Diyarbakır’da 12 Ocak’ta, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın temaslarını takip eden Rudaw TV Diyarbakır Temsilcisi Maşallah Dekak ile kameramanı Mehmet Kanevi, sözlü ve fiziki saldırıya uğramıştı. Dekak’ın ve Kanevi’nin şikayeti üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı saldırıyı gerçekleştiren M.K isimli kişi ile ilgili soruşturma başlattı.

Savcı delil yok dedi

DİYARBAKIR- Yaklaşık iki buçuk ay devam eden soruşturmada, Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı kararını verdi. Savcılık, dosyada bulunan bilgi ve belgelerin değerlendirildiğini belirterek, Dekak ve Kanevi’nin “soyut iddiaları” dışında dosyada bir delile rastlanmadığını belirterek, soruşturmada takipsizlik kararı verdi. Dekak ve Kanevi’nin avukatları, önümüzdeki günlerde savcılığın kararına itiraz edecek.

Ülke gündemine oturmuştu

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, seçim çalışmaları kapsamında 12 Ocak’ta Diyarbakır’a gelmiş, Sur İlçesi’ndeki Ulucami’de Cuma namazı kılmıştı. Babacan’ın temaslarını takip eden gazetecilerden Maşallah Dekak’ın yanına gelen M.K isimli şüpheli, “Aklınızı başınıza alın, burası Türkiye Cumhuriyeti toprakları, burada Kürtçe konuşamazsınız” diyerek hakaretlerde bulunmuştu. Gazetecilere saldırı kamuoyunda büyük tepkiye neden olmuştu.

Başta Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC) olmak üzere, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği, Tunceli Gazeteciler Derneği ve birçok meslek kuruluşu Maşallah Dekak’a yapılan saldırıyı kınamış ve saldırganın cezalandırılmasını istemişti. 

Kaynak: Haber Merkezi