Tarihi eserleriyle, eski kiliseleriyle, surlarıyla ve binlerce yıllık tarihiyle Diyarbakır tam anlamıyla medeniyetlerin beşiğidir. Böylesine önemli bir şehir, doğal olarak zengin bir mutfağa da sahiptir. Öyle ki, Diyarbakır'da ne yenir sorusunu soran binlerce insan uçak veya otobüs biletini ayırttığı gibi soluğu şehrimizde alıyor.

Diyarbakır ne yenir sorusunun cevabı için onlarca, hatta yüzlerce önemli mekandan bahsedilebilir. Bunun yanı sıra şehrimizin mutfağı da Diyarbakır'da ne yiyebiliriz diye soranlar için zengin çeşitler sunmaktadır.

Peki şehrimiz Diyarbakır'da ne yenir? Diyarbakır neyi ile meşhur? Hangi yemeğin en güzelini hangi mekanda yiyebiliriz? Diyarbakır Sur yemek yerleri olarak hangi seçeneklerle karşımızda? Tüm sorularınızın cevaplarını sizler için derliyoruz.

Diyarbakır'da Ne Yenir Ne İçilir?

Şehrimize gelen insanların ilk olarak iki temel sorusu oluyor: Diyarbakır'da ne yenir nereye gidilir. Nereye gidilir sorusunun cevabı farklı bir yazının konusu, biz bu yazımızda işin daha çok yemek kısmıyla ilgileneceğiz.

Diyarbakır meşhur yemek yerleri listesini yapmamız oldukça uzun sürecektir, ayrıca yemek zevki kişiden kişiye değişir. Bu yüzden mekan tavsiyesi vermeye çalışacağız, fakat daha çok Diyarbakır'da ne yenir sorusunun cevaplarına odaklanacağız.

1. Kaburga Dolması

Diyarbakır'ın sembol yemeğini sorduğumuzda ilk alacağımız cevap Kaburga Dolması olacaktır. Osmanlı mutfağının da vazgeçilmez yemeklerinden biridir bu yöresel lezzet.

Kaburga dolması, kuzu kaburgasının iç pilav ve çeşitli baharatlarla doldurulup fırınlanması yöntemiyle hazırlanır. İç malzemesinde kuş üzümü, kuzu ciğeri, soğan, çam fıstığı, tereyağı, pirinç, su, yenibahar, karabiber, salça, tuz bulunmaktadır. Zengin içerikli bir yemektir.

Diyarbakırda Ne Yenir (2)

Kaburga dolması pek çok ilde pişirilmektedir, fakat merkezinin Diyarbakır olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki, kaburga dolması 2021 yılının Ekim ayında Diyarbakır'ın coğrafi işareti olarak da tescil edilmiştir.

Diyarbakır'da kaburga dolması nerede yenir sorusunun cevabı ise internet puanlarına baktığımızda ve yorumları incelediğimizde Kaburgacı Selim Amca olarak verilebilir.

2. Ciğer Kebabı

Adana'nın doğusundaki neredeyse tüm illerde ciğer en popüler yemeklerden biridir. Dolayısıyla şehrimizde de ciğer pek çok farklı şekilde hazırlanıp servis edilmektedir.

Bu servis çeşitlerinden en ünlüsü hiç şüphesiz ki ciğer kebabı. Güney komşumuz Şanlıurfa'da da yapılan bu yemek, ciğerlerin şişe geçirilmesi ve közde pişirilmesiyle hazırlanır.

Diyarbakırda Ne Yenir (1)

Sabah kahvaltısında dahi tercih edilen ciğer kebabı, Remzi usta. Ciğerci Xale Meheme. Aslan Ciğercisi. Umut Ciğercisi gibi pek çok mekanda yenilebilir.

3. Meftune

Meftune, diğer saydıklarımızın aksine Diyarbakır'ın en kendine has, dolayısıyla da en önemli yemeklerinden birisidir. 

Sebze ve etin en güzel kesişim noktalarından biri konumundaki Meftune için yarım kilo kuzu eti, bir kilo patlıcan ve yaklaşık beş adet yeşil biber kullanılmaktadır.

Diyarbakur'da Ne Yenir Meftune (8)

Özel baharatlarla tatlandırılması gereken Meftune, hepimiz için Diyarbakır'da gece ne yenir dendiğinde ilk seçeneklerden birisidir.

4. İçli Köfte

Türkiye'nin pek çok yerinde yapılan içli köfte, doğal olarak Diyarbakır mutfağında da büyük önem taşıyor.

Diyarbakır usulü içli köftede Şanlıurfa'da olduğu gibi Şam fıstığı kullanılmıyor. Fakat dış harcının yapılmasında kullanılan irmik, lezzeti büyük oranda arttırıyor.

Diyarbakur'da Ne Yenir (7)

İç harç ise aynı; kıyma, soğan, maydanoz, salça ve baharat. Diyarbakır içli köftesi, şehre gelindiğinde ustaların elinden mutlaka yenilmeli.

5. Bumbar Dolması

Sakatat her ne kadar başta kulağa biraz itici gelse de aslında bir hayvanın en lezzetli kısımlarından bazılarını içinde barındırır. Bunun en büyük örneği, batı illeri için kokoreç, doğu illeri içinse şırdan ve bumbar.

Diyarbakur'da Ne Yenir (6)

Diyarbakır'da daha çok bumbar dolması tercih ediliyor. Kuzu bağırsağının iç pilavla doldurulması ve ardından haşlanarak servis edilmesiyle karşımıza çıkan bumbar dolması, görünüşünün aksine oldukça lezzetlidir.

6. Pıçık

Et yemeklerinin ardından biraz da hamur işlerine gelelim. Bu noktada da ilk olarak Pıçık böreğinden söz etmemiz gerekmektedir.

Piçik olarak da bilinen bu yemek aslında bir çeşit mantıdır. Boyut olarak da, yapılış olarak da benzerlik taşır. Ancak en büyük farkı, peynir, kıyma veya patatesle yapılabiliyor olmasıdır.

Diyarbakur'da Ne Yenir (5)

Yumuşak hamurun içine bu bahsettiğimiz malzemeler konulduktan sonra mantının aksine haşlanmayan, kızartılarak pişirilen Piçik pek çok ev yemeği lokantasında bulunabilir.

7. Diyarbakır Çöreği

Diyarbakır çöreği bir tatlıdır, ancak özel bir tatlıdır. Neden mi? Çünkü içine baharat katılarak yapılan, tatlı ve tuzluyu böylece dengeleyerek lezzet eşiğini yakalayabilen bir tatlıdır.

Diyarbakur'da Ne Yenir (4)

Tarçın, mahlep ve çörekotu ile yapılan bu çörek, şehirde daha çok çay saatlerinde atıştırmalık olarak tercih edilmektedir. Diyarbakırda ne yenir sorusunun bir numaralı cevaplarındandır.

8. Kibe

Kibe bir nevi içli köfte diyebiliriz. Tıpkı içli köfte gibi bulgur, kıyma ve baharat ile yapılan Kibe, daha küçük bir içli köfte olarak da anılabilir.

Diyarbakır’ın tescilli yemeği: Mastava Aşı Diyarbakır’ın tescilli yemeği: Mastava Aşı

Diyarbakur'da Ne Yenir (2)

Bir diğer farklılık ise içli köfte genelde yağda kızartılırken, kibenin haşlanıyor olması. Bu açıdan ufak bir değişiklik bulunmaktadır.

9. Karadut Şerbeti

Son olarak da içecek kısmına değinmeliyiz, burada da elbette tatlı bir içeceğe, yani Karadut Şerbeti'ne değineceğiz.

Diyarbakur'da Ne Yenir (3)

Karadut şerbeti, Diyarbakır'ın en meşhur meyvelerinden olan duttan yapılmaktadır. Diyarbakırlılar bu içeceği daha çok yaz aylarında serinlemek için tercih ederler.

Diyarbakır'da Ne Yenir Vedat Milor Tavsiyesi Var Mı?

Ünlü gurme Vedat Milor geçmişte Diyarbakır'ı gezmiş, mutfağını incelemiş ve yorumlarda bulunmuş birisidir. 

İnternet sitesinde gidilmesi gereken mekanların bir listesini yapan Vedat Milor'a göre Diyarbakır'da mutlaka gidilmesi gereken bir restoran var, o da Paçacı Fazıl Usta.

Diyarbakırda Ne Yenir (1)-1

Vedat Milor, Kayapınar ilçesinde bulunan bu mekana gidenler için paça çorbasını tavsiye ediyor. Kendisinin internet sitesine koyduğu resimde bumbar dolması da görülüyor.

Diyarbakır Lüks Restoran Önerileri

Diyarbakır daha çok lokantalarıyla öne çıkan ve isteyenin hızlıca yemeğini yiyip çıkabilmesine olanak sağlayan bir şehirdir. Fakat gurmeler veya turistler için lüks restoranlar da elbette mevcut.

Diyarbakır'a gideceklere şu restoranlar tavsiye edilebilir:

 • Paçacı Fazıl Usta
 • Onur Ocakbaşı
 • Gabo
 • Ciğerim Ocakbaşı
 • Meşhur Tavacı Recep Usta
 • Buket Lahmacun
 • Fırın-Cı
 • Paçacı Metin Usta
 • Umut Ciğercisi
 • Kasabın Yeri
 • Karadeniz Balıkçısı Balık Evi

Editör: Esra Editor