DİYARBAKIR- Diyarbakır'da vatandaşlar, Dicle Üniversitesi acil servisinde doktor ve hemşirelerin yerinde bulunmaması nedeniyle isyan etti.

Diyarbakır Adana Arası Kaç Km? Otobüsle, Uçakla, Özel Araçla Kaç Saat? Diyarbakır Adana Arası Kaç Km? Otobüsle, Uçakla, Özel Araçla Kaç Saat?

Diyarbakır'ın önemli sağlık kurumlarından biri olan Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin acil servisinde yaşanan doktor ve hemşirelerin görev yerlerinde iddiaya göre olmaması tartışmalara neden oldu. 

Dicle Üniversitesi’ne gelen hasta yakınlarının cep telefonuyla kaydettikleri görüntüler, acil servise gelen hastaların 4 saat boyunca doktor ve acil personellerinin olmadığı iddia edildi. 

Hasta yakınlarının iddiasına göre, dün gece yaşanan olayda acil serviste doktor ve hemşirenin bulunmadığı ve bu durumun hastaların mağduriyetine yol açtığı belirtildi. Görüntülerde, acil serviste hastaların sedyelerde ve sandalyelerde müdahale için uygun personelin gelmesini beklediği görülüyor.

Bu durum, sağlık hizmetlerinin güvenilir ve etkili bir şekilde sunulması için gereken personelin görev yerlerinde olmamasıyla ilgili ciddi endişeleri beraberinde getirdi. 

“Doktorlar odaya kapanmış”

Görüntüleri kayda alan bir vatandaş, “4-5 saati ne doktor nede hemşire bu hastalar ile ilgilenmiyor. Dicle Üniversitesi gibi bir yerde, doktorlar odaya kapanmış, hastalar acı içerisinde kıvranıyor. Sadece bir hemşire karşıda oturmuş. Fakültenin geldiği hale bakın” diye isyan etti.

"Doktor DEX bölgesinde beklemez"

Üniversite yetkilileri; Acil durumlar dışında, DEX bölgesinde doktor beklemeyip doktor odasında hazır bulunur. Ancak, acil bir durum meydana geldiğinde, doktor hemen odasından çıkarak müdahale ettiğini ifade etti.

Kaynak: AMED TİMES