DİYARBAKIR- Merkez Kayapınar ilçesindeki Halk Kütüphanesi’nde düzenlenen programa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Arif Karaman, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Sabahattin Genç, kamu kurum müdürleri, öğrenciler, öğretmenler ve veliler katıldı.

Burada konuşma yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Sabahattin Genç, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy öncülüğünde Cumhuriyet’in 100. yılında 100 yeni kütüphane hedefine ulaştıklarını söyledi.

Basılı kitaplardan, elektronik kitaplara, CD-DVD formatında hazırlanmış görsel ve işitsel materyallerden, elektronik veri tabanları gibi basılı olmayan kaynaklara kadar elde edilen bilgilerin çeşitliliği nedeniyle bilginin ulaştırılmasında, Halk Kütüphanelerine önemli görevler düştüğünü ifade ede Genç, “Kütüphanelerimiz, öğrencilerin, araştırmacıların ve bilgiye gereksinim duyan her yaştan bireylerin okuma kültürünü geliştirmelerine herhangi bir maddi külfet gerektirmeden yardımcı olacaktır. Kitaplar, dergiler, gazeteler, elektronik kaynaklar ve diğer materyallerle donatılmış olan kütüphaneler bilgiye erişim konusunda topluma büyük kaynak sağlamaktadır

Bu çerçevede, 15 halk kütüphanemiz mevcuttur. Kütüphanelerimiz mevcut üye sayısı 106 bin 541 kişi olup, anılan kütüphanelerde 210 bin 861 kitap bulunmaktadır. Ayrıca 5 bin adet basılı yayın ile gezici kütüphanemiz ile 18 farklı durakta hizmet vermektedir” dedi.

Genç, “Eskiden ayak üstü kitap ödünç alınıp verilen yerler olan kütüphaneler; kültürel programları, okuma etkinlikleri ve rahat koltuklarıyla farklı işlevler yüklenmeye başlandığı artık günümüz koşullarında bilinen bir gerçektir. Bunun en somut örneklerinden biride de ilimize kazandırılan Türkiye’nin en büyük bebek ve çocuk kütüphanesi olan Prof. Dr. Aziz Sancar Bebek ve Çocuk Kütüphanesidir. 28 Nisan 2023 de hizmete açtığımız kütüphanemiz; Bebek, çocuk ve gençlere özel bölümleri, oyun alanları, etkinlik salonları, atölyeleri ve bilişim salonu ile okuyucularımıza yeni nesil bir kütüphane deneyimi sunmaktadır” ifadelerinde bulundu.

Öte yandan Bakanlığın bu yılki hedefinin Türkiye Yüzyılında Yapay Zeka Temelli 100 Akıllı Kütüphaneyi ülkeye kazandırmak olacağını belirten Genç, şunları kaydetti:

“Kütüphanelerimiz akıllı otomasyon sistemleri, E-kitap, sesli kitap ve video kitap platformları, dijital kütüphaneler, dijital kitap ve süreli yayın veri tabanları, akıllı rezervasyon sistemleri uzaktan doküman sağlama sistemleri gibi birçok yenilikçi özelliği de içinde barındıracak olup, müdürlüğümüz uhdesinde olan kütüphanelerimize de bu özellikleri kazandırmak müdürlüğümüz hedefleri arasındadır.”

Kaynak: İHA