Diyarbakır’da otomobiller kafa kafaya çarpıştı: 4 yaralı Diyarbakır’da otomobiller kafa kafaya çarpıştı: 4 yaralı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde Süleyman bin Halid Kız Öğrenci Yurdu'ndaki asansör dün akşam saatlerinde arızalandı. Bozulan asansörde mahsur kalan üç öğrenci yaklaşık bir saat sonra kurtarıldı. Yurtta kalan öğrenciler ise, asansörün sürekli bozulduğunu ve yurt yönetiminin de 'sorumluluk bizde değil' dediğini aktardı.

Aydın'da KYK Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu'nda 25 Ekim 2023'te meydana gelen faciada üniversite öğrencisi Zeren Ertaş'ın ölmesinin ardından KYK yurtlarındaki asansörler gündeme gelmiş, birçok ilde öğrenciler durumu protesto etmişti.

Bakan 'tek tek dolaşılıyor' demişti

KYK yurtlarında meydana gelen asansör kazalarının ardından açıklama yapan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, "Gençlik ve Spor Bakanlığınca mühendisler görevlendirildi, bütün yurtlar tek tek dolaşılıyor, asansör sistemleri kontrol ediliyor" demişti.

Öğrenci yurtlarındaki asansörlerin sözleşmelerinin her sene yenilendiğini, bakımlarının ve aylık periyodik muayenelerinin yapıldığını aktaran Bak, yaşanan arızalara anında müdahale edildiğini iddia etmişti.

Asansör faciaları devam ediyor

Ancak Bakan Bak'ın açıklamalarının aksine KYK yurtlarında asansör kazaları devam ediyor. Diyarbakır'da Süleyman bin Halid Kız Öğrenci Yurdu'nda, üç öğrenci odalarına çıkmak için asansöre bindi ancak asansör 9'uncu katta durdu. Mahsur kalan öğrenciler, bağırarak seslerini duyurmaya çalışırken dışardaki öğrenciler durumu fark edip güvenlik görevlilerinden yardım istedi.

Öğrenciler panik atak geçirdi

Öğrencilerin aktarımına göre, güvenlik görevlisi 'asansörde mi kaldınız tamam geliyoruz şimdi' dedi ancak öğrenciler 45 dakika boyunca içerde mahsur kaldı. O sırada öğrencilerden biri panik atak geçirdiğini anlatarak arkadaşlarının sakinleştirmeye çalıştığını söyledi.

'Güvenlik görevlisi bizi hakaret etti'

Mahsur kalan öğrenciler, 45 dakikanın ardından sakinliğini yitirdiklerini söylerken, dışardaki güvenlik görevlisinin de kendilerine hakaret ettiğini belirtti.

'Yönetim 'sorumluluk bizde' değil diyor'

Yaklaşık bir saat sonra kurtarılan öğrenciler, yurt yönetimiyle iletişime geçtiklerini, 'sorumluluk alın' çağrısı yaptıklarını ancak yönetimin duruma kayıtsız kaldıklarını söyledi.

Daha önce de asansör bozulmuş

Aynı asansörün geçen yıl Kasım ayında da bozulduğunu söyleyen öğrenciler, "Bir öğrencinin ölmesini mi bekliyorlar asansörleri yapmak için" diyerek tepki gösterdi.

Kaynak: Artı Gerçek