DİYARBAKIR-  Diyarbakır’da, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde vatandaşların hastanede mağdur edildiğine dair iddialar ortaya atıldı.

Diyarbakır Urfa Yolu üzerinde bulunan Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Ek Bina’sında boş yatak olmamasının gerekçe gösterilerek, doğum yapan kadınların bebekleriyle birlikte saatlerce doğumhanedeki soğukta bekletildikleri iddia edildi.

Vecdi Güler, eşi Sevgi Güler'in bugün hastanede doğum yaptığını, normal odalarda boş yatak olmadığı için de eşi ve bebeğinin saatlerce doğumhanede bekletildiklerini dile getirdi.

‘Doğumhanede mağdur oluyoruz’

Doğum hastanesinde yer olmadığı için hastaların mağdur olduğunu dile getiren Güler, şunları söyledi: "Eşimi önce kontrol için normal odaya yerleştirdiler. Ardından doğumhaneye aldılar. Burada bebeğimiz saat 11:45'te doğdu. Normalde bir saat gözetim altında tutulduktan sonra normal odaya alınır. Fakat saat 17.30'da eşim ve bebeğim, yaptığım şikayetlerin ardından normal odaya alındı. Bebeğim doğumhanedeki soğukta saatlerce bekletildiği için hastalandı. Boş yatak olmadığı için neredeyse bir gün boyunca doğumhanede bekletilen anne ve bebekler var. Ayrıca sağlık durumu iyi olmayan normal doğum yapmış kadınları birkaç saat içinde taburcu ediyorlar."

'Hastanede gerekli ilgi ve özen gösterilmiyor'

Hastanede temizlik ve ilginin de çok yetersiz olduğuna dikkat çeken Güler, "Hastanede hiç temizlik yapılmıyor. Hastalarla yeteri kadar ilgilenilmiyor. Ayrıca Ramazan ayındayız. Oruçlu refakatçılara yemek, ezan okunmadan iki saat önce veriliyor. Herkes şikayetçi. Büyük bir yoğunluk var, yataklar yetersiz. Bu duruma biran önce el atılsın" dedi.

Kaynak: Güneydoğu Ekspres Gazetesi