DİYARBAKIR- Diyarbakır’ın Ergani’den sonra en büyük olan ilçelerinden biri olan Bismil ilçesi son zamanlarda arazi kavgaları, aile arası anlaşmazlıklar ve silahlı kavgalarla gündeme sık sık gelmektedir. Peki Bismil’de bundan tam 62 yıl önce sıcaklık rekoru kırıldığını biliyor muydunuz?

Diyarbakır'da Dicle ovasında kurulmuş olan Bismil ilçesi karasal iklimin baskın olduğu bir bölgede konumlanmıştır. Geçmişte yazları kurak ve sıcak, kışları ise soğuk ve yağışlı geçen bir iklim yapısına sahipti. Ancak son yıllarda çevrede yapılan barajlar, ilçenin iklimini derinden etkilemiştir. Eskiden aylarca yerde kalan karlar, artık nadiren yağmakta hatta bazı yıllarda hiç kar yağışı görülmemektedir. Kış mevsiminde don olayları da azalmış olup, Aralık ve Ocak aylarında sıfırın altındaki hava sıcaklıkları bile nadir hale gelmiştir. Yaz aylarında ise 45 derecenin üzerine çıkan aşırı sıcaklarla karşılaşılmaktadır. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında, sıcaklık insanların dayanabileceği sınırların ötesine geçmektedir. Hatta güneş altında suyun kaynaması gibi olağanüstü durumlar yaşanmakta, bazen bu sıcaklıkta zaman zaman yumurta dahi pişirilebilmektedir. Bismil ovasında 10 Temmuz 1962'de tarihe geçecek rekor sıcaklık kaydedildi. Bismil, o gün Diyarbakır'ın en yüksek sıcaklık rekorunu kırdı ve termometreler 50,2 dereceyi gösteriyordu.

Sıcaklık

Bu olağanüstü sıcaklık, bölgenin ikliminin ve doğal çevresinin zorluklarına bir kez daha işaret etmektedir. Bismil Ovası, yaz aylarında sıcaklık konusunda öne çıkan bir bölge olmasına rağmen, 1962'deki bu rekor sıcaklık, bölgenin ne kadar yüksek sıcaklıklara maruz kaldığını da gösteriyor.

Bu sıcaklık rekoru, bölge halkının ve çevrenin bu ekstrem koşullara nasıl uyum sağladığını sorgulatmaktadır. Aynı zamanda iklim değişikliği ve çevresel faktörlerin etkilerini de gözler önüne serdiğini söyleyebiliriz. Bismil Ovası'nın bu tarihi anı, bölgenin iklimsel ve çevresel dinamikleri hakkında bilgi vermektedir.

Kaynak: Diyarbakir.Net