Diyarbakır'da toprağa gömülü 80 kilo patlayıcı bulundu Diyarbakır'da toprağa gömülü 80 kilo patlayıcı bulundu

DİYARBAKIR- Diyarbakır’da ulaşıma yüzde 30’luk zam kararı çıktıktan sonra taksiciler güncelleme servisi önünde uzun kuyruklar oluşturdu.
Diyarbakır Şoförler Odası Başkanlığı tarafından yapılan zam talebi üzerine, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı ve Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplu taşıma ücretlerine zam kararı aldı. Bu kararla toplu taşıma ücretleri yüzde 50 oranında artırıldı, taksi tarifeleri ise indi-bindi ücreti olarak 60 TL’den 90 TL’ye yükseltildi.
Taksici Ferit Arslan akaryakıt fiyatlarının yüksek olmasından kaynaklı kazandıklarının yüzde 70’ni yakıta verdiklerini ve kazanç karlarının az olduğunu söyledi.

Amedtimestaksiii

''Diyarbakır'da yakıtı 44,5'a alıyoruz''
Güncelleme servisinde kuyrukta yer alan taksi şoförlerinden Ferit Arslan yeni tarifenin indi- bindi bazında taksicileri memnun ettiğini ama akaryakıta yapılan zamlardan şikayetçi olduklarını belirterek; ‘’İster istemez taksimetre tarifesi bütün vatandaşların bütçesini sarsacak bir durum. Daha önceki tarife 60 TL iken şimdi yeni tarifede 90 TL oldu.  Daha önce kilometre başı, yani metre başı olarak dediğimiz tüm taksimetre araçlarında bilinen ismiyle yani 100 metre mesafe dediğimiz 1 TL 300 kuruş atardı. Şimdi ise yeni tarifede 1 TL 800 kuruş atıyor. Onun dışında taksimetre 1 dakika bekleme durumu olduğunda 1.5 TL atardı şimdi ise 2 TL oldu.

Amedtimestksii
Öte yandan ekonomik sıkıntılardan kaynaklı bu tarifenin yurttaşları sarstığını da belirten Arslan,  ‘’Bu tutarlar yurttaşların ekonomik sıkıntısı olduğu için vatandaşı sarsıyor. Ama yakıta zam yapılmasa daha iyi olur. Yakıtı şimdi 44,5 TL’ye alıyoruz. Bu yakıtın bu kadar olması bizim için yüksek çünkü neredeyse kazancımızın yüzde 70’ni yakıta veriyoruz. Bundan dolayı biz toplu taşıma sektörü olarak bütün kazandıklarımızı yakıta verdiğimizden dolayı kazanç karımız az oluyor. Bundan kaynaklı şuan yeni tarifenin 60 TL’den 90 TL’ye çıkarılması indi-bindi olarak bizi kurtarır ama metre başı olarak hesaplarsak bizi kurtarmaz” dedi.

Kaynak: AMED TİMES