DİYARBAKIR- Türkiye'de köpeklerin uyutulması için yasa teklifi gündemdeyken, Diyarbakır'da hayvan hakları için çalıştay düzenlenecek. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine AK Parti, “hayati tehlike” oluşturdukları gerekçesiyle sokak hayvanları ile ilgili yasa teklifi için çalışmalarını sürdürüyor. Başı boş sokak köpeklerinin “uyutulmasını ön gören yasa teklifi tartışmaların yaşanmasına neden olurken, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bu konuda harekete geçti. 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş Başkanı Serra Bucak, yayınladığı mesajda, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi olarak Sağlık Daire Başkanlığına bağlı Hayvan Barınağı çalışanları ve kentteki ilgili STK’ların olduğu bir bileşen ile sokak hayvanlarının haklarının korunması ve kısırlaştırılması hakkında önümüzdeki hafta merkez ve ilçelerde bir çalışma gerçekleştireceklerini belirtti.  

“Hayvanların katledilmesi̇ asla kabul edilemez’’ 

Eş Başkan Bucak mesajında, haziran ayında bu gündem ile ilgili bir çalıştay planladıklarını da belirterek, “Sürecin tüm evrelerini Diyarbakır halkı ve hak savunucuları ile paylaşacağız. Sokak hayvanlarının katledilmesi asla kabul edilemez. Korunma ve barınma haklarını savunuyoruz” dedi. 

Büyükşehir Belediyesi eş Başkanı Bucak, seçimden önce pek çok hayvan hakları savunucusu grup ve kişiler ile bir araya geldiklerini, sokak hayvanlarının başı boş olması ve kısırlaştırmanın doğru ve sürdürülebilir yapılmaması, hem de sokak hayvanlarının korunması, aşılanması, bakım ve beslenmesi en önemli şey olduğunu söyledi. 

Eş Başkan Bucak, yapılan tüm çalışmaların bütünlüklü ve hayvan haklarını koruyan, yaşam haklarını savunan bir yerde buluşulması gerektiğini savunduklarını da söyledi. 

“İlçelerde mobil ekipler ile kısırlaştırma yapacağız’’ 

Diyarbakır'da çekilecek dizinin başrol oyuncuları belli oldu! Diyarbakır'da çekilecek dizinin başrol oyuncuları belli oldu!

 Diyarbakır’da 2 hafta önce ziyaret ettiği belediyeye ait hayvan barınağını ekipmanlar ve yeni veteriner alımı ile güçlendireceklerini de söyleyen büyükşehir belediye eş başkanı Bucak, “Hem merkezde hem de ilçelerde kısırlaştırma çalışmalarına başlayacağız. Barınak olmayan ilçelere barınak yapılmasını teşvik edeceğiz, destek vereceğiz. Şu anda barınak olmayan ilçelerde ise mobil ekiplerle kısırlaştırma çalışması yapacağız” dedi. 

“Diyarbakır'da hayvanlar için çalıştay yapacağız’’ 

Eş Başkan Bucak, haziran ayının ortasında İstanbul ve Tatvan’dan gelecek gönüllü ekipler, Diyarbakır’daki hayvan hakları savunucuları ve Baro ile birlikte ortaklaştırmak istedikleri bir çalıştay yapmak istediklerini de ifade ederek, “Bunun fikir aşamasındayız. Henüz fikrini tartışıyoruz, somutlaşmış bir karar değil ama böyle tek günlük bir çalışma planlıyoruz” dedi.  

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş Başkanı Serra Bucak, bütün bu çalışmaları merkezi hükümetin sokak hayvanları ve köpekler üzerinde yürüttüğü tartışmanın öncesinde ilmek ilmek örerek kaç aydır hazırlık yaptıklarını sözlerine ekledi. 

Kaynak: Cega Medya