DİYARBAKIR- Diyarbakır'da, topluma taşıma ücretlerine zam isteyen Özel Halk Otobüsleri'nde bazı şoförler, ücretsiz kartlı yolcuları ücret ödemeye zorlayarak tartışmalara neden oluyor. 

Diyarbakır’da iki otomobil çarpıştı: 4 yaralı Diyarbakır’da iki otomobil çarpıştı: 4 yaralı

Diyarbakır’da toplu taşımada zam beklentisi artarken, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Diyarbakır Özel Halk Otobüsü Kooperatifleri arasında görüşmeler devam ediyor. Şoförler taleplerinin karşılanmaması durumunda 12 Haziran’da eyleme gideceklerini açıkladılar. İlk adım olarak ücretsiz kart kullanımı yasaklanacak, bir hafta sonra ise kartlı yolcu taşınmayacak. 

Şoförler taleplerinde ısrarcı 

Kooperatifler, mevcut ücretlerin artırılmasını talep ediyor. Şu an 14 TL olan kartsız yolcu taşıma ücretinin 20 TL’ye, 10 TL olan kartlı yolcu taşıma ücretinin 15 TL’ye ve 6 TL olan kartlı öğrenci taşıma ücretinin 9 TL’ye çıkarılmasını istiyorlar. Ayrıca, diğer illerde olduğu gibi Diyarbakır’da da ücretsiz taşınan yolcular için esnafa bir bütçe ayrılmasını talep ediyorlar. Belediyenin ise 17 TL önerdiği öğrenildi. 

Ücretsiz kart sahiplerine zorluk 

Kimi özel halk otobüsü şoförleri, şimdiden ücretsiz kartla yolcu taşımamaya çalışıyor. Duraklarda yaşlı yolcuları görünce yanaşmayan veya otobüse ücretsiz kartla binenlerden para talep eden şoförler, yolcularla sık sık tartışmalara giriyor. Bu durum, hattı işletmeleri için yapılan sözleşmelere aykırı bir davranış olarak öne çıkıyor. Şoförler ise kendilerini ücretsiz kartlı yolculardan dolayı çoğu zaman yevmiyelerinin bile çıkmadığını iddia ederek savunuyor. 

Yetkililere çağrı 

Özel Halk Otobüsü Kooperatifleri, bu taleplerinin dikkate alınması gerektiğini vurguluyor. Diyarbakır halkı ise bu süreçte mağdur olmamak için yetkililerden acil bir çözüm bekliyor. 

Kaynak: Pasurun Sesi