nı biliyor musunuz? Diyarbakır'daki Eşbek Hamamı'nı biliyor musunuz?

Fatihpaşa, Paşa Hama Sk., 21200 Sur/Diyarbakır 

Çardaklıhamamı

Çardaklı Hamamı 

Çardaklı Hamam, 1520-1540 tarihleri arasında inşa edilmiştir.1999 yılında Kültür Bakanlığı tarafından kamulaştırılmıştır. Evliya Çelebi'nin Seyahatnâme'sinde "Yapanın kim olduğu malum değildir. Ama temiz ve aydınlık bir hamamdır." şeklinde tanımlanır. 

Çardaklı Hamamı’na nasıl gidilir? 

Dabanoğlu Mahallesi Tuzlu Sokak/Diyarbakır 

Tarihi Deva Hamami Talan Edildi E1Bf3993

Deva Hamamı (Deve) 

16. yüzyılda inşa edilen, kaynaklardan eski adının Hamam-ı Kebir (Büyük Hamam) olduğu bilinen hamam, vilayet salnamesindeki kayıtlarda "Deve/Deva Hamamı" olarak yer almaktadır. 

Deva Hamamı’na nasıl gidilir? 

Abdaldede Mah., Deve Hamamı Sk. Sur / DİYARBAKIR 

Melik Ahmet Paşa Hamamı

Melik Ahmet Paşa Hamamı 

Melik Ahmet Paşa Hamamı, Diyarbakır'da 1567-1591 yılları arasında inşa edilmiş tarihi bir hamamdır. Melik Ahmet Paşa'nın Diyarbakır'da yaptırdığı bir dizi yapı içerisinde yer almaktadır. 

Melik Ahmet Paşa Hamamı’na nasıl gidilir? 

Ziya Gökalp, Lale Sk. Sur/Diyarbakır 

Kadihamami

Eşbek Hamamı (Kadı Hamamı) 

Kadı Camii'nin 1543-1544 yıllarında yapılmış olması, aynı dönemlerde hamamın inşa edilmiş olabileceğini düşündürüyor. Tüm bölümleriyle günümüze kadar ulaşan hamam, artık herhangi bir işlev görmemektedir. 2009-2010 yılları arasında gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarıyla, hamamın kubbesi yenilenmiş, duvar yüzeyleri düzeltilmiş, derz dolguları yapılmış ve döşeme için düzgün bazalt taşları kullanılmıştır. Ayrıca, özgün seki ve kurnalar da kaldırılmıştır. 

Eşbek Hamamı (Kadı Hamamı) nasıl gidilir? 

Ziya Gökalp, Yalçın Sk. No:11, 21300 Sur/Diyarbakır 

Vahap Aga Hamami

Vahap Ağa Hamamı 

Hamamın mimarı ve yapılış tarihi bilinmediği gibi, Vahap Ağa'nın kimliği de tespit edilememiştir. 16-17. yüzyıllardan kalma bir eser olduğu söylenmektedir. Doğu-batı istikametinde uzanan hamamın yapılışında, dışta çoğunlukla moloz taş, portal yakınlarındaki bölümlerde kesme taş kullanılmıştır. Restorasyonun ardından günümüzde restoran olarak kullanılmaktadır.   

Vahap Ağa Hamamı’na nasıl gidilir? 

İnönü Mah. Gazi Cad. Telgrafhane Sk. No:34 Sur/Diyarbakır 

Cemşidağahamamı

Cincıklı Hamamı ( Cemşid Ağa Hamamı) 

Yapım tarihi belli olmayan hamamın 2015 yılına ulaşan soğukluk kısmının kubbesinde taşların dayanımı zayıflamış yer yer çökmeler olmuştu.2015-16 Sur çatışmaları sonrasında ise yapının kalan kısımları da yıkıldı. 

Cincıklı Hamamı ( Cemşid Ağa Hamamı) nasıl gidilir? 

Dabanoğlu Mahallesi/ Diyarbakır 

Kaynak: Diyarbakir.Net