DİYARBAKIR- Diyarbakır'da motosikletli 'Yunus' polis timlerinin 10. dönem eğitimini tamamlayan 5'i kadın, 45 personel mezun oldu; mezuniyet törenindeki akrobatik gösteriler ilgi gördü. 

Motosikletli 'Yunus' polis zamanlarının Diyarbakır'da 10'uncu dönem eğitimini başarıyla bitiren, 5'i kadın, 45 personel için tören düzenlendi. Kayapınar ilçeki törenlerine İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya ve yardımcıları ile mezun polisler ve yakınları katıldı. Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. 'Yunus'ların motosikletleriyle yaptığı çalışmalar akrobatik hareketler izleyenlerden alkış aldı. Yunus Marşı'nın okunduğu törenlerde polislere sertifikaları verildi, hatıra fotoğrafı çekildi. Eğitim alan polislerin Tunceli, Bingöl, Elazığ ve Diyarbakır'da görev yapacağı öğrenildi. Törende ayrıca Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı Yunus polisleri tarafından zeybek oynandı. Büyük beğeni toplayan oyunun ardından bir polis memuru açıldı Türk bayrağını öperek İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya'ya teslim etti. 

'Diyarbakır, 81 il içerisinde suçların azaltılmasında en üst sıralara yükseltilmiştir’ 

Törende konuşan İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü olarak görevini 2022 yılının Ağustos aylarında 100 personel ve 30 motosikletten oluşan Yunus ekibi sayılarını, 150 personel ve 52 motosiklet çıkardıklarını söyledi. Kaya, “Bugün mezun olan Yunus polisleri ile birlikte hem sayımızı hem gücümüzü daha da arttırmış olup, Diyarbakır'da polisimizin daha güvenli olmasını, daha kaliteli ve verimli olmasını hedeflemekteyiz. 2024 yılında ilimizde suçla mücadelede büyük mesafe kat ettik. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü olarak önceki yıllara kıyasla tüm asayiş suçlarında önemli bir düşüş sağlandık. Bölge genelindeki Diyarbakır ilimizde, 81 il içerisinde suçların azaltılmasında en üst sıralara yer verilecektir. Burada yükselişin ana faktörlerinden olan Yunus polislerinin daha fazla görünmesi olaylarına ve hızlı şekilde müdahale edilmesinden kaynaklanmaktadır. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü olarak suçla mücadelede daha fazla başarıya ulaşmayı hedefliyoruz ve var gücümüzle çalışıyoruz. İlimizde tüm suçlarda geçen yıllık bir karşılaştırma yüzde 10 oranında bir azalma gerçekleştirilmiştir. Suç ve suçluya asla fırsat vermeme oranlarını daha da azaltmak için kararlı bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Suçla mücadelemiz kendine güven, kendisine güven anlayışıyla kararlılıklarla devam edecektir” dedi. 

Törenin ardından kentte görev yapan ve başarılı olan yaşlı personele İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya tarafından ödül verildi. 

Diyarbakır’da bayramın son gününde yoğunluk arttı Diyarbakır’da bayramın son gününde yoğunluk arttı

Kaynak: DHA