Diyarbakır’da otomobiller kafa kafaya çarpıştı: 4 yaralı Diyarbakır’da otomobiller kafa kafaya çarpıştı: 4 yaralı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da ev kadını Fatima Kantar, 8 kadın azasıyla birlikte 3 bin 812 oy alarak muhtarlık seçimini kazandı ve mazbatasını alır almaz ofisi boyadı.

Merkez Yenişehir ilçesi Kooperatifler Mahallesi'nde 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde muhtarlıkta aday olan evin kendisi Fatima Kantar, 8 azasını da çeşitli meslek gruplarından kadınlardan seçti. 2 çocuk annesi Kantar, azaları Fatma Er, Seyhan Kutlu, Gülay Sain, Gülden Aktaş Ulucan, Deniz Erdoğan, Hasine Oruç, Fatma Bakır ve Derya Erdoğan Maviceoğlu ile birlikte kapı kapısında dolaşarak oy istedi. 4 erkek adaya karşı yarışan Kantar, 3 bin 812 oy alarak muhtar oldu. Kantar, mazbatasını piyasaya sürdükten sonra ilk işi muhtarlık ofisini boyamak oldu.

'Yarış için değil, hizmet için geldim'

Kooperatifler Mahallesi Muhtarı Fatima Kantar, Kooperatifler Mahallesi Muhtar adayının şu anda muhtar olduğunu söyledi. Kantar, “Bir seçime girdik. Ramazanda bütün kadın azalarımla beraber bütün evleri gezdik. Hem oy istediler hem de desteklerini beklediler. Mazbatamı düşürdükten sonra ilk iş muhtarlığı temizlendi. Bir kadın elinin değdiği göstermek amacıyla burayı bir temizledik yer. Güzel renklere de boyadık. Kadın elinin değdiği her yer güzelleşir sloganıyla zaten bu yola çıktık. Sembol olarak değil de hizmet olarak çalışmaya başladım. Bu yolu 8 kadın azadan oluşturdum. 4 erkek rakibe karşı bir bayan muhtar adayı bendim. Buraya hizmet için geldim. Yarışa giremedim. Onu da göstermek için burada varım” dedi.

'Bayanın nereye eli değerse orası düzelir'

Mahallelilerden Abdulbaki Gündüz, değişimin daima olması gerektiğini belirterek, “Bayanın nereye eli değerse orası düzelir. Önü ücretsiz, encümen azası da reis de hatta milletvekili de olur, yakışır” diye konuştu.

Mahalleliden Nurşen Pınar da çok memnun olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

“Bir bayan eli dokunsun. Biraz daha temizlik ve düzen olur. Bayanların dokunduğu yer daha güzelleşiyor. Ben bununla birlikte. Bir bayan olarak değil, böyle gözlemliyorum.”

Kaynak: DHA