Diyarbakır’da 22 yaşındaki genç vurulmuş halde bulundu Diyarbakır’da 22 yaşındaki genç vurulmuş halde bulundu
DİYARBAKIR- Diyarbakır’da haftanın her günü farklı semt pazarlarında ürünler bollaştı, ancak yüksek fiyatlar nedeniyle vatandaşların alışveriş poşetleri boş kaldı.
Pazarda her şeyin ateş pahası olduğunu ifade eden Mehmet Emin isimli vatandaş “Halk perişan, kimsenin alım gücü yok her şey ateş pahası. Kimse halinden memnun değil. Milletin poşeti boş, kimse bir şey alamıyor. Piyasada para yok, bu durumdan ümidimizde yok. Yarınlar karanlık” dedi.
Şefika Dönmez ise pahalılığın olduğunu aktararak şunları belirtti.
“Maalesef fiyatlar pahalı. Emekli maaşımızda az bize yetmiyor kirada oturuyoruz fakat idare etmeye çalışıyoruz”
Zorunlu ihtiyaçlar için pazara geldiğini belirten Sadullah Eren, “Her ürün maalesef pahalı, Allah var mecburi şeyleri alıyoruz. Domates, salatalık gibi zorunlu ihtiyaçları alıyoruz. Domatesin kilosu maalesef 30 lira. Böyle devam etmez. Ekinler oldukça fiyatların birazda olsa düşeceğini düşünüyoruz.” Açıklamasında bulundu.
Karpuz tezgâhta: Kilosu 25 lira
Pazarda karpuz, kavun sezonunun yeni başladığını ifade eden, Süleyman Akdağ isimli esnaf “Sezonu yeni açtık karpuz kavun biraz pahalı fakat yavaş yavaş düşecektir fiyatlar, şu an kilo fiyatı 25-30 lira arasında. Ay sonuna kadar fiyatın 15 liraya kadar düşeceğini düşünüyorum. Şu an halk fazla talep etmiyor çünkü havalar serin. Havaların ısınması ile olacaktır. Tezgâhtakiler, Antalya karpuzu olduğu yaz güneşi göremedi. Adana karpuzu ise çıktığı zaman insanların talep edeceğini düşünüyorum.” Dedi.
Sedat Dağdelen isimli vatandaş ise pazarda fiyatların normal olduğunu söyledi.
“Her şey normal fiyatta, Şu anda pazarda en pahalı ürün muz, onun kilosu da 50 lira. Soğan, domates, patates ise normal şu anda.”
“Fiyatlar artacak”
Bir başka esnaf Ahmet Kandemir’de diğer vatandaşların aksine fiyatların uygun olduğunu belirterek “Domates ve biber Ramazan ayında 70 lirayı gördü. Şu an biberin kilosu 20 liraya kadar düştü. Kayısı 50 liraydı, 25 liraya düştü. Balık 100 lira iken 75 lirayı gördü. Düşüşün devam edeceğini düşünmüyorum. Şu an seralar elindeki stoku bitirmek için ucuz fiyatla ürünleri piyasaya sürüyor” açıklamalarında bulundu.
Son olarak, pazarcı esnafı Hacı Aydemir ise fiyatların düşüş göstermesine rağmen vatandaşın pazara rağbet göstermediğini belirtti.

Kaynak: Amed Tımes