Diyarbakır'da "Müzeler Haftası" çeşitli etkinliklerle kutlanıyor Diyarbakır'da "Müzeler Haftası" çeşitli etkinliklerle kutlanıyor

DİYARBAKIR- Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı internet sitesinde yer alan bilgiye göre, ocak, şubat ve mart ayında Diyarbakır'da meydana gelen kazaları açıkladı. 

Yılın ilk 3 ayında Diyarbakır’da meydana gelen 863’ü maddi hasarlı olmak üzere 1573 trafik kazası meydana geldi.

Bu kazalarda, 5 kişi hayatını kaybetti, 1199 kişi yaralandı. 

Türkiye geneli il 3 ayın ise 82 bin 318’i maddi kaza olmak üzere 133 bin 867 kaza meydana geldi. 554 kişi öldü, 73 bin 568 kişi yaralandı. 

Sürücü hatalarının kazalara neden olduğu açıklanan istatistiklerde, trafik kazalarında en sık görülen sürücü hataları ise araç hızı, yol, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uymamak, kavşak, geçit ve kaplamanın dar olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak, şerit izleme ve değiştirme kuralına uymamak, arkadan çarpma, dönüş kurallarına uymamak, kırmızı ışık veya görevlinin ’dur’ işaretinde durmamak, ’taşıt giremez’ trafik işareti bulunan yerlere girmek, yaya ve okul geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı vermemek, alkollü olarak araç kullanmak, aşırı hızla araç kullanmak, geçme yasağı olan yerlerden geçmek ve hatalı şekilde veya yasak olan yerlere park etmek olarak ifade edildi.

Kaynak: AMED TİMES